V devadesátých letech se u nás pracovalo hned na několika zajímavých konceptech sportovního vozu, ovšem výsledky byly byly poměrně nevalné. Za většinou z těch úspěšných ale najdeme dvě jména: Václav Král a Metalex - později MTX.
Jinak tomu není ani u MTX Beach Buggy, která ovšem začínala se zcela jiným názvem. V roce 1992 se totiž na brněnském Autotecu veřejnosti představil zajímavý dvoumístný koncept s motorem uprostřed - Verold Baghira, jehož technika vycházela z vozu Škoda Favorit a design z pera Václava Krále.
Malý "roadster" měl skvělé předpoklady vyniknout, jeho karoserie bez dveží a střechy působila skutečně exoticky, stejně jako motor umístěný za předními sedačkami, který poháněl zadní kola. Výkon motoru byl sice nevalných 50 koní, ovšem váha konceptu se pohybovala okolo 750 kilogramů, což nebyla špatná kombinace. Technika navíc pocházela z Favoritu, takže na domácím trhu by nebyl problém se servisem ani díly.
Verold se ale nakonec nekonal, a tak projekt koupila společnost MTX a vzápětí ho přejmenovala na "Beach Buggy", což rozhodně nebylo od věci. Nebyla to však jediná změna, motor totiž putoval zpět pod přední kapotu a poháněl přední kola, zatímco na jeho původní místo byly dosazeny další dvě sedačky a malý úložný prostor. Tím ale změny nekončily.
MTX se totiž chtělo prosadit na zahraničních trzích, kde tou dobou Škoda ještě nezískala takovou popularitu. Místo mladoboleslavského motoru se tak pod kapotu nastěhovalo několik jednotek od Fordu a později minimálně jedna z korejského Hyundai. Úpravami prošel i interiér, který byl mimo jiné vybaven technikou a sedačkami z Fiesty.
Když šel vůz v roce 1995 do malosériové výroby, jeho konstrukce byla takřka nezměněna a design zůstal takový, jaký navrhl Václav král. Vůz měřil 3.515 mm na délku, 1.650 mm na šířku a 1.385 na výšku. Jeho hmotnost zůstala víceméně podobná, tedy okolo 800 kilogramů.
K dispozici byla celá paleta motorů, od nejslabší 1.1 o výkonu 50 koní, až po nejsilnější 1.8 s výkonem přes 130 koní, se kterým dokázala BeachBuggy svištět až 190 km/h a z 0 na 100 km/h vystřelila za 7,6 sekundy. Všechny motorizace přitom byly spojeny s manuální převodovkou.
Beach Buggy si mohli zákazníci objednat ve dvou provedeních, jako kompletní vůz připravený na silnice, nebo jako skládačku, kterou si mohli kompletovat sami doma po večerech. Cena hotového vozu začínala na částce cca 443.000 Kč. Kolik kusů Beach Buggy se vyrobilo bohužel netušíme, ovšem její malosériová produkce probíhala podle některých až do roku 2002.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?