Kia za svou kariéru proslula především výrobou cenově dostupných a relativně kvalitních automobilů, za jejichž volantem ale zažijete zábavu jen hodně těžko. Celá historie jihokorejské automobilky pamatuje vlastně jen dva na řidiče zaměřené automobily – ostrý hatchback Cee'd GT a roadster Elan. Ten přitom původně ani jako Kia nevznikl...
Máme konec osmdesátých let a svět stále více prahne po dostupném, a přitom zábavném automobilu. Téměř současně se v roce 1989 takový model pokusily nabídnout Mazda a Lotus, každý ale s jinou koncepcí a úspěchem. Zatímco MX-5 je dostupnou zadokolkou a její výroba trvá dodnes, Elan M100 se s pohonem předních kol (dodnes jde mimochodem o jediný sériový model britské automobilky s tímto typem pohonu) a vysokou cenovkou snaží publikum zaujmout marně. Jeho výrobu tak Lotus v roce 1992 raději zastavil, když se mu povedlo prodat necelé čtyři tisícovky vozů (v letech 1994 a 1995 je v prodeji ještě několikasetkusová série Elan S2). A právě v tomto okamžiku nastupuje na scénu Kia, která kupuje práva na výrobu dvoumístného roadsteru.
Výrobní linka se tak přestěhovala z Velké Británie do Jižní Koreje a v polovině roku 1996 z ní vyjela první Kia Elan. Rozdíly mezi oběma vozidly jsou na první pohled naprosto minimální. Kia totiž vedle jména zachovala i vyklápěcí světla, siluetu nebo 15palcová kola. Poznat, že nejedete v britském originále, tak je až podle zadních světel. Ty si totiž Jihokorejci navrhli sami, zatímco Lotus je měl vypůjčené od Renaultu Alpine GTA.
Více změn tak bystré oko zaznamená v interiéru, kde je nový volant, hlavice řadicí páky i grafika přístrojového panelu. Zachována zůstala alespoň povedená anatomická sedadla. Překvapení čekalo pod kapotou, kde se jinak nacházela zážehová šestnáctistovka Isuzu o výkonu 132 koní v atmosférické nebo 164 koní v přeplňované verzi.
Kia totiž použila zážehovou osmnáctistovku vlastní výroby o výkonu 154 koní při 6250 ot./min s točivým momentem 186 Nm při 4500 ot./min. Na přední kola 3880 mm dlouhého roadsteru transferuje výkon manuální pětistupňová převodovka. I díky hmotnosti kolem 1070 kilogramů, na níž má hlavní podíl laminátová karosérie, se Kia Elan rozjede na 100 km/h za 7,4 sekundy a dosáhne až na 220 km/h.
Zajímavé je, že stejné auto se v Japonsku prodávalo jako Kia Vigato a navzdory totožné zážehové osmnáctistovce pod kapotou mělo jen 136 koní a 167 Nm. Hmotnost byla o 10 kilogramů vyšší, není se tedy co divit, že maximální rychlost se dostala jen ke 205 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h proběhlo za 8,8 sekundy.
„První korejský roadster, založený na britském Lotusu, s 85 procenty lokálně vyráběných dílů,“ jak uvádí Kia na svých stránkách, vydržel ve výrobě až do roku 1999, a to i navzdory bankrotu automobilky v roce 1997, z něhož ji zachránilo až spojenectví s Hyundaiem. Celkem se v Ansanu vyrobilo něco kolem tisícovky aut. A ačkoliv se oficiálně prodávalo jen v Asii, na několik kusů můžete dnes narazit také v Evropě.
Zdroj: carthrottle.com, carscoops.com
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?