Leštěnky v českých bazarech myjí živou vodou. Rekordmani ve stáčení kilometrů jsou ale strašnou pastí

-jka / AutoRoad.cz, 18. listopadu 2018, 15:27 Google+

Stočené kilometry jsou strašákem téměř každého kupujícího, který se porozhlíží po ojetém autě, a je to pochopitelné. Falešný stav kilometrů nejen že zcela mění hodnotu vozu, ale také rozbíjí systém servisních intervalů. I přes velké diskuse a změnu zákona je jasné, že se tento tip podvodu jen tak vymýtit nepodaří.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: pixabay.com

Sdílejte článek

Česká firma Cebia tak alespoň zveřejnila hitparádu stočených aut, ve které se snaží upozornit na nejvíce stočená vozidla na trhu v České republice. Po pečlivém prostudování poskytnutých dat však bohužel nemůžeme říci, že by se tento nešvar netýkal nějaké zavedené značky - je úplně jedno, zda se poohlížíte po vozech německých, francouzských či japonských a roli nehraje ani pohonná jednotka. Kilometry se stáčí u všech typů vozidel, vůbec nejhorší stav a největší rozdíly mezi najetými a reálnými kilometry mají však užitková vozidla a dodávky. Zmínit můžeme například Ford Transit s naftovým 2,5 litrem z roku 2008, kde byly stočeny kilometry z 814 tisíc na 317 tisíc či Peugeot Boxer taktéž s naftovým motorem z roku 2005, kde byly stočeny najeté kilometry ze 403 tisíc na 30 tisíc. Výjimkou pak není ani Mercedes Sprinter (756 tisíc km -> 148 tisíc km) či starý Seat Inca (309 tisíc km -> 30 tisíc km).

Pokud se podíváme na osobní vozy a začneme rovnou u nás neoblíbenější automobilkou, pak zjistíme, že je stav vyloženě alarmující. Nejhorším zjištěním je, že se úprava kilometrů netýká jen naftových motorů, které mají přeci jen vyšší potenciál pro kilometrový nájezd, ale i slabých benzinových motorů. Právě takovým reprezentantem je Škoda Fabia s motorem 1,2 litru o výkonu 40 kW, kde byl stav tachometru upraven ze 750 tisíc km na 194 tisíc km. Naftová Octavia s motorem 1,9 77 kW pak pouze potvrzuje běžnou praxi, kde prodejci upravují nájezdy mezi 500 až 600 tisíci km (tyto auta se už špatně prodávají) zpět na líbivé hodnoty v rozmezí 100 až 200 tisíc km. V ukázkové Octavii šlo konkrétně o změnu z hodnoty 565 tisíc km na 112 tisíc km.

Další zástupci oblíbených značek Volkswagen a Ford již nevykazovaly žádná extrémní čísla. Tím nemyslíme, že by se jim však stáčení vyhýbalo, to vůbec ne. Průřezově všechny modely VW a Ford (zde zejména Focus, Mondeo a Galaxy) zažívají "omlazení" z hodnot 350 až 450 tisíc km na hodnoty 100 až 150 tisíc km.

Dalším zástupcem benzinových motorů může být Peugeot 308 s obsahem 1,6 litru, který zažil omlazovací kůru z 237 tisíc km na 30 tisíc km. Tento typ podvodu se pak nevyhýbá ani "lepším" automobilkám, jak dokazuje BMW řady 5 s benzinovým 4-litrem o výkonu 225 kW (stočeno z 685 tisíc na 201 tisíc km) či naftová BMW X5 o výkonu 210 kW (taktéž stočená z 290 tisíc km na 89 tisíc km).

Co z výše uvedených čísel tedy vyplývá? Stav je alarmující a omlazující kůry nejsou jen kosmetické, ale přímo extrémní. Nabízet motory a obecně celá vozidla s nájezdem blížícím se ke konci životnosti jako téměř nejetá auta, to prostě není fér. Pokud se jedná o finančně zajímavé modely, pak se prodejci těchto "stočenek" nebojí vyměnit ani součástky, které by mohly svým opotřebováním prozradit nekalé jednání. Před koupí každého automobilu se zcela zjistě pokuste zjistit maximum informací o daném vozidle, nebojte se oslovit dealerství a požádat je o výpisy z elektronických servisních knih a určitě se nebojte investovat pár storokorun do výpisu ze systému Autotracer, který je aktuálně největší databází obsahující cenné informace. 

