Američané si vydupali Mazdu 3 s pohonem 4x4. Dostane se i na Evropu?

Mazda 3 s pohonem všech kol i-Activ AWD
Mazda 3 s pohonem všech kol i-Activ AWD, foto: Mazda Motor
Antonín Marek , AutoRoad.cz 4. prosince 2017 15:17
Sdílej:

Většina lidí toužících po pohonu všech kol se v poslední době otáčí hlavně k segmentu SUV a Crossoverů, ovšem stále existuje i menší skupinka lidí, kteří by si rádi ponechali své kompaktní vozy, pouze by je rádi obohatili o další hnanou nápravu. A právě tato skupinka lidí dosáhla svého u řidičsky tolik oblíbené Mazdy. Zatím však jen v USA

Pokud se totiž budeme bavit o Mazdě a její nabídce vozů s pohonem všech kol, většinou skončíme u modelů CX-3, CX-5 a CX-7. Na rozdíl od Američanů se však v Evropě ještě můžeme těšit z přítomnosti Mazdy 6 kombi s pohonem všech kol, nicméně kompaktní vozy s tímto benefitem zde nám také chybí.

Během autosalonu v Los Angeles však Masahiro Moro, výkonný ředitel Mazdy pro severoamerický trh, uvedl, že automobilka si je dobře vědoma sílící poptávky po těchto vozech, takže pověřil oddělení výzkumu a vývoje řešením možností, jak tuto poptávku uspokojit. Američanům tak do budoucna svitla naděje.

Moro již naznačil, že faceliftovaná Mazda 6 s 2.5 litrovým přeplňovaným motorem se bohužel s pohonem všech kol i-Activ AWD spojit nedá. Některé z budoucích modelů, plánovaných na rok 2019, by už však díky platformě SkyActiv-Body 2 a SkyActiv-Chassis 2 tuto vlastnost nabídnout mohly, jak uvádí web AutoEvolution.

Automobilka není v implantování pohonu 4x4 menším modelům žádný nováček. Na svém domovském trhu totiž prodává se systémem pohonu všech kol i-Activ AWD i Mazdu 2 a kompaktní Mazdu 3.

Stalo se
Testy aut
Toyota ProAce Verso

Test ojetiny: Toyota ProAce Verso VIP – univerzální praktik s bohatou výbavou

Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?

Novinky ze světa EV
Koncept vozu Tesla Model 3+

Tesla vytře evropským automobilkám zrak. Představí Model 3+ s dojezdem až 800 km

Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.

Testy aut
DS 7 PHEV 300 AWD Edition France

DS 7 PHEV 300 AWD Edition France – šmrncovní plug-in hybrid za zvýhodněnou cenu

Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?