Segment těch nejmenších aut u nás dlouhodobě ovládají prakticky pouze dva modely. Přes 60 procent prodaných vozů totiž spadá na Škodu Citigo a Hyundai i10. Není tedy divu častému srovnávání obou aktérů, do nějž nově vstupuje facelift korejského zástupce. Ten osvěžil design i interiér, zároveň ale docela nepříjemně zvedl ceny.
Nejmenější model jihokorejské automobilky se od uvedení druhé generace vyznačuje vyšší, nikoliv však designově nezajímavou karosérií. Po faceliftu se ze základních linií změnilo pramálo, nově ale dokáže zaujmout přední maska, do níž jsou zabudovaná malá kruhová světla pro denní svícení. Na některých trzích možná mají LED diodovou technologii, u nás si i10 musí vystačit pouze s klasickými žárovkami. Vzadu jsou lehce pozměněný nárazník a optika světlometů, mnohem více tak zaujmou upravená kola s průměrem 14 palců – našemu trhu zůstávají zapovězeny hliníkové disky, musíme se tak spokojit s okrasnými kryty. A stejné je to vlastně i uvnitř, kde se hlavní změnou stala integrace sedmipalcového dotykového displeje multimediálního systému s navigací, Apple CarPlay i Android Auto. Ano, tušíte správně. Na našem trhu toto řešení není k dispozici ani za příplatek. Stejné je to bohužel i s varováním před hrozící čelní kolizí a sledováním mrtvého úhlu.
Pod kapotou se objevuje pouze litrový zážehový tříválec, produkující 48,5 kW (66 k) a 95 Nm. V kombinaci s manuální pětistupňovou převodovkou to 3665 milimetrů dlouhému miniautu stačí na zrychlení za 0 na 100 km/h za 14,7 sekundy, maximální rychlost 156 km/h a průměrnou spotřebu 4,7 l/100 km. Sáhnete-li po čtyřstupňovém automatu, zhorší se parametry o 2,1 sekundy, 6 km/h a 1,3 l/100 km. K dispozici je stejný motor i s pohonem na LPG (+ 29 990 korun), v tomto případě se však lehce změnil výkon i točivý moment – na LPG je to 49,3 kW (67 k) a 90 Nm, na natural 95 50,7 kW (69 k) a 93 Nm. Pokud jde o dynamiku, tak 100 km/h pokoří hatchback za 15 sekund a rozjede se na 153 km/h. Na vybraných trzích je pak k dispozici i silnější čtyřválcová dvanáctistovka o výkonu 63,8 kW (87 k) s točivým momentem 121 Nm a volbou mezi pětistupňovým manuálem nebo čtyřstupňovým automatem.
Ceník - Hyundai i10 2017
Family Family+ 1.0 (48,5 kW) 219 990 Kč 239 990 Kč 1.0 AT (48,5 kW) ---------- 259 990 Kč 1.0 LPG (49,3 kW) ---------- 269 980 KčZákladní výbava Family obsahuje šest airbagů, Isofix, centrální zamykání, posilovač řízení, výškově stavitelný volant, palubní počítač, otáčkoměr, tónovaná skla, nárazníky v barvě karosérie, světla denního svícení nebo 14palcová ocelová kola s okrasnými kryty. Připlatit si jde jen za metalízu, stojící 11 900 korun. Druhý stupeň Family+ přidává přední elektrická okna, manuální klimatizaci, výškově stavitelné sedadlo řidiče a zrcátka v barvě karosérie. Příplatek za metalízu zůstává, dalších 10 000 korun stojí paket Club s rádiem se dvěma reproduktory, MP3, USB a iPod integrací, centrálním zamykáním s dálkovým ovládáním a dojezdovou rezervou. Tím možnost příplatků končí. A nyní, jen pro srovnání, si k ceníku i10 otevřete také ceník Škody Citigo. Srovnatelná výbava Fresh (se stupněm Family+) s litrovým tříválcem o výkonu 44 kW (60 k) má v základu klimatizaci, rádio, dálkový centrál, zadní parkovací senzory nebo lité čtrnáctky. Cena? 233 900 korun. Pokud byste nás snad považovali za zaujaté, pak zkuste ještě nahlédnout do ceníku o jeden až dva segmenty větších Dacie Logan/Sandero nebo Fiatu Tipo. Pořád se zdá i10 výhodná?
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.