Určitě vás překvapí, jak těžké bylo vybrat následující vozy. Pokud se podíváme do historie, úspěšných a krásných automobilů se u nás vyrobilo opravdu velké množství. Některé z nich nás ale v zahraničí nikdy proslavit nemohly, neboť z různých důvodů nikdy neopustili státní hranice či samotné brány automobilky (např. koncepty). Nakonec jsme pro vás vybrali tyto:
NW Präsident (1898)
Za vznikem prvního sériově vyráběného vozu na území našeho státu stála fabrika s názvem „Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesselschaft“. Zkráceně se označovala jako NW a důležité je, že z ní později vznikla kopřivnická Tatra. Vůz byl poháněn vzadu umístěným dvouválcovým motorem o objemu 2,7 litru a výkonu necelých 5 kW, což mu umožňovalo jízdu rychlostí kolem 30 km/h.
Tatra 87 (1937)
Tento aerodynamický vůz se světu představil v roce 1937 a navázal na předcházející kopřivnický automobil podobné konstrukce – Tatra 77, který se stal průkopníkem aerodynamických tvarů. Duchovním otcem je Hans Ledwinka, který se dokonce podílel i na výrobě předchozího automobilu NW Präsident. Dodnes je Tatra 87, zejména pro své tvary a celkovou koncepci konstrukce, obdivována na nejrůznějších veteránských přehlídkách a soutěžích. V mezinárodním měřítku jde určitě o nejvyhledávanější veteránský vůz celé československé automobilové historie. Největší ohlas však měla mezi lety 1947 až 1950, kdy s ní cestovatelská dvojice Hanzelka a Zikmund podnikla výpravy do jižní Ameriky a Afriky.
Velorex (1945)
Známý také jako hadraplán, je původně tříkolové vozítko s trubkovým rámem potaženým koženkou. Jedná se o jediné homologované vozidlo s plátěnou karoserií na světě. Velorex byl původně vyráběn jako malosériová výroba bratrů Stránských, později ve velodružstvu Solnice jako vozítko pro invalidy. Po ukončení výroby tříkolových Velorexů, kterých se vyrobilo přes 15 tisíc kusů, byly vyráběny ještě čtyřkolové Velorexy. Ty však nikdy nedosáhly slávy tříkolových předchůdců. Velorexy je možné najít po celé Evropě, několik jich jezdí i v Asii, v Americe a jeden dokonce v Austrálii. Nejslavnější z Velorexů si zahrál ve filmu Vrchní, prchni!, nicméně Velorex se objevil i v zahraničí, například v nizozemském filmu Momentky či britském pořadu Top Gear.
Tatra 603 (1956)
Nebo také „šestsettrojka“ byla nástupcem Tatry 600 Tatraplan, a byla posledním vozem slavné řady s proudnicovou karoserií. Vyráběla se téměř dvacet let, během kterých vzniklo více než 20 tisíc exemplářů. Ve své době se jednalo o největší pýchu českého automobilového průmyslu, a i když o ní byl velký zájem i na západě, mimo východní blok se jich dostalo jen velmi málo. Vůz byl dlouhý pět metrů, vážil lehce pod 1,5 tuny a poháněl jej vidlicový osmiválec o objemu 2,5 litru a výkonu 70 kW. Maximální rychlost byla kolem 160 km/h.
Škoda 1000/1100 MBX (1960)
Historie MBX se začala psát již v roce 1960. To okřídlený šíp vyrobil v pobočném závodě v Kvasinách dva prototypy s interním označením 990 Tudor. Oba se vyznačovaly karosérií s negativním sklonem zadních sloupků, navazujících na panoramatické zadní sklo, a bezrámovými okny dveří. Premiéra na ženevském autosalonu proběhla podle očekávání úspěšně, do výroby se ale tudor, s vysokým podílem ruční práce, dostal až v říjnu 1966.
Pod kapotou 1000 MBX se objevil litrový zážehový čtyřválec o výkonu 52 koní s točivým momentem 75,5 Nm. Už od listopadu 1967 byla ve výrobě dynamičtější verze 1100 MBX se zážehovou jedenáctistovkou o stejném výkonu 52 koní, avšak s točivým momentem 81,4 Nm. Provedení 1100 MBX se do roku 1969 vyrobilo 1114 kusů, celkově tak vzniklo 2517 kusů tudoru, všechny ve verzi De Luxe. Většina vyrobených kusů se prodala mimo Československo, což mimo jiné přispělo k popularizaci Škody v zahraničí.
Škoda 110 R (1970)
Elegantní sportovní kupé, nabízející nízkou váhu, aerodynamické tvary, motor vzadu a pohon zadních kol. Škoda 110 R představovala řidičům východního bloku alternativu k Porsche 911, a lidé si ji zamilovali. Pod kapotou se nacházel čtyřválcový motor o objemu 1,107 cm3. Ten produkoval až 46 kW (cca 62 koní), což dokázalo aerodynamické 880 kilogramů vážící erko rozpohybovat až k maximální rychlosti 140 km/h.
Kupé bylo vybaveno čtyřmi sedačkami, oficiálně šlo ale o vůz 2 + 2, kdy si komfortní jízdu mohli užít pouze cestující na předních sportovních sedačkách. Zadní dvě místa byla pouze nouzová. Velice významnou součástí modelu Škoda 110 R jsou jeho závodní deriváty. Jedním z nich je světoznámá Škoda 130 RS. Ta si v průběhu sedmdesátých let získala popularitu a hlavně respekt napříč celým závodním světem.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.