V devadesátých letech se u nás pracovalo hned na několika zajímavých konceptech sportovního vozu, ovšem výsledky byly byly poměrně nevalné. Za většinou z těch úspěšných ale najdeme dvě jména: Václav Král a Metalex - později MTX.
Jinak tomu není ani u MTX Beach Buggy, která ovšem začínala se zcela jiným názvem. V roce 1992 se totiž na brněnském Autotecu veřejnosti představil zajímavý dvoumístný koncept s motorem uprostřed - Verold Baghira, jehož technika vycházela z vozu Škoda Favorit a design z pera Václava Krále.
Malý "roadster" měl skvělé předpoklady vyniknout, jeho karoserie bez dveží a střechy působila skutečně exoticky, stejně jako motor umístěný za předními sedačkami, který poháněl zadní kola. Výkon motoru byl sice nevalných 50 koní, ovšem váha konceptu se pohybovala okolo 750 kilogramů, což nebyla špatná kombinace. Technika navíc pocházela z Favoritu, takže na domácím trhu by nebyl problém se servisem ani díly.
Verold se ale nakonec nekonal, a tak projekt koupila společnost MTX a vzápětí ho přejmenovala na "Beach Buggy", což rozhodně nebylo od věci. Nebyla to však jediná změna, motor totiž putoval zpět pod přední kapotu a poháněl přední kola, zatímco na jeho původní místo byly dosazeny další dvě sedačky a malý úložný prostor. Tím ale změny nekončily.
MTX se totiž chtělo prosadit na zahraničních trzích, kde tou dobou Škoda ještě nezískala takovou popularitu. Místo mladoboleslavského motoru se tak pod kapotu nastěhovalo několik jednotek od Fordu a později minimálně jedna z korejského Hyundai. Úpravami prošel i interiér, který byl mimo jiné vybaven technikou a sedačkami z Fiesty.
Když šel vůz v roce 1995 do malosériové výroby, jeho konstrukce byla takřka nezměněna a design zůstal takový, jaký navrhl Václav král. Vůz měřil 3.515 mm na délku, 1.650 mm na šířku a 1.385 na výšku. Jeho hmotnost zůstala víceméně podobná, tedy okolo 800 kilogramů.
K dispozici byla celá paleta motorů, od nejslabší 1.1 o výkonu 50 koní, až po nejsilnější 1.8 s výkonem přes 130 koní, se kterým dokázala BeachBuggy svištět až 190 km/h a z 0 na 100 km/h vystřelila za 7,6 sekundy. Všechny motorizace přitom byly spojeny s manuální převodovkou.
Beach Buggy si mohli zákazníci objednat ve dvou provedeních, jako kompletní vůz připravený na silnice, nebo jako skládačku, kterou si mohli kompletovat sami doma po večerech. Cena hotového vozu začínala na částce cca 443.000 Kč. Kolik kusů Beach Buggy se vyrobilo bohužel netušíme, ovšem její malosériová produkce probíhala podle některých až do roku 2002.
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.