Volkswagen eco up! - plynový prcek jde do prodeje

volkswagen up
volkswagen up, foto: Volkswagen
Marek Litzman 12. listopadu 2012 11:01
Sdílej:

Volkswagen vypouští svoji novou variantu malého modelu up! Bude se vyrábět s plynovým pohonem a v automobilce ji říkají eco up!

Volkswagen up! v plynové verzi byl očekáván od samého počátku prodejů vozu. Tato varianta je nejen ekologická, ale především ekonomická a to i v našich poměrech. Spotřeba při zapojení plynového pohonu je příjemných 2,9 kg CNG na 100 kilometrů. Cena jednoho kilogramu plynu se přitom v současné době pohybuje kolem 25 korun. Ujetí 100 kilometrů by tak mohlo vyjít jen asi na 72 korun.

Oproti tomu srovnatelný benzínový up! si řekne o 4,5 l/100 km, přičemž cena benzínu je v současné době kolem 26 korun za litru. Ujetí jednoho sta kilometrů tak vychází asi na 162 korun. Rozdíl je tedy věru nemalý. 

Pod kapotou malého vozu se nacházejí tři nádrže. Dvě tlakové pojmou 11 kg zkapalněného plynu. Pro startování a případ nemožnosti natankovat plyn je připravena také desetilitrová nádrž na benzín. 

O pohon se stará litrový motor o výkonu 68 koní. Ten dovede rozjet malý vůz až na 164 km/h, zrychlení z klidu na stovku trvá 16,9 sekundy.

Novinka jde nyní v Německu do prodeje za 12 950 eur, tedy asi 330 tisíc korun. Zda se objeví u nás, to nevíme, avšak s jistotou se zde objeví dvojče v podobě Škody Citigo.

Témata:
Stalo se
Testy aut
DS3 Performance Line Hybrid

DS3 Performance Line Hybrid – stylovka do města, která mi nesluší

Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?

Novinky
Kia Sportage (2026)

Kia Sportage (2026): Láká na facelift s Netflixem, hlasovým ovládáním a hybridem s předním náhonem

Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.

Novinky
BMW Speedtop

BMW Speedtop (2025) bere dech. Toto krásné kombi půjde skutečně do výroby

BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.

Novinky
Toyota Aygo X (2025)

Stylovější, silnější, úspornější. Toyota Aygo X z Kolína překvapila hybridem a technikou z Yarisu

Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.