Ano, i v České republice lze najít skutečné unikáty z historie MS v rally, na které jen tak běžně nenarazíte. Díky spolupráci s fotografem Tomášem Musilem se nám podařilo dostat ke třem legendám, které i v dnešní době patří mezi nejznámější vozy v historii vůbec. V následujících dvou týdnech vám tyto vozy představíme a dnes začínáme s legendárním Fiatem 131 Abarth.
Ze stavby vozu
Tovární tým stavěl závodní auta ve sportovním oddělení milánské značky Abarthu. Pro udělení homologace byla nutná série 400 vozů, což Italové také v roce 1975 splnili. 50 z těchto vozů dostal Abarth pro závodní účely. Tovární tým ze začátku využíval 35 aut pro soutěže, zbytek zůstal pro testovací účely. Není tedy divu, že měl tehdy rozpočet stejný jako Ferrari pro F1! Na návrhu vozu pracoval také legendární Bertone.
Velké pozornosti se dostalo motoru, speciální verze byla připravena pro šotolinové soutěže (speciálně pro Rally Acropolis a Safari Rally) a na asfaltu se jezdilo s modifikovanou verzí. Před ostrým nasazením byl údajně každý kus vytočen až na 9 000 ot./min.! Z 0 na 100 auto akcelerovalo za 6,7 vteřiny. Rozložení hmotnosti s posádkou bylo na magickém poměru 50:50. Palivová nádrž pojala až 59 litrů paliva.
Abarth postavil tři druhy karosérií - lehkou pro asfaltové soutěže, střední pro málo rozbité šotolinové soutěže a těžkou pro rally typu Safari. Perličkou je cena auta, která se vyšplhala na asi 40 000 000 italských Lir.
Závodní úspěchy
Premiéru si v MS Fiat 131 Abarth odbyl v sezoně 1976, konkrétně v Maroku. Úvodní sezona se ještě nesla ve vychytávání dětských nemocí, avšak vítězství Markku Alena na prestižní Rally 1 000 jezer dokokázalo, že se s autem bude muset v budoucnu zcela jistě počítat. Auta ještě v této sezoně jezdila v černo-žlutém zbarvení.
To se změnilo s příchodem sezony 1977 a sponzorstvím Alitalie. Fiat tehdy dostal v rámci koncernu důvěru a nahraradil Lancie Stratos z důvodu toho, že Fiat 131 měl daleko větší obchodní potenciál než Stratos, který si mohl koupit málokdo. Ale zpět k závodění, během roku Italové oslavili 5 vítězství (Alén v Portugalsku, Bacchelli na Novém Zélandu, Salonen v Kanadě, Andruet v Itálii a Darniche ve Francii) a radovali se ze zaslouženého titulu. Největším rivalem byl tým Fordu, který nasazoval Escorty RS, avšak měl podstatně menší rozpočet. Konečný rozdíl 4 bodů hovoří za vše.
Sezona 1978 už však byla plně v režii 131. 7 vítězství (Alén Portugalsko a Finsko, Röhl Acropolis a Kanada, Zanini Polsko, Mouton Francie a Darniche Korzika) svědčí o dominantním postavení továrního týmu. Hlavní konkurent, Ford, však neobsadil všechny soutěže. Krásné souboje spolu na několika soutěžích svedli dva Finové - Markku Alén (Fiat) a Hannu Mikkola (Ford), asi nejhezčí z nich byl v Portugalsku.
Naopak sezona 1979 Fiatu nevyšla. Jediné vítězství Markku Aléna z Finska je slabou náplastí na předešlé sezony. Továrna totiž ztratila zájem o třetí titul v řadě, a tak sezonu opanoval Ford a jeho jezdci Hannu Mikkola a Bjöjr Waldegard.
Po roce absence se tovární Abarth naplno vrátil do MS v roce 1980, auta "převlékl" do modro bílého zbarvení. Naopak odvěký rival Ford zmizel ze scény a objevoval se jen nepravidelně. Všichni očekávali souboj dvou velkých hvězd - Markk Aléna a Waltera Röhla - v jednom týmu. Alén ale nedokázal Němci sekundovat a vyhrál pouze doma ve Finsku. Röhl přidal další 4 vítězství (Monte Carlo, Portugalsko, Argentina a Itálie) a v celkovém hodnocení kolegu naprosto deklasoval. Vrcholem sezony byla opět bitva v Portugalsku, kterou vyhrál Walter.
Rok 1981 znamenal převrat v historii rallysportu - nástup Audi Quattro navždy změnil koncepci vrcholných soutěžíchní vozů. Z titulu se sice ještě radoval tovární tým Peugeotu Talbot a mezi jezdci Vatanen s Fordem, ale bylo jasné, že budoucností soutěží se stává pohon 4x4. Fiat dokázal vyhrát zásluhou Aléna jen v jeho oblíbeném Portugalsku.
Další fotografie tohoto skvostu naleznete ve fotogalerii nebo pod článkem!
Tip: Další fotografie Tomáše Musila si prohlédněte na facebooku. Přečtěte si také historii vozu Lancia Delta HF Integrale a Subaru Impreza Sk. A.
Technické parametry:
Rozměry:Rozvor: 2 489 mmRozchod kol: 1 461 (vpředu) / 1 397 (vzadu) mmDélka vozu: 4 181 mmŠířka: 1 720 mmVýška: 1 372 mmPohotovostní hmotnost: 950 / 1020 kg (v závislosti na konkrétní soutěži)Pohonné ústrojí:Motor: čtyřválec o objemu 1995 cm3Vrtání a zdvih: 84 x 90 mm Výkon: 230 koní při 7 500 ot./min.Točivý moment: 226 Nm při 5 750 ot./min.Maximální rychlost: 180 km/hSpojka: mechanickáBrzdy: kotoučové na všech kolech
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.