První novodobá Škoda Superb z roku 2001 by nikdy nevznikla bez Volkswagenu Passat, z jehož výrazně upravené páté generace si vypůjčila mnoho technických řešení. Možná se proto budete divit, že v Číně dostal první Superb opět logo Volkswagenu a také jméno Passat.
Abychom byli konkrétní, tak celé jméno auta zní Passat Lingyu, jeho tvůrcem je joint venture Shanghai-VW a poprvé jsme ho mohli vidět v roce 2005. Na první pohled byste v něm díky jednodílné masce chladiče, připomínající Singleframe od Audi, a upraveným světlometům na obou koncích auta českou limuzínu asi nepoznali, při zaměření se na profil nebo „skryté“ detaily už ale Superb vystupuje do popředí docela razantním způsobem. Designovou konverzi má mimochodem na svědomí studio SVW Design Center.
Ještě víc je tuzemský původ patrný v interiéru, který sice dostal hodnější dřevěné dekory pro větší procento portfolia nebo kožené čalounění pro všechny verze, bez větších investic do úprav ale „plebejský“ původ prostě nezakryjete. A pak je tu taky ohromný prostor pro nohy zadních cestujících, jemuž se ale při délce 4789 mm a rozvoru 2803 mm nelze moc divit.
Také nabídka motorů prozradila, že máte tu čest se Superbem. Passat Lingyu totiž převzal kompletní benzínovou paletu, obsahující dvoulitrový čtyřválec o výkonu 115 koní, přeplňovanou osmnáctistovku o výkonu 150 koní a 2.8litrový šestiválec o výkonu 190 koní. Nejslabší motor byl určen pro výbavovou linii Standard a spolupracoval s pětistupňovým manuálem nebo čtyřstupňovým automatem, osmnáctistovka byla vyhrazena stupňům Luxury a VIP, přičemž na přední kola přenášel výkon pětistupňový manuál nebo automat Tiptronic, a konečně šestiválec se objevil v útrobách verze Flagship a spolupracoval výhradně s automatem Tiptronic.
Ačkoliv se v posledních měsících dost spekuluje, že třetí Superb přijede s plug-in hybridním ústrojím, zelená dokázala být už první generace… Opět to ale bylo v kabátku Volkswagenu, když se do útrob pro experimentální účely nastěhovaly palivové články, s nimiž limuzína ujela 234 kilometrů s maximální rychlostí 145 km/h. Celkem takových aut v Číně vyrobili šestnáct a najezdili s nimi na 80 tisíc kilometrů. V roce 2009 se pak flotila dostala do amerického Sacramenta, kde probíhal další výzkum a vývoj.
Běžný Passat Lingyu podstoupil v roce 2009, tedy rok po premiéře druhého vydání Superbu, výraznou plastiku, při níž se úprav dočkala přední i zadní část a například zrcátka byla vypůjčena z Passatu CC. V útrobách auta ale k mnoha změnám nedošlo, jedinou vážnější bylo posílení přeplňované osmnáctistovky na 163 koní.
Základní cena se po faceliftu pohybovala na úrovni 169 800 juanů (podle kurzu z roku 2009 asi 431 000 korun, dnes asi 638 000 korun), nejluxusnější provedení s DVD přehrávačem, navigací, automatickou klimatizací, čtyřmi airbagy, tempomatem, vyhřívanými sedačkami vpředu i vzadu nebo rádiem přišlo před šesti lety na 303 800 juanů (podle tehdejšího kurzu asi 772 000 korun, dnes asi 1,14 milionu korun). Výroba Passatu Lingyu už skončila, přesto je pořád zajímavou a u nás v podstatě neznámou kapitolou v historii mladoboleslavské automobilky.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.