Důležité je také uvědomit si, že nový zákon umožňující vystavení pokuty v hodnotě až 500 tisíc nemusí být vždy naším přítelem. Tato legislativní úprava sice míří především na nekalé praktiky některých prodejců a dovozců, platí však také na současné majitele vozidel. Dále citujeme informace od Cebie, která se celou problematiku snaží vysvětlit: Pokud si koupíte vůz se stočeným tachometrem a půjdete na STK, kde zjistí, že vůz vykazuje nižší kilometrový nájezd než při poslední STK, budete vyzváni k doložení výměny tachometru do 30 dnů. Pokud na vozidle nebyla provedena výměna počítadla ujeté vzdálenosti a vy o tom nebudete mít žádný doklad, STK neprojdete a autem tak nebudete moci legálně jezdit. Můžete tedy investovat stovky tisíc korun do auta, které vám bude stát na parkovišti. Situaci, kdy nebudete moci doložit výměnu počitadla ujeté vzdálenosti, pak bude dále řešit místně příslušný dopravní úřad. V závislosti na konečném řešení se však může stát auto prakticky neprodejným, nebo výrazně klesne na ceně. V případě, že byste při prodeji zatajili stočený tachometr, dopustili byste se trestného činu podvodu a mohli byste být trestně stíháni.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Leštěnky v českých bazarech myjí živou vodou. Rekordmani ve stáčení kilometrů jsou ale strašnou pastí

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

NEJKRÁSNĚJŠÍ CABRIO? Nové BMW M3 šokuje krásou!

NEJKRÁSNĚJŠÍ CABRIO? Nové BMW M8 šokuje krásou!

Ilustrační foto

Autem do Itálie? Víme za kolik, jak nepanikařit u pumpy a jak nepřijít o 200 tisíc za absurdní pokutu

Lexus intenzívně pracuje na systému aktivní bezpečnosti Safety System+

Lexus a aktivní bezpečnost. Jak je na tom s vývojem?

Chevrolet Corvette C8 2020

Chevrolet Corvette C8 JE TADY! "Americké ferrari" má po premiéře...

Toyota představila elektrický osobní přepravník APM pro olympijské a paralympijské hry v Tokiu 2020

Pro nejlepší sportovce planety větší golfový vozík. Toyota ukázala přepravník APM

ceny pohonných hmot

Kolik litrů paliva si můžete koupit za průměrnou mzdu v Evropě a v Česku?

Děsivá zpráva pro Čechy: Evropská města se „zavírají“!

Děsivá zpráva pro Čechy: Evropská města se „zavírají“!

PSA a Vinci Autoroutes otestovaly nové funkce autonomního Peugeotu 3008

PSA se pochlubilo pokrokem. Je však otázkou, kolik řidičů tím potěší

Skutečně úplně poslední Volkswagen Beetle, který sjel z výrobní linky (10. 7. 2019).

ÚPLNĚ POSLEDNÍ Volkswagen Beetle byl vyroben! Česká inspirace v Německu zabodovala

Ilustrační foto

Můžete jet do zahraničí s vypůjčeným autem?

reklama

Doporučujeme

Mercedes-Benz CL 600 V12

Bazarové perličky: Mercedes CL 600 V12 pod 100 tisíc aneb kdo chce opičku, musí…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Turecká ŠKODA a český VW Passat? NOVÉ PLÁNY Volkswagenu!

  2. NEJKRÁSNĚJŠÍ CABRIO? Nové BMW M8 šokuje krásou!

  3. Volkswagen vyvinul novou převodovku. Prozradil proč a které modely ji dostanou

  4. Volkswagen požaduje vrátit PRÉMIE od zaměstnanců! Co se stalo?

  5. Konkurence pro A45 AMG z Mnichova nepřijde, 306 koní bude vrcholem

  6. V létě byste měli mít v autě jednu důležitou věc. Bez ní nevyjíždět

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud