Abychom byli konkrétní, tak celé jméno auta zní Passat Lingyu, jeho tvůrcem je joint venture Shanghai-VW a poprvé jsme ho mohli vidět v roce 2005. Na první pohled byste v něm díky jednodílné masce chladiče, připomínající Singleframe od Audi, a upraveným světlometům na obou koncích auta českou limuzínu asi nepoznali, při zaměření se na profil nebo „skryté“ detaily už ale Superb vystupuje do popředí docela razantním způsobem. Designovou konverzi má mimochodem na svědomí studio SVW Design Center.
Ještě víc je tuzemský původ patrný v interiéru, který sice dostal hodnější dřevěné dekory pro větší procento portfolia nebo kožené čalounění pro všechny verze, bez větších investic do úprav ale „plebejský“ původ prostě nezakryjete. A pak je tu taky ohromný prostor pro nohy zadních cestujících, jemuž se ale při délce 4789 mm a rozvoru 2803 mm nelze moc divit.
Také nabídka motorů prozradila, že máte tu čest se Superbem. Passat Lingyu totiž převzal kompletní benzínovou paletu, obsahující dvoulitrový čtyřválec o výkonu 115 koní, přeplňovanou osmnáctistovku o výkonu 150 koní a 2.8litrový šestiválec o výkonu 190 koní. Nejslabší motor byl určen pro výbavovou linii Standard a spolupracoval s pětistupňovým manuálem nebo čtyřstupňovým automatem, osmnáctistovka byla vyhrazena stupňům Luxury a VIP, přičemž na přední kola přenášel výkon pětistupňový manuál nebo automat Tiptronic, a konečně šestiválec se objevil v útrobách verze Flagship a spolupracoval výhradně s automatem Tiptronic.
Ačkoliv se v posledních měsících dost spekuluje, že třetí Superb přijede s plug-in hybridním ústrojím, zelená dokázala být už první generace… Opět to ale bylo v kabátku Volkswagenu, když se do útrob pro experimentální účely nastěhovaly palivové články, s nimiž limuzína ujela 234 kilometrů s maximální rychlostí 145 km/h. Celkem takových aut v Číně vyrobili šestnáct a najezdili s nimi na 80 tisíc kilometrů. V roce 2009 se pak flotila dostala do amerického Sacramenta, kde probíhal další výzkum a vývoj.
Běžný Passat Lingyu podstoupil v roce 2009, tedy rok po premiéře druhého vydání Superbu, výraznou plastiku, při níž se úprav dočkala přední i zadní část a například zrcátka byla vypůjčena z Passatu CC. V útrobách auta ale k mnoha změnám nedošlo, jedinou vážnější bylo posílení přeplňované osmnáctistovky na 163 koní.
Základní cena se po faceliftu pohybovala na úrovni 169 800 juanů (podle kurzu z roku 2009 asi 431 000 korun, dnes asi 638 000 korun), nejluxusnější provedení s DVD přehrávačem, navigací, automatickou klimatizací, čtyřmi airbagy, tempomatem, vyhřívanými sedačkami vpředu i vzadu nebo rádiem přišlo před šesti lety na 303 800 juanů (podle tehdejšího kurzu asi 772 000 korun, dnes asi 1,14 milionu korun). Výroba Passatu Lingyu už skončila, přesto je pořád zajímavou a u nás v podstatě neznámou kapitolou v historii mladoboleslavské automobilky.