Courrèges je francouzský módní salón, který v šedesátých a sedmdesátých letech způsobil svým neotřelým stylem malou revoluci v odívání. A možná není náhodou, že se ve stejné době dostal na trh také Citroën Méhari, jehož koncepce způsobila takovou malou revoluci mezi auty. Obě firmy se nicméně daly dohromady až letos a vznikl z toho koncept E-Méhari styled by Courrèges.
Tvůrci francouzské módní značky dostali při stavbě speciální verze elektrického vozítka úplně volnou ruku, zvenku to ale tolik poznat není. Drtivá většina vnějších dílů je totiž lakována bílou barvou, jejíž dominanci narušuje pouze oranžová linka na ochranném oblouku a pneumatikách, respektive oranžová krytka na litých kolech. U sériového vozu přítomný zadní oblouk pro uvolnění prostoru zmizel, přičemž ho nahradily dva boční popruhy. Ostatní prvky, typické pro E-Méhari (jako například drážky ve dveřích), zůstal zachovány.
Více se návrháři vyřídili v interiéru, který má zadní hranatou lavici, výplně dveří a palubní desku čalouněné bílou kůží. Na různých místech potom nalezneme oranžové proužky jako odkaz na detaily karosérie. Vzpomínkou na avantgardní volanty s pevným středem budiž jen jednoramenný volant v tomto konceptu, navíc kombinující oranžovou, bílou a černou. Podlaha je čalouněná kůží a na ní leží, jak jinak, bílé koberečky. V zavazadlovém prostoru se vyjímá na zakázku zhotovená sada tří zavazadel z bílé kůže s lemovkou z leskle oranžového vinylu.
O pohon se i nadále stará elektromotor s maximálním výkonem 50 kW a nominálním výkonem 35 kW. Potřebnou energii mu dodávají lithium-metal polymerové akumulátory s kapacitou 30 kWh. Na jedno nabití, které trvá 8 hodin ze 16A zásuvky a 13 hodin z 10A zásuvky, ujede Citroën v městském provozu 200 kilometrů a mimo městský provoz 100 kilometrů. Maximální rychlost je omezena na 110 km/h.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?