Nová generace Mercedesu třídy G možná není na první pohled tolik revoluční, nicméně pod její kapotou se ukrývá technika, která je konečně hodna 21. století. Ostatně nová třída G je teprve druhou generací, kterou automobilka představila za více jak 40-letou historii tohoto modelu.
Premiéra nového Mercedesu třídy G proběhla již před pár měsíci, nicméně v Ženevě jsme se dočkali evropské premiéry, která mimo jiné odhalila i několik dalších modelů, včetně výkonný varianty Mercedes-AMG G63. A právě tenhle nadupaný model by v kombinaci s novou technikou měl vnést svěží vítr do segmentu.
Pokud byste čekali, že v nové reklamě vyzdvihne automobilka off-roadové schopnosti, musíme vás zklamat. Všichni už totiž nejspíš dobře vědí, že většina majitelů třídy G, zvláště v provedení AMG, s ním vyjede maximálně a rozblácenou polňačku.
Automobilka proto vsadila na jistotu a odprezentovala nejvýkonnější a momentálně nejluxusnější Gčko jako ideálního městského společníka, který vás podrží za všech okolností. Všemu navíc nahrává dramatická hudba, záblesky bouřky a mezi tím zní krásný zvuk přeplňovaného osmiválce.
A právě díky tomuto motoru se dokáže Gčko proměnit z horala do městského závodníka s velice slušným potenciálem. 4.0 litrový motor twin-turbo V8 totiž generuje 585 koňských sil a 850 Nm točivého momentu. Díky tomu se i tohle SUV s aerodynamikou lednice dokáže rozpohybovat z 0 na 100 km/h během 4.5 sekundy a ručička tachometru se zastaví u 220 km/h.
Ovšem ani to nemusí být strop, pokud si zájemci připlatí za balíček AMG Driver's Package, který posune maximální rychlost na 240 km/h. A to už na off-road postavený podle tradiční kuchařky a testovaný v těch nejhorších horských podmínkách není špatné, co myslíte?
DS Automobiles patří mezi značky, které se nebojí jít vlastní cestou. Místo honby za objemy sází na emoce, design a francouzskou eleganci. Model DS 4 byl toho dobrým důkazem – stylový hatchback s prémiovými ambicemi, který se snažil nabídnout alternativu k německé konkurenci. Nyní přichází jeho modernizovaná verze, nově pojmenovaná DS N°4, a spolu s ní i zajímavý paradox - auto je v zásadě stejné, ale levnější než kdy dřív.
Na lyžování do Alp jezdí kde kdo. My jsme si pro zimní dovolenou vybrali český rodinný ideál v podobě nové Škody Kodiaq. Jeli jsme ve 4 lidech do přibližně 400 km vzdáleného Rakouska. Bohužel sněhu příliš nebylo, takže jsme neměli prostor otestovat pohon všech kol. S jakou spotřebou to plně naložený Kodiaq zvládl?