Nový britský zástupce střední třídy bude chtít německé prémii zavařit nejen úsporným turbodieselem, ale také silným šestiválcem.
Jaguar posílá do boje nový model XE, jako svého zástupce střední třídy. Tento lovec bude mít na mušce především německou prémii. Jaké zbraně má připravené?
Již 8. září Jaguar oficiálně představí model XE, ovšem již nyní známe, díky postupnému poodhalování, některé zajímavosti. Tou, která mnohé jistě šokovala, je spotřeba nižší než čtyři litry na sto kilometrů u čtyřválcového dvoulitrového turbodieselu.
To by XE korunovalo na nejúspornější model značky a výrazně by to zamíchalo kartami ve střední třídě mezi prémiovými vozy. Zároveň by dvoulitrový čtyřválec měl dosahovat nízkého množství škodlivých látek a také CO2, kterého by neměl vypustit více než 100 gramů na 100 kilometrů.
V nabídce však nebude jen úsporný diesel. Na své si přijdou i ti, kterým koluje v žilách vysokooktanový benzín. Do palety motorů tak můžete započítat třílitrový přeplňovaný šestiválec, který si XE převezme od sportovního modelu F-Type. Ta nejostřejší verze, s názvem XE SVR, bude mít až 550 koní.
V pokračování našeho dlouhodobého testu se vrhneme na to, jak „čtyřka“ po faceliftu jezdí a zda-li je motor důstojnou volbou do takto charismatického vozu s krásným interiérem. Nechybí ani nějaké ty vady na kráse a finální hodnocení.
Praha zpřísnila pravidla parkování pro elektromobily a plug‑in hybridy. Zvýhodnění zůstává pouze rezidentům s čistě elektrickým nebo vodíkovým pohonem, zatímco ostatní – včetně firem a živnostníků bez pražského sídla – platí plnou cenu i za svá elektrická vozidla. Parkování i dobíjení však mohou firmy vyřídit jedinou Energokartou v aplikaci, která zároveň umožňuje plug‑in hybridům pohodlně zaplatit i tankování.