Před prvním závodem letošní sezóny je japonský tým ve výhodě. Změna v technických řádech a taktizování německého konkurenta na začátku sezóny se projevily v kvalifikaci. V první řadě budou vedle sebe stát oba dva prototypy Toyota TS050 Hybrid.
Německý tým Porsche se rozhodl pro nasazení svých prototypů ve verzi s nízkým přítlakem již pro první závod v Silverstone, ačkoliv profil zdejší dráhy upřednostňuje vozy nastavené na vyšší přítlak. Tato taktika má prototypům Porsche poskytnout výhodu v závodech počínaje červencovým kláním na Nürburgringu. Do té doby mohou ve Weissachu v souvislosti s technickými řády WEC pracovat na dalším vývoji verze generující vyšší úroveň přítlaku. Před prvním nasazením do závodu musí totiž konkrétní aeroverze projít povinnou homologací, která však zmrazí její další vývoj. Toyota tak již nemá možnost tuto verzi dále vyvíjet a ve zbytku sezóny, počínaje Nürburgringem, musí použít verzi shodnou s tou, kterou nasadila nyní v Silverstone. Je to z toho důvodu, že pro letošek se pořadatelé WEC rozhodli, v zájmu snížení nákladů, povolit stavbu pouze dvou aeroverzí. A protože charakteristika SPA-Francorchamps a hlavně Le Mans je odlišná od ostatních závodů, předpokládá se, že pro tyto dva zmíněné okruhy týmy použijí verzi s nízkým přítlakem a na všech zbylých pak verzi druhou, která generuje přítlak vyšší.
Odlišná strategie se projevila již v úvodních volných trénincích, kde se japonské prototypy Toyota TS050 Hybrid rychle usadily na čelních pozicích. Zajímavá situace nastala mezi třídou soukromých týmů LMP1 a kategorií LMP2. Nejen, že v kategorii pomalejších prototypů se rozdíly mezi jednotlivými vozy počítaly v desetinách, či setinách sekundy, ale několik nejrychlejších jezdců LMP2 dosáhlo lepšího času, než prototyp LMP1 soukromého týmu ByKolles, který by měl být papírově rychlejší.
Sobotní jízdy v Silverstone se, na rozdíl od pátečních volných tréninků, jely za slunečného počasí. Jen teplota nedosahovala úrovně, kterou by jezdci potřebovali. Před kvalifikací se teplota asfaltu vyšplhala jen na 17°C, což vskutku není mnoho, ale nikdo si nemůže na nic stěžovat, protože tyto podmínky byly pro všechny stejné. Mimochodem v Anglii v dubnu snad ani nikdo nemohl očekávat nic jiného...
Ale vraťme se ke kvalifikaci. Do ní jako favorité vyjely prototypy Toyota TS050 Hybrid a otázkou jen bylo, která z japonských posádek získá první letošní mistrovský bod za vítězství v Silverstonském kvalifikačním klání.
LMP1 - V konečném důsledku se z prvního bodu raduje posádka #8, které se započetl průměr 1:37,304 min. Největší podíl na tom má Kamui Kobayashi, kterému časomíra ukázala neuvěřitelných 1:36,793 min. To je absolutně nejrychlejší hodnota, kterou na této trati dosáhl hybridní prototyp vytrvalostních závodů. Druhá pozice na startu patří sesterské posádce #7, která ve složení Anthony Davidson, Kazuki Nakajima dosáhla času 1:37,593 min. Neel Jani a Nick Tandy v Porsche 919 Hybrid #1 se s časem 1:38,615 min. postaví na 3. místo startovního roštu, kde je ve druhé řadě doplní druhé Porsche #8 .
Kategorie LMP2 se stala kořistí oranžového vozu G-Drive Racing #26 (1:44,387 min.), který se s pátým nejrychlejším časem postaví do třetí řady. O pouhé 0,046 sec. pomalejší byl prototyp Alpine A470 #36 mistrovského týmu Signatech Alpine Matmut. Třetí nejrychlejší čas patří posádce #38 týmu Jackie Chan DC Racing (1:44,591 min.). Prototyp LMP1 týmu ByKolles dosáhl v kvalifikaci času 1:45,235 min., což jej staví až do 5. řady startovního roštu. Jen pro zajímavost doplním, že 5 nejrychlejších prototypů LMP2 se vešlo do rozdílu menšího, než 1 sec. a v této pětici nejsou dva vozy stejného týmu.
Kategorie LMGTE Pro se stala kořistí posádky #67, duo týmu Ford Chip Ganassi ve složení Andy Priaulx, Harry Tincknell dosáhlo času 1:56,202 min. Druhé místo získali Davide Rigon, Sam Bird s vozem Ferrari #71 (1,57,011 min.), třetí skončili úřadující mistři Nicki Thiim, Marco Sorensen, kterým druhé místo uniklo o pouhých 0,106 sec. Po slibných jízdách ve volných trénincích se kvalifikace nepovedla továrním vozům Porsche 911RSR, které se vedle sebe postaví až na chvostu kategorie profesionálních posádek.
V kategorii LMGTE Am se nejlépe vedlo dvojici Paul Dalla Lana, Pedro Lamy, kteří se ve voze Aston Martin #98 jako jediní z amatérských posádek dostali se svým časem pod hranici dvou minut (1:59,562 min.). Druhá nejrychlejší amatérská posádka je z týmu Spirit of Race, jejich Ferrari zastavilo časomíru na hodnotě 2:00,608 min. Třetí pozici získala posádka týmu Dempsey-Proton Racing s loňským modelem Porsche 911RSR (2:01,347 min.).
Kompletní výsledky kvalifikace naleznete ZDE.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.