Koloběžky Ford? Možná se jich brzy dočkáme i v Praze

Spin
Spin, foto: youtube.com
-jka , AutoRoad.cz 10. listopadu 2018 07:35
Sdílej:

To, že se automobilky čím dál častěji věnují i alternativním dopravním prostředkům není žádnou novinkou. Velkoměsta po celém světě řeší čím dál tím složitější dopravní situaci, šílenou kvalitu ovzduší a nemožnost mít kde zaparkovat. Vypadá to, že automobilky cítí velkou mezeru na trhu a každá chce být připravena nabídnout své vlastní řešení.

Novinkou na trhu alternativních dopravních prostředků je Ford, který investoval 100 milionů dolarů do již rozjetého koloběžkového startupu Spin. Za v přepočtu 2,2 miliardy korun Ford vlastní sharingovou firmu s elektrickými koloběžkami, které zvláště ve Spojených státech zažívají neuvěřitelný rozmach a právě Spin již úspěšně funguje v devíti městech a pěti univerzitních kampusech napříč Spojenými státy.

Koloběžkový projekt Spin vznikl teprve před pár měsíci s plánem poskytovat svou službu na více než 60ti trzích. Právě podpora (a to zejména finanční) ze strany Fordu by měla dopomoct k dalšímu šíření služby a to až za hranice Spojených států. Jedním z kontinentů, na které by projekt Spin rád zamířil je i Evropa, a při troše štěstí se těchto koloběžek dočkáme i v samotné Praze. 

Pro automobilku Ford se jedná o jeden z mnoha kroků, díky kterým nechce promeškat příležitosti budoucnosti. Elektrické koloběžky tedy doplní sharingová kola Ford GoBike, které automobilka představila v minulosti a všechny tyto sdílené projekty pokračují ruku v ruce s vývojem samořiditelných vozů, na kterých Ford také pracuje. 

Ekononomika i zájem o tyto netradiční dopravní prostředky je však ve Spojených státech jiná, než u nás, a tak bude zajímavé sledovat budoucnost těchto projektů. O vstup na český trh se pokusil již konkurenční projekt Lime, který se také zabývá sdíleným elektrických koloběžek, které dorazily do Prahy ke konci minulého měsíce.

Koloběžky však nebyly přivítány zrovna přívětivě a zatím řeší spíše problémy, dle radnice je jejich provoz nebezpečný a ohrožuje obyvatele i návštěvníky Prahy. A jaký názor máte vy? Vnímáte tyto prostředky jako vhodný doplněk k městské přepravě a nebo se podle vás jedná o nebezpečnou a nevhodnou věc? Budeme rádi, když nám své názory sdělíte v komentářích. 

Stalo se
Testy aut
DS 7 Pallas 1,5 BlueHDI

DLOUHODOBÝ TEST: DS 7 Pallas 1,5 BlueHDI – prémiové SUV s dieselem za 950 tisíc

Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?

Novinky
Tesla Cybertrack

Musk pod palbou: Tesla Cybertruck má "svolávačku" kvůli konstrukční vadě a čelí vlně útoků na auta i prodejny

Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.

Novinky ze světa EV
Elektrický Renault 5 Turbo 3E

ODHALEN Renault 5 Turbo 3E: Legenda se vrací, nyní jako "nejbrutálnější" elektromobil + VIDEO

Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.

Zajímavosti
Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond v Grand Tour.

Parta z Top Gearu se vrací! Trio Clarkson, Hammond a May bude v novém pořadu

Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.