Junior Akademie Ferrari, Charles Leclerc vyhrál po triumfu v nedělním sprintu v Bahrajnu i sobotní hlavní závod v Barceloně.
Text a foto: Roman Klemm
„Zda je zde má pole-position velkou výhodou? S vozy Formule 2 se startuje ještě mnohem obtížněji, než s vozy F1, takže vycházím z toho, že je mé první startovní místo velmi důležité,“ prozradil před startem třetího závodu sezony F2 v Barceloně Charles Leclerc.
Jezdec z Monaka nevyrazil v sobotu odpoledne zle, Luca Ghiotto ovšem předvedl ještě lepší start a nakrátko se dostal na první pozici. Leclerc Itala ovšem ještě v prvním kole odsunul znovu za sebe. Za nimi se tlačil Markelov na Nata a ze zadu na ně útočil Fouco tak odhodlaně, že si o Rusa ohnul přední křídlo a musel do boxů. Výborný úvod závodu předvedl i Alexander Albon, který se ve 4. kole dokázal posunout na druhé místo. Lídr Leclerc zajel ve třetím kole do té doby nejrychlejší kolo závodu a tři kola později zavítal do boxů pro druhou sadu obutí. Také Ghiotto, King, Macušita a Malja měnili již velmi brzy. Vývoj závodu pak v jejich prospěch ovlivnila nehoda mezi Boschungem a Canamasasem: Španěl zůstal v 10. kole stát na trati – pravděpodobně důsledkem zmíněné nehody. Následovala delší neutralizace, za které Leclerc, Ghiotto a spol dohnali svou časovou ztrátu.
Po polovině z 37 kol závodu se Albon mohl radovat z vedení před Rowlandem a Markelovem – svou povinnou výměnu pneumatik ovšem ještě měli před sebou. O vítězství tedy ve skutečosti jeli Leclerc s Ghiottem, kteří se spektakulérně prokousávali polem kupředu. Leclerc držel v této fázi závodu 6. místo s náskokem 2,5s na osmého Ghiotta.
O několik kol později se Oliver Rowland po lehkém střetu dostal před vedoucího Anglo-Thajce Albona a byl i na starém obutí schopen dosahovat nejlepších časů pole. Albon měnil na měkké pneumatiky 12 kol před cílem a propadl se na 13. pozici. Rowland následoval stejnou akcí 4 kola později a na trať se vrátil jen jako 7.
Posledních 10 kol se tedy pole seřadilo i viditelně „ve správném pořadí“ a otázou bylo, zda Leclerc uhájí svůj náskok 17s na Albona a Rowlanda, kteří teď měli výhodu čerstvých a měkkých pneumatik. Albon se rychle dostal za Leclerca, Ghiotta a Macušitu na čtvrtou pozici. Stejně tak dobře postupoval i Rowland za ním. Čtyři kola před cílem se jezdec DAMSu dostal před černý ART na 4. místo a vrhl se na třetího Macušitu, zatímco si Leclerc na špičce zase jednou nedovolil ani nejmeší zaváhání a s přehledem kontroloval svůj náskok na druhého Ghiotta.
Dvě kola před cílem si Rowland podal třetího Japonce a doplnil na stupni vítězů Leclerca s Ghiottem. Charles Leclerc tedy vyhrál po sprintu v Bahrajnu i svůj první „hlavní závod F2“ a dále budoval jak svůj náskok v celkové tabulce, tak i svou cestu do kokpitu Formule 1.
„Jaký to závod – asi nejlepší mé kariéry. Rozbilo se mi rádiové spojení s týmem, přesto naše taktika znovu vyšla. Věřte mi, že to nebylo jednoduché, držet tohle tempo a nezničit si pneumatiky“ zářil vítěz.
Na Albona zbylo 5. místo před dobrým Latifim a Maljou. O zbývající bodovaná místa se podělili Markelov, King a švýcarský nováček F2 Ralf Boschung ve voze domácího týmu Adriana Campose.
Bývalý pilot Formule 1 Roberto Merhi ve druhém Camposově voze prožil nanejvýše frustrující debut ve Formuli 2: Závod strávil mezi posledními a k tomu ho zbrzdila i nehoda s Fuoccem, po které musel nejdříve měnit prasklou pneumatiku a později vzdal.
Výsledek sobotního závodu Formule 2 v Barceloně:
1. Charles Leclerc, Prema2. Luca Ghiotto, Russian Time3. Oliver Rowland, DAMS4. Nobuharu Macušita, ART5. Alexander Albon, ART6. Nicolas Latifi, DAMS7. Gustav Malja, Racing Engineering8. Artem Markelov, Russian Time9. Jordan King, MP10. Ralf Boschung, Campos
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?