V Říjnu roku 2002 se stala tahle krásná Fabia Paris již druhým konceptem mladoboleslavského okřídleného šípu toho roku. Lidé ještě možná nestačili zpracovat ženevské červené luxusní kupé Tudor, a ve městě nad Seinou už mohli oči nechat na sportovně laděném překvapivě pro rodiny koncipovaném vozidle.
Pro nejednoho návštěvníka přehlídky automobilové krásy byla Fabia Paris překvapením. I když ještě nebyly tolik rozšířené předčasné úniky, stejně by si na již druhý, do výroby těžko realizovatelný, koncept Škody během jednoho roku vsadil málokdo. A čím praktická Fabia tolik nadchla?
Byl to zvenku zcela jednoznačně optický bodykit karosérie, složený z obou nárazníků, nástavců prahů a střešního spoileru. V předním nárazníku měly speciální místo projektorové mlhovky. Auru výjimečnosti dodala vozu 17palcová kola s nízkoprofilovými pneumatikami, která našla své místo v rozšířených blatnících. Nutno podotknout, že většina designových prvků si do sériové výroby cestu nenašla. Totéž se dá bohužel říci i o modré metalíze Santorin.
Více než na karosérii se designéři vyřádili na interiéru. V něm sice zůstaly základní „fabiovské“ linie, ale třeba sedadla jsou čalouněna světlou kůží po stranách a černou děrovanou látkou uprostřed. Vůbec nejzajímavější je však přístrojová, potažmo celá palubní deska. Místo klasických budíků je tu centrální otáčkoměr, do nějž je zabudovaný digitální rychloměr. Po stranách jsou vedle obligátních kontrolek teploměry oleje a chladicí kapaliny.
Bez povšimnutí nezůstal ani tříramenný sportovní volant se stříbrným zdvojeným spodním ramenem. Místo klasických výdechů ventilace zaujala trojice budíků, mezi nimiž nechyběly analogové hodiny a palivoměr. O čalounění sedadel již byla řeč, upraveno bylo nicméně i jejich tvarování, které lépe obepínalo tělo. Stejnou kůrou prošla také dvojice zadních krajních míst, přesto byla Fabia i nadále pětimístná.
Velice originálním se stal ochranný rám za zadními sedadly, připomínající sportovní roadstery. Jeho využití není jen vizuální, ale i praktické, protože drží modrou ochrannou síť nad zavazadlovým prostorem. Stejnou barvu mají mimochodem i bezpečnostní pásy. Pod kapotou se bohužel žádná revoluce neodehrála, Škodovka totiž použila standardní dvoulitrový čtyřválec o výkonu 116 koní, pohánějící přední kola pravděpodobně přes manuální převodovku s unikátně tvarovaným voličem. Alespoň náznak sportovních ambicí přináší snížený podvozek s tvrdším naladěním pružin a tlumičů.
Po premiéře na pařížském autosalonu se auto ukázalo také návštěvníkům brněnského autosalonu v roce 2003. Pak jej však Škoda zavřela do nepřístupných sbírek a dodnes není přesně jasné, co se s atraktivním kombíkem stalo. Jisté však je, že šlo pouze o designérské cvičení, které mělo částečně vliv na styling budoucí Fabie RS. Praktičtějšího provedení výhradně naftového sportovního hatchbacku jsme se však nikdy nedočkali…
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).