Citroën Racing dnes oznámil svoje budoucí plány. Pro nás je asi nejzajímavější novinkou, že tovární tým Citroënu ve World Rally Championship uvidíme opět od roku 2017. S největší pravděpodobností také dojde ke změně prezentovaného modelu, který bude vybrán dle nových regulí. Cílem Citroën Racingu je dát do vývoje nového auta co možná nejvíce finančních prostředků, a tak pozastavuje účast továrního týmu ve WRC v roce 2016. Příští rok ale bude obhajovat svůj letošní titul ve FIA WTCC se dvěma továrními Citroëny C-Elysée WTCC, které budou pilotovat José María López a Yvan Muller.
Během posledních 22 let Citroën Racing vyhrál neuvěřitelných 15 titlů ve WRC. Mezi lety 1993 a 2015 triumfoval pětkrát v Cross Country Rally World Cupu, osmkrát ve WRC a dvakrát ve WTCC. Tyto sportovní úspěchy přispěly k růstu značky a její lepší reputaci.
Citroën ve Francii nastínil svoje budocí plány. Dle nové strategie, kterou definoval samotný Carlos Tavares, předseda představenstva PSA Peugeot Citroën, se značka bude nadále prezentovat v jedné globální sportovní disciplíně. Citroën tak po dlouhém zvažování zůstává věrný FIA World Rally Championship. WRC se vzhledem k minulým úspěchům značky v této kategorii jeví jako logická varianta.
"S osmi tituly mistrů světa a rekordními 94 vítězstvími si Citroën užil bezkonkurenční úspěch ve WRC," říká Linda Jackson, výkonná ředitelka Citroënu. "Rally je fascinujícím sportem, který testuje výkonnost, spolehlivost a odolnost aut a jezdců v nádherném prostředí. Se vzrůstajícím rozšířením živého televizního pokrytí a příchodem Číny do kalendáře od roku 2016 se kategorie znovu zvedá.
V roce 2017 přichází nová generace aut, která mají za cíl být velmi atraktivní, což se shoduje s naším znovu se zapojením. Všechno tak pro nás bude na svém místě, abychom začali psát novou kapitolu v naší historii. Když vezmeme bohaté dědictví značky, tak tato výzva musí být ambiciózní. V našem přístupu ale budeme skromní, postupně budeme postupovat nahoru v našich cílech až k vrcholu."
Nová auta kategorie WRC mají být širší, výkonnější a mají působit lepším dojmem. Také aerodynamika nových aut se má dočkat změn, nicméně by se dále mělo pokračovat v myšlence, která začala v roce 2011. Citroën tak využije rok 2016 k ideální přípravě. "Nikdy jsme neskrývali náš zájem o pravidla WRC na rok 2017 a celý tým je extrémně motivovaný touto novou výzvou," říká Yves Matton, šéf týmu Citroën Racing.
"Líbí se nám garantovaná volnost k udělání atraktivnějších aut, ale také možnost využití vývojových prací udělaných na motoru pro Citroën C-Elysée WTCC. Vzhledem k tomu, že chceme zvládat efektivně naše zdroje, jsme se rozhodli soustředit veškeré úsilí na návrh a vývoj našeho nového World Rally Car. Z tohoto důvodu nebude Citroën v roce 2016 soutěži ve World Rally Championship jako tovární tým. Samozřejmě budeme WRC bedlivě sledovat a to jak z pohledu organizace FIA Junior WRC a pak také z pohledu programu ve WRC2 Quentina Gilberta, letošního šampiona JWRC," zakončil Matton.
Na začátku roku 2024 dorazila na trh zcela nová, v pořadí už druhá generace tohoto modelu. Proměnou neprošel jen vzhled karoserie, ale také interiér, přičemž úpravy se dotkly i techniky – konkrétně podvozku a nabídky motorizací. V této recenzi se podíváme na to, zda nová generace skutečně představuje posun oproti svému předchůdci, který už má něco za sebou. Zároveň se zaměříme i na otázku, jak si v přímém srovnání stojí Kodiaq vůči Superbu.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?