Zdá se, že chorvatská společnost Rimac, zaměřená na výrobu elektrických supersportů a komponent pro extrémně výkonné elektromobily, získává jednoho významného partnera a investora za druhým. Tím posledním se staly automobilky Hyundai a Kia, se kterými Rimac uzavřel technologické partnerství a obdržel od nich investici 80 milionů euro.
Chorvatská společnost Rimac Automobili byla založena teprve v roce 2009, přesto už se může pochlubit řadou významných úspěchů. Kromě vývoje dvou vlastních elektrických supersportů se totiž Rimacu podařilo získat investory z řad největších hráčů na trhu a navázat spolupráci se skutečně významnými jmény v oboru.
Rimac se tak se společností Pininfarina podílí na vývoji modelu Battista, společně s Aston Martinem pracuje na modelu Valkyrie a často se mluví o vazbách na automobilku Porsche. Nejnovějšími partnerem se pak pro Rimac staly automobilky Hyundai a Kia, se kterými automobilka uzavřela dohodu o technické spolupráci a od kterých Rumac získal investici 80 milionů euro. Tedy přes dvě miliardy korun.
Podle dohody by značky měly spolupracovat na vývoji dvou výkonných elektromobilů, které by se měly představit kolem roku 2020. Na tu dobu je pak plánována i produkce modelu Rimac C_Two, který se poprvé představil již minulý rok v Ženevě. O jaké vozy půjde je zatím tajemstvím, jeden by však měl být vyvíjen jako elektrický sportovní model divize Hyundai N a druhým by měl být výkonný vůz poháněný palivovými články.
A zatímco výkonný model poháněný palivovými články zůstává obestřen tajemstvím, vůz vyvíjený pod taktovkou Hyundai N by mohl navázat na koncept RM16 N, jak uvádí web Motor1. Koncept, který automobilka představila v roce 2016, navazoval na starší koncept RM15 vycházejícího z modelu Veloster.
V obou případech se mělo jednat o lehké a ryze sportovní vozy s dvoumístnou kabinou, které měly mít motor umístěný uprostřed a nízké těžiště. Zkratka RM v názvu pak byla označením pro „Racing Mid-ship." V červnu minulého roku pak web Motor1 přinesl záběry, které s největší pravděpodobností zachycují prototyp tohoto konceptu během testovacích jízd na Nurburgringu.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?