500 mil Indianapolis patří k nejslavnějším motoristickým závodům na světě. 30. května 1916 tento podnik vyhrál Dario Resta s Peugeotem L45. Jednalo se tehdy o druhé vítězství Peugeotu během tří let, přičemž v roce 1919 Francouzi zkompletovali hattrick. Právě na tyto výhry nyní automobilka se lvem ve znaku vzpomíná prostřednictvím futuristického konceptu L500 R HYbrid.
Karosérie L500 R HYbrid patří k tomu nejdivočejšímu, co Peugeot za poslední dobu vyrobil. Na výšku má pouhý jeden metr, sedí však na širokých kolech, vyplňující vystouplé blatníky. Modrá barva odkazuje na historický typ L45, její plynulý přechod v černou je pro změnu prvkem typickým pro dnešní sportovní Peugeoty. Původní vůz také připomíná linie karosérie L500, táhnoucí se od masky chladiče až k aerodynamicky tvarované zádi. Ta je zakončena světly ve tvaru lvích drápů, což je spolu s optikou předních světel z nové 3008 opět odkaz na ryzí současnost.
Protože je L500 R HYbrid určená na závodní okruhy, dbá na co nejintenzivnější splynutí řidiče a stroje. K tomu napomáhá uzavřený interiér, koncipovaný „jako samostatná plovoucí kapsle zabudovaná v karosérii.“ Uvnitř nemůže chybět i-Cockpit v ultrasportovní variantě, obsahující malý volant a dva hologramy, promítající řidiči důležité informace. A protože původní L45 byla dvoumístná, zatímco L500 je monopost, zprostředkovává přítomnost virtuálního spolujezdce headset pro rozšířenou realitu.
V duchu současnosti se o pohon stará benzínový plug-in hybrid s celkovým výkonem 500 koní a točivým momentem 730 Nm. Soustava je složená ze spalovacího motoru o výkonu 270 koní a dvou elektromotorů – jeden je vpředu a druhý vzadu. L500 R HYbrid váží pouze 1000 kilogramů, a tak se v kombinaci s dokonalou aerodynamikou není co divit, že na 100 km/h vystřelí za 2,5 sekundy.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.