Ruský výrobce nákladních automobilů KAMAZ představil neobvyklý náklaďák bez kabiny, který dostal jméno KAMAZ Shuttle. O jeho představení informoval portál ST-KT.ru
Neobvyklý nákladní automobil prozatím není schválen pro použití na veřejných komunikacích. Sloužit má pro vnitrozávodní přepravu rámů kabin mezi továrními budovami.
KAMAZ Shuttle je vybaven kanadským synchronním elektromotorem o výkonu 250 kW, což stačí autonomnímu automobilu k maximální rychlosti 90 km/h. S ohledem na jeho určení k přepravě uvnitř továrny je rychlost omezena na 40 km/h. Lithium-iontové baterie zaručují dojezd v rozmezí 50-60 km. Není to moc, ale na denní vození rámů kabin z jedné budovy do druhé je tento dojezd zcela vyhovující.
Shuttle je 8 metrů dlouhý a jeho pohotovostní hmotnost činí 8 tun, ta užitková pak celkem působivých 10 tun. Pro lepší manévrovatelnost jsou v nižších rychlostech otočná všechna čtyři kola. Ve vyšších rychlostech v rámci lepší stability jsou zadní kola aretovaná do přímé polohy.
K orientaci v prostoru slouží skupina senzorů, radarů a videokamer, které jsou rovnoměrně rozdělené mezi přední a zadní část. To KAMAZu umožňuje skvělou manévrovatelnost v obou směrech bez nutnosti otáčení. Univerzálnost dále podporuje možnost nakládky / vykládky z obou stran.
V pokračování našeho dlouhodobého testu se vrhneme na to, jak „čtyřka“ po faceliftu jezdí a zda-li je motor důstojnou volbou do takto charismatického vozu s krásným interiérem. Nechybí ani nějaké ty vady na kráse a finální hodnocení.
Praha zpřísnila pravidla parkování pro elektromobily a plug‑in hybridy. Zvýhodnění zůstává pouze rezidentům s čistě elektrickým nebo vodíkovým pohonem, zatímco ostatní – včetně firem a živnostníků bez pražského sídla – platí plnou cenu i za svá elektrická vozidla. Parkování i dobíjení však mohou firmy vyřídit jedinou Energokartou v aplikaci, která zároveň umožňuje plug‑in hybridům pohodlně zaplatit i tankování.