Ruská společnost BR Engineering pracuje společně s firmou Dallara na stavbě nového prototypu LMP1. Práce již pokročily do fáze, kdy je nový koncept podrobován zkouškám aerodynamiky.
Práce na novém návrhu započaly na podzim loňského roku. V průběhu února byl zhotoven první model v měřítku 1:1 a rozběhly se práce na vývoji kokpitu.
Nyní bylo oznámeno dosažení dalšího bodu harmonogramu, kterým je započetí zkoušek modelu v aerodynamickém tunelu společnosti Dallara v Itálii. První simulace pomocí CFD ukázaly prvotní směr a tato data se nyní musí ověřit. I když se stále jedná o laboratorní práci, přece jen to znamená, že základní konstrukční fáze je ukončena a začíná fáze ověřování a úprav hotového objektu. „Základní návrh je hotov a po prvotních CFD simulacích jsme přikročili k fázi ověřování na hotovém modelu,“ uvedl Antonio Montanari, hlavní inženýr Dallary, který je zapojený do tohoto společného projektu. „Maketa nyní stráví v aerodynamické laboratoři poměrně hodně času a my se budeme snažit dále přizpůsobovat její aerodynamické vlastnosti s využitím veškerých dostupných prostředků, které má Dallara k dispozici. Je to poměrně náročný non-stop proces, který zabere několik dní. Ale umožní nám to poměrně rychle přizpůsobovat design konceptu. Dalším krokem pak už bude stavba vlastního funkčního prototypu,“ objasnil Montanari další postup. Pokud půjde vše podle plánu, bude nový vůz připravený k jízdním zkouškám v říjnu 2017. Poté je v plánu zhruba dvoutýdenní testování na závodní dráze. Jeho vyvrcholením bude 24 hodinová simulace a také testy pneumatik.
Boris Rotenberg, který stojí za společností BR Engineering a vlastně za celým tímto projektem LMP1, se vyjádřil k filozofii konstrukce nového prototypu: „Návrh vozu je zcela nový, na začátku byl čistý list papíru. Při konstrukci jsme nepoužili žádný komponent z jiného vozu. Jedná se o 100% novou konstrukci, do které nebylo využito nic z našeho vlastního prototypu LMP2, ani z jiných vozů Dallary. Náš vůz stavíme tak, aby jeho konstrukce byla v souladu s aktuálními i připravovanými bezpečnostními předpisy, a to až do roku 2021. Jediné, co jsme při vývoji prototypu využili, byly nejlepší znalosti konstruktérů a závodních inženýrů, kteří se do projektu zapojili. Pro konstrukci využíváme ty nejmodernější technologie, které máme k dispozici.“
BR Engineering plánuje nabídnout svůj nový prototyp v zákaznické verzi všem týmům, pokud o to projeví zájem. Harmonogram je nastavený tak, že v únoru 2018 budou moci být první zákaznické vozy dodány konkrétním odběratelům. To poskytne týmům, které o nový prototyp LMP1 projeví zájem, dostatek času na vlastní přípravu ještě před oficiálními předsezónními testy. „Jsme připraveni podpořit touto cestou další rozvoj seriálu WEC,“ uvedl Rotenberg a dodal: „jsme připraveni nabídnout tento náš nový vůz zákaznickým týmům a rozšířit tak startovní pole kategorie LMP1. Jsme schopni dodat vůz tak, jak jej budeme používat my a nebo můžeme, v případě zájmu odběratele, zajistit součinnost v oblasti dalších individuálních úprav. Tento projekt jsme spustili pro potřeby plánovaného nasazení našeho týmu SMP Racing do dalších bojů ve vytrvalostním mistrovství světa, ale pro další rozvoj WEC a rozšíření startovního pole nabídneme náš nový prototyp každému zájemci.“
Boris Rotenberg se netají tím, že nemá strach z konkurence. „Samozřejmě si přejeme silné soupeře. Čím více bude vozů na startu, tím lépe pro nás. Vyvíjíme tento vůz pro soupeření s naší konkurencí a porazíme-li v závodě silného soupeře, tak nás to jen posílí. Prvním týmem, na který se s naší nabídkou zákaznického vozu LMP1 obrátíme, bude Rebellion Racing. Pevně věřím, že jejich přestup do kategorie LMP2 v letošním roce bude jen přechodný a doufám, že je v příští sezóně uvidíme na startovním roštu kategorie LMP1 a že to bude právě s naším novým vozem,“ říká poměrně sebevědomě Boris Rotenberg.
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.