Pátý start v produkčním šampionátu absolvovali v Austrálii Martin Prokop s Janem Tománkem. Česká posádka dokázala navázat na loňský triumf na Novém Zélandu a rovněž na nových tratích Australské rally nenašla přemožitele.
Posádka Jipocaru Racing se dostala do čela produkční klasifikace už po čtvrté zkoušce úvodní etapy, ale následně mírně ztratila. "Trefili jsme v zatáčce skálu. Naštěstí to šlo na lyžinu, takže se autu nic zásadního nestalo, pouze se zmáčkla hadice od intercooleru, což mělo vliv na výkon motoru. Na dalších dvou zkouškách jsme ztratili nějakých dvacet sekund, ale v podstatě to bylo za celý závod jediný závažnější problém," objasnil Martin Prokop.
Jihlavský jezdec se dostal zpět do čela na začátku druhé etapy, když mu mírně nahrála uklouzaná trať po drobné přeháňce. "Ve skutečnosti jsem nečekal, že budu hned bojovat o špičku. Přece jen jsme v poslední době skákali z auta do auta, ale jak se ukázalo, to nakonec mluvilo pro nás. Byli jsme rozjetí, věřili jsme si. To bylo na zdejší trati potřeba. Prostě jsme neřešili rozpis, věřil jsem, že to tak je správně a díky tomu nasazení přišly kvalitní časy. V tomto směru to bylo hodně podobné s Finskem. Navíc nám paradoxně nahrál déšť, domácí trošku tápali, jak se k trati postavit a mi jsme si najeli drobný náskok. Celkově byla trať hodně zrádná, místy to neskutečně klouzalo, ale na druhou stranu závod byl hodně pěkný, v nádherné krajině. Určitě výtečné svezení," uvedl český jezdec.
I přes maximální bodový zisk z Austrálie je produkční šampionát zřejmě rozhodnut. Změnu by mohlo přinést jen odvolání Al Attiyaha, které se bude řešit začátkem října. V případě jeho zamítnutí bude letošním šampiónem Portugalec Armindo Araujo. "Start Arauja v barvách jiného soutěžícího nebyl zcela ideální a úplně nezapadá do atmosféry produkčního šampionátu. Ale ukazuje se, že s nástupem mladých jezdců a nových týmů se seriál přitvrzuje a každý do toho jde na maximum. Proto nás opět může mrzet Argentina, jinak bychom byli nadále ve hře o mistrovský titul. Nyní můžeme pomýšlet jen na boj o druhou nebo třetí příčku při Britské rally," uzavřel Martin Prokop. Dalším startem Martina Prokopa bude Katalánská rally s citroënem, produkční sezonu uzavře ve Walesu za volantem mitsubishi.Australská rally – PCWRC
1. Prokop – Tománek (CZ - Mitsubishi) 3:08:51.22. Mason – Mason (NZ – Subaru Impreza) + 42.23. Crocker – Atkinson (AUS – Subaru Impreza) + 1:35.34. Araujo – Ramalho (P – Mitsubishi) + 4:08.15. Taylor – Searle (NZ – Mitsubishi) + 5:39.16. Linari – Salvucci (I – Subaru Impreza) + 30:01.6PCWRC 2009 (7/8):
1. Araujo (P) 42, 2. Al Attiyah (QA) 31, 3. Prokop (CZ) 29, 4. Sandell (S) 28, 5. Brynildsen (N) 22, 6. Arai (J) 1
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.
Zvýšené kombíky jsou fantastickým příkladem toho, jak jsou vlastně všechna SUV zbytečná a právě proto je mám tak rád. Dnes testované Volvo nabídne kvalitnější materiály uvnitř, než minule testovaný Mercedes GLE, světlá výška je vyšší než u Kodiaqu a výbavou dokáže konkurovat luxusním německým limuzínám. To vše za podobnou cenu ekvivalentně ojetého trojkového Superbu Scout, který je o úroveň níž. Má to vůbec nějaký háček?