Segment těch nejmenších aut u nás dlouhodobě ovládají prakticky pouze dva modely. Přes 60 procent prodaných vozů totiž spadá na Škodu Citigo a Hyundai i10. Není tedy divu častému srovnávání obou aktérů, do nějž nově vstupuje facelift korejského zástupce. Ten osvěžil design i interiér, zároveň ale docela nepříjemně zvedl ceny.
Nejmenější model jihokorejské automobilky se od uvedení druhé generace vyznačuje vyšší, nikoliv však designově nezajímavou karosérií. Po faceliftu se ze základních linií změnilo pramálo, nově ale dokáže zaujmout přední maska, do níž jsou zabudovaná malá kruhová světla pro denní svícení. Na některých trzích možná mají LED diodovou technologii, u nás si i10 musí vystačit pouze s klasickými žárovkami. Vzadu jsou lehce pozměněný nárazník a optika světlometů, mnohem více tak zaujmou upravená kola s průměrem 14 palců – našemu trhu zůstávají zapovězeny hliníkové disky, musíme se tak spokojit s okrasnými kryty. A stejné je to vlastně i uvnitř, kde se hlavní změnou stala integrace sedmipalcového dotykového displeje multimediálního systému s navigací, Apple CarPlay i Android Auto. Ano, tušíte správně. Na našem trhu toto řešení není k dispozici ani za příplatek. Stejné je to bohužel i s varováním před hrozící čelní kolizí a sledováním mrtvého úhlu.
Pod kapotou se objevuje pouze litrový zážehový tříválec, produkující 48,5 kW (66 k) a 95 Nm. V kombinaci s manuální pětistupňovou převodovkou to 3665 milimetrů dlouhému miniautu stačí na zrychlení za 0 na 100 km/h za 14,7 sekundy, maximální rychlost 156 km/h a průměrnou spotřebu 4,7 l/100 km. Sáhnete-li po čtyřstupňovém automatu, zhorší se parametry o 2,1 sekundy, 6 km/h a 1,3 l/100 km. K dispozici je stejný motor i s pohonem na LPG (+ 29 990 korun), v tomto případě se však lehce změnil výkon i točivý moment – na LPG je to 49,3 kW (67 k) a 90 Nm, na natural 95 50,7 kW (69 k) a 93 Nm. Pokud jde o dynamiku, tak 100 km/h pokoří hatchback za 15 sekund a rozjede se na 153 km/h. Na vybraných trzích je pak k dispozici i silnější čtyřválcová dvanáctistovka o výkonu 63,8 kW (87 k) s točivým momentem 121 Nm a volbou mezi pětistupňovým manuálem nebo čtyřstupňovým automatem.
Ceník - Hyundai i10 2017
Family Family+ 1.0 (48,5 kW) 219 990 Kč 239 990 Kč 1.0 AT (48,5 kW) ---------- 259 990 Kč 1.0 LPG (49,3 kW) ---------- 269 980 KčZákladní výbava Family obsahuje šest airbagů, Isofix, centrální zamykání, posilovač řízení, výškově stavitelný volant, palubní počítač, otáčkoměr, tónovaná skla, nárazníky v barvě karosérie, světla denního svícení nebo 14palcová ocelová kola s okrasnými kryty. Připlatit si jde jen za metalízu, stojící 11 900 korun. Druhý stupeň Family+ přidává přední elektrická okna, manuální klimatizaci, výškově stavitelné sedadlo řidiče a zrcátka v barvě karosérie. Příplatek za metalízu zůstává, dalších 10 000 korun stojí paket Club s rádiem se dvěma reproduktory, MP3, USB a iPod integrací, centrálním zamykáním s dálkovým ovládáním a dojezdovou rezervou. Tím možnost příplatků končí. A nyní, jen pro srovnání, si k ceníku i10 otevřete také ceník Škody Citigo. Srovnatelná výbava Fresh (se stupněm Family+) s litrovým tříválcem o výkonu 44 kW (60 k) má v základu klimatizaci, rádio, dálkový centrál, zadní parkovací senzory nebo lité čtrnáctky. Cena? 233 900 korun. Pokud byste nás snad považovali za zaujaté, pak zkuste ještě nahlédnout do ceníku o jeden až dva segmenty větších Dacie Logan/Sandero nebo Fiatu Tipo. Pořád se zdá i10 výhodná?
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?