Polopřevodům při koupi auta bude zřejmě brzo konec

6
6, foto: Mazda Motor
ar5 31. října 2014 08:29
Sdílej:

Od nového roku se zřejmě chystá velká revoluce v desítkách autobazarů, za kterou bude moci naše Ministerstvo dopravy.

Úřednící zde totiž připravili novelu zákona 56/2001 Sb., do které nenápadně připlácli dosti podivuhodné ustanovení. To způsobí nemalé potíže mnoha občanům, kteří budou chtít prodat nebo koupit ojetý automobil v autobazaru. Novela totiž ruší tzv. „polopřevody“ a zároveň nařizuje další evidenční kontrolu při přihlašování vozidla. Za podstatnou část kupního/prodejního procesu bude považována nově i povinnost dokládat notářsky ověřenou plnou moc. Podle Asociace autobazarů to může být likvidační nejen pro menší autobazary, ale také to zasáhne i do peněženek běžných občanů.

Jediný, kdo na novele zákona vydělá, tak bude podle asociace jen samotný stát. Podle ní jen na poplatcích vybere stovky milionů ročně a to nepočítáme notáře, kterým toto ustanovení přidá do kapes také nějakou tu korunu. „Nikdo z ministerských úředníků s námi toto ustanovení Novely 56/2001 Sb. nekonzultoval, ačkoliv již od vzniku Asociace nabízíme legislativcům naší spolupráci“, říká Petr Přikryl, předseda APPAA. „Na Ministerstvu dopravy bylo rozhodnuto od stolu, bez elementární znalosti toho, jak nákup a prodej ojetých vozidel reálně probíhá“.

Pro ty, kdo neví co to je polopřevod, máme malé rozluštění. Jedná se o zvláštní režim, kdy je vozidlo odhlášeno z původního vlastníka, ale ještě není ustanoven nový vlastník. Autobazary tak musí ojetá vozidla přihlásit na sebe, což znamená další evidenční kontrolu a nutnost fyzické přítomnosti původního vlastníka při této kontrole, popřípadě vystavení notářsky ověřené plné moci. „Toto bude velký problém především pro autobazary z menších měst, kde mají daleko ke stanicím STK i k notáři“, říká Přikryl. „Navíc to je nemalá finanční zátěž pro jednotlivé obchodníky, nejen co se týká poplatků úředníkům, ale také nutnosti alokovat další pracovní síly na tuto agendu“.

Podle asociace tyto zvýšené náklady neunese až 15 % obchodníků s ojetými vozy, kteří budou nuceni svoji činnost ukončit. Odborník Přikryl navíc říká, že bez práce se mohou ocitnout stovky lidí. „Vyzvali jsme proto pana poslance Humla a vyzveme i Ministerstvo dopravy k jednání, abychom takto nesmyslně koncipované ustanovení upravili ve prospěch nejen obchodníků s ojetými vozy, ale především běžných občanů. Věříme, že zvítězí zdravý rozum a toto ustanovení se podaří upravit".

Témata:
Stalo se
Testy aut
Hyundai Inster

Hyundai Inster - nejlepší elektromobil do města?

Elektrifikace postupuje a do měst se kromě velkých SUV začínají tlačit i elektromobily výrazně kompaktnějších rozměrů. Hyundai Inster je jedním z nich – čistě elektrický prcek, který vsází na originální design, užitečnou výbavu a kompaktní rozměry usnadňující městské jízdy. Dokáže však obstát i mimo městské prostředí? A jaká je jeho reálná konkurenceschopnost při ceně, která v našem případě přesáhla hranici 800 tisíc korun?

Testy aut
Toyota ProAce Verso

Test ojetiny: Toyota ProAce Verso VIP – univerzální praktik s bohatou výbavou

Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?

Novinky ze světa EV
Koncept vozu Tesla Model 3+

Tesla vytře evropským automobilkám zrak. Představí Model 3+ s dojezdem až 800 km

Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.