V Assenu zvítězil Američan Spies, Abraham nedojel

V Assenu zvítězil Američan Spies, Abraham nedojel
V Assenu zvítězil Američan Spies, Abraham nedojel, foto: www.motogp.com
XRot 25. června 2011 17:10
Sdílej:

Vítězem sobotního závodu Velké ceny Nizozemska ve třídě MotoGP na okruhu v Assenu se stal Američan Ben Spies před Australanem Casey Stonerem, třetí skončil Andrea Dovizioso. Čech Karel Abraham už ve druhém kole upadl a závod nedokončil.

Ben Spies vyhrál svou vůbec první Velkou cenu v MotoGP a potvrdil tak velmi dobrou formu z celého víkendu v Nizozemsku. Už v páteční kvalifikaci ztrácel na Marka Simoncelliho pouhých devět tisícin vteřiny. Vítěz kvalifikace Simoncelli upadl, ale nakonec na motocykl nasedl a po stíhací jízdě dojel na deváté příčce.

Pádu se nevyhnul ani Karel Abraham, který opustil trať už ve druhém kole a cíl závodu neviděl. Jednadvacetiletý Čech tak nenaplnil očekávání, když v kvalifikaci se umístil na nadějném sedmém místě. Při souboji o deváté místo jej Hiroshi Aoyama vytlačil z trati a český závodník skončil v kačírku. „Vytlačil mě na obrubníky, které byly mokré a hodně klouzaly,“ popsal okolnosti pádu Karel Abraham. „Jakmile jsem byl na obrubnících, už se nedalo nic dělat,“ doplnil. Při pádu si rozseknul palec a pohmoždil ruku. Velká cena Nizozemska pro něj navíc byla jubilejním 100. startem v kariéře.

Další závod MotoGP čeká Karla Abrahama už za týden v italském Mugellu. „Celou letošní sezónu provází závody špatné počasí, tak doufám, že aspoň v Itálii bude teplo a sucho,“ říká český jezdec. Po nezdařeném sobotním závodu klesl v průběžném pořadí nejprestižnější kubatury MotoGP z desátého na 13. místo, před něj se dostali Marco Simoncelli, Hector Barbera a Toni Elías. „Doufám, že v Mugellu se nám podaří udělat dobrý výsledek a ztrátu zase dohnat,“ uvedl Abraham.

MS silničních motocyklů - Velká cena Nizozemska (Assen):

MotoGP: 1. Spies (USA/Yamaha), 2. Stoner (Aus./Honda) +7,697, 3. Dovizioso (It./Honda) +27,506, 4. Rossi (It./Ducati) +30,684, 5. Hayden (USA/Ducati) +43,172, 6. Lorenzo (Šp./Yamaha) +44,536, ... ABRAHAM (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po sedmém z osmnácti závodů): 1. Stoner 136, 2. Lorenzo 108, 3. Dovizioso 99, 4. Rossi 81, 5. Hayden 71, 6. Pedrosa (Šp.) 61, ... 13. ABRAHAM 33.

Stalo se
Novinky ze světa EV
Namísto hatchbacku už spíše crossover.

Škoda Favorit se vrací. Jako povedený elektrický crossover. Retro design míří do budoucnosti

Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.

Novinky ze světa EV
Nissan Micra (2025)

Nový Nissan Micra? Zmatený klon Renaultu 5, který propadl v designu i smyslu

Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.

Zajímavosti
on-line prodej

Kupujete ojeté auto? Těmto 7 pastem se vyhněte, jinak zapláčete

Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout? 

Zajímavosti
Ochrana motorky při pádu: Proč jsou chrániče páček nezbytnou výbavou nejen pro offroad

Ochrana motorky při pádu: Proč jsou chrániče páček nezbytnou výbavou nejen pro offroad

Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.