Již dnes začnou letní prázdniny nejen v České republice, ale také v Polsku, na Slovensku a v určitých částech Rakouska a Německa. Dá se proto očekávat, že silnice budou přetíženy lidmi cestujícími za dovolenou. Mimo to se však v Evropě děje i několik akcí, které by mohly vaši cestu zkomplikovat. Na co si tedy dát pozor?
Pokud se chystáte v následujících dnech vyrazit na cesty do zahraničí, připravte se, že nebudete sami. Kromě dětí z Česka, Slovenska a Polska si totiž velké letní prázdniny dnešním dnem začínají užívat i děti z Rakouska a Německa. V Rakousku prázdniny začínají ve Vídni, Dolních Rakousích a Burgenlandsku.
V Německých spolkových zemích začínají prázdniny v Hesensku, Sársku a Porýní Falcku a druhá vlna turistů pojede z Brém, Dolního Saska, Saska a Durynska. Kromě toho se však na cestách můžeme potkat i s velkým množstvím skandinávských turistů, jak informoval ÚAMK.
V zahraničí se ale také děje několik významených sportovních či společenských událostí, které mohou způsobit další komplikace na silnici. Mezi nejvýznamnější akce konané v blízké době patří:
Moto GP: 30.6. - 2.7., Sachsenring Závody silničních motocyklů přilákají na okruh Sachsenring velké množství turistů a návštěvníků. Pozor na zhoršenou dopravní situaci.
Truck Grand Prix: 1.2 - 2.2., Nürburgring Závody tahačů pravděpodobně přilákají na okruh Nürburgring větší množství turistů a návštěvníků. Pozor na zhoršenou dopravní situaci.
Cyklistická Tour po Rakousku Cyklistická tour pojede z Grazu přes Vídeň až k hranicím s Německem v Horních Rakousích. Čtvrtá etapa startuje v Salzburku a následně stoupá na Grossglockner. Cíl závodu je ve Welsu. Po celé trase závodu budou uzavírány místní silnice, ale zvýšený provoz se dá očekávat i na hlavních tazích. Závod se totiž jede v místech, kudy budou mířit davy turistů směrem do Chorvatska.
Závody Formule 1: 8.7 - 9.7., Spielberg Závody Formule 1 pravděpodobně přilákají na okruh Spielberg větší množství turistů a návštěvníků. Pozor na zhoršenou dopravní situaci.
Festival Electric Love: 6.7 - 8.7., Salzburg Velký hudební festival. Dopravní komplikace se očekávají zejména na začátku a konci akce.
Ironman Austria: 2.7., Klagenfurt Slavný závod Rakouský Ironman kolem jezera v Klagenfurtu. Uzavírány tu budou místní komunikace.
Summit G20: 6.7. - 7.7., Hamburg Ve městě již nyní panují přísná bezpečnostní opatření a během summitu se ještě zpřísní. Očekává se i množství demonstrací.
Nemilým překvapením je také nové dopravní omezení v Rakousku, o kterém informovalo ÚAMK. Od pondělí 10. července do neděle 3. září bude v Rakousku na dálnici A23 před Vídní probíhat komplexní oprava dvou tunelů (Stadlau a Hirschstetten) a vozovky mezi exity Stadlau a Hirschstetten. V každém směru tam bude průjezdný jen jeden jízdní pruh. Řidičům se proto doporučuje místo objíždět sjetím z dálnice A5 na rychlostní silnici S1 a dále pak pokračovat po dálnici A22, která vede od Znojma. Jedná se totiž o hlavní trasu z Mikulova na Vídeň.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.