Košický XIQIO Rally Team je na scéne slovenského automobilového športu síce dosť krátko, napriek tomu sa mu v minuloročnej rally sezóne darilo poriadne popreháňať konkurenciu. O tom, ako vznikol, ale aj s akými plánmi vstupuje do tohtoročnej sezóny, sme sa zhovárali s manažérom XIQIO Rally Teamu, Mariánom Mičákom.
Marián, poďme trochu do histórie a v prvom rade si povedzme, ako a kedy si sa Ty, Marián Mičák dostal k rally športu.
„K rally športu som sa dostal samozrejme už ako mladý za čias jazdcov ako Pavlík, Sivík a im podobní. Už od začiatku som bol uchvátený rally technikou, ale v tej dobe najmä zvukovým prejavom pretekárskych áut a odvtedy to vo mne jednoducho ostalo. Rally je podľa mňa neliečiteľná choroba, ktorou som ostal nakazený do súčasnosti.“
XIQIO Rally Team dosť nezvyčajný názov rally tímu. Kto vymyslel a prišiel s týmto názvom ?
„Hahahaha vznik a pomenovanie firmy som nechal na právnikovi, ktorý ju zakladal. Po doručení výpisu z obchodného registra som si išiel jazyk „polámať“ a dosť dlho trvalo kým som vyslovil bez mýlenia názov vlastnej firmy. Ale aj napriek tomu si myslím, že názov znie foneticky veľmi pekne a preto som sa rozhodol nemeniť ho.“
XIQIO Rally Team začal fungovať pred štyrmi rokmi. V tom čase do súťažného Subaru Impreza WRX STi sadala posádka Radovan Mozner – Peter Vejačka, neskôr ich vystriedali Maďari András Hadik a Krisztián Kertész. Nie je Ti trochu ľúto za čisto slovenskou posádkou ?
„Ľúto mi to určite nie je, keďže s Andrásom sa mi spolupracuje veľmi dobre, či už po profesionálnej stránke, ale aj po stránke ľudskej. Je to veľmi príjemný človek, samozrejme aj s jeho dlhoročnou priateľkou Niki. Len vďaka nemu som sa dostal k značke SUBARU. (Jedno súkromné vlastním dokonca z limitovanej edície, prestavoval mi ho András aj s jeho tímom). Možno poviem novinku, ale v začiatkoch som uvažoval výlučne o MITSUBISHI EVO IX alebo X.“
V minuloročnej sezóne sa posádke XIQIO Rally Teamu darilo. Spokojnosť ? Alebo by si niečo zmenil ?
„Výsledok sme dosiahli slušný, škoda toho zbabraného Rally Bratislava, tam sme chceli zabojovať a dosiahnuť ešte lepší výsledok. Nakoniec z celej našej bratislavskej snahy je mínus štartovné, ktoré nebolo vrátené dodnes.
„ CHVÁLA“ usporiadateľom. Určite by som na minuloročnej sezóne nič nemenil.“
Úvod tohtoročnej sezóny štartoval v maďarskom Egeri. V prvom súťažnom dni však prišla porucha, ktorá posádku Hadik – Kertész vyradila z bojov. V druhom už všetko išlo v pohode. Aká bola táto súťaž pre Teba ako manažéra tímu ?
„Veľmi hektická, akokoľvek som sa snažil byť prítomný od začiatku súťaže, obchodné povinnosti mi to nedovolili a tak som bol osobne prítomný iba v nedeľu a tam sme myslím dosiahli pekné umiestnenie.“
Pred nami je Rally Prešov. Plány ?
„Nerád robím plány, pretože v rally sa podľa mňa veľa plánovať nedá, stačí totiž jeden defekt, alebo porucha a je po celom plánovaní. Aj preto sa mi s Andrásom spolupracuje na jedničku, lebo keď je všetko OK, tak aj András dosahuje vynikajúce výsledky a to aj bez plánovania, len preto lebo s rally žije tak ako mi všetci, ktorí sa tomu venujeme.“
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.