Pokud si chcete doma v obýváku vystavit vás vysněný motor, máte hned několik možností. Buď ho seženete na vrakovišti, pracně ho celý vyčistíte, utratíte za jeho úpravy moře peněz a pak se rozvedete, protože tohle vám manželka v obýváku prostě nestrpí. A nebo se rozhodnete postavit si detailní repliku z papíru, díky které se na rok zabavíte a ještě budete mít skvělý pocit z vlastnoručního díla. Marc W. Zak se rozhodl pro druhou možnost a rozhodně to za to stálo.
Vlastnoruční výroba modelů z papíru, případně kartonu, je unikátní způsob, jak si s minimem starostí, vybavení a nákladů postavit cokoliv, po čem toužíte. Není to ovšem žádná sranda, zabere to obrovské množství času a také to vyžaduje jisté dovednosti. Marc W. Zak, autor tohoto videa, ale disponoval vším potřebným, aby si svůj sen splnil.
Tím snem byla replika 1:1 čtyřválcového motoru BMW M10, který se vyráběl mezi lety 1962 až 1988 v celé řadě provedení. Tím nejslabším byl 1.5 litrový motor M115 s výkonem 72 koní, zatím co nejsilnější 2.0 litrový motor nesl označení M31 a díky přeplňování turbodmychadlem dokázal nabídnout až 170 koní.
Papírový motor v životní velikosti samozřejmě žádný výkon nenabídne, ovšem množství detailů, kterými se honosí, je naprosto neuvěřitelné. Řada méně poctivých modelářů by se nejspíš zaměřila jen na viditelné součástky, případně by vše slepila, ovšem tenhle model je výjimkou.
Auto začal od bloku, který disponuje pohyblivou vačkou, pohyblivými písty a řadou detailů, mezi které se řadí například i olejové kanálky. V olejové vaně byste našli repliku sacího koše, nechybí alternátor, svody, zdvihátka, vačka ani karburátory s pohyblivými klapkami.
Na konci videa je replika motoru umístěna do motorového prostoru zřejmě jednoho z BMW, do kterých se původně motory z rodiny M10 montovaly. Upřímně řečeno, kdyby tenhle motor dostal i odpovídající barvu, pak by na dálku nejspíš nikdo nepoznal, že se jedná o kartonovou repliku.
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představila světu svůj nejnovější crossover, Škoda Epiq. Nejdostupnější elektrické auto značky se dosud ukazovalo pouze jako designová studie, nyní se ale Epiq představil v Mnichově po boku dalších koncernových kompaktních crossoverů koncernu Volkswagen. Přestože detaily ohledně výbavy a cen zůstávají tajemstvím, víme, že cena by měla začínat na částce kolem 600 000 Kč. Sériová výroba započne už příští rok.
Minulý týden nám dělalo společnost velice příjemné SUV, které skvěle vypadá, výborně jezdí, má rozumný nájezd kilometrů a nestojí majlant. Potěší především řidiče, kteří si potrpí na špičkovou ergonomii, nízkou spotřebu a velmi dobré jízdní vlastnosti. Má to vůbec nějaký háček?
Kodiaq druhé generace už nějaký čas brázdí české silnice a tak se na trhu s ojetými vozy začaly objevovat první vlaštovky. Jednu takovou jsme si v nejnižší výbavě Selection vybrali do naší dnešní recenze. Jedná se o roční auto z Mototechny s nájezdem necelých 27 tisíc kilometrů za 940 tisíc, což je proti ceně nového vozu aktuálně úspora přes 250 tisíc korun. Má to nějaký háček?
Do dnešní recenze dorazil Elroq, který si v prodejích vede od uvedení na trh velmi dobře. Většinou testujeme auta v nejvyšších výbavách, ale tentokrát jsme záměrně do testu vzali co možná nejlevnější provedení, abychom zjistili, zda-li základní verze v testu obstojí.