K poskytování služeb, cílení reklam a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používáním webu s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace

Zásadně přísnější pokuty mají v Bosně a Hercegovině! Na co si dát pozor?

ar5, 17. února 2017, 09:53 Google+

Čeští turisté již dávno objevili krásy jižních zemí jako je například Bosna a Hercegovina. S tím, jak se prodlužuje na jih Chorvatska dálnice, přibývá těch, kdo se do této země vydávají automobilem.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
silnice

silnice | foto: EuroZprávy.cz

Sdílejte článek

Proto je na místě mít dostatek informací o dopravních předpisech této země. Tou zásadní je informace o dlouho očekávané změně zákona o bezpečnosti silničního provozu na vozovkách Bosny a Hercegoviny, který nabývá účinnosti dnem 15. února 2017.

Začněme tím, že bezpečnost silničního provozu v Bosně a Hercegovině je jednou z nejhorších v Evropě. Dokládá to fakt, že v tak malé zemi během posledního desetiletí došlo k téměř 3 600 úmrtím na silnicích. Je to dáno jak špatným dodržováním stávajících předpisů, tak i legislativou samotnou, která neodpovídala současnému stavu. Doposud byl v platnosti zákon z roku 2006.

Na nových předpisech se podíleli odborníci státní komise. Pracovali v ní i specialisté místního automotoklubu BIHAMK. Je na místě uvést, že nejde o nějakou novelu, ale zásadně nový předpis moderního pojetí. Současnosti také nově odpovídají i sankce za jeho porušování, což se samozřejmě může dotknout i zahraničních, tedy i českých motoristů. Ti by neměli být zaskočení tím, že mnohem přísnější dopravní pokuty představují až několika set procentní zvýšení pokut.

ÚAMK proto ve spolupráci s partnerským automotoklubem BIHAMK připravil následující obsáhlý přehled nejzávažnějších dopravních přestupků a postihů, kterých by se měli motoristé vystříhat při jízdě v Bosně a Hercegovině.

Telefonování a držení mobilního telefonu za řízení, nebo rozptylování se audio nebo video zařízením za jízdy. Pokuta 50 - 150 EUR.
Je-li mobilní telefon nebo jiné zařízení používáno prostřednictvím sluchátek v obou uších u cyklisty nebo ostatními řidiči jednostopých vozidel, může být uložena pokuta od 20 EUR, u chodců může být uložena pokuta od 20 EUR.

Jízda bez zapnutých bezpečnostních pásů (platí pro řidiče a všechny cestující ve vozidle)

Pokuta 50 - 150 EUR. Je-li dítě mladší 12 let během jízdy na předním sedadle, může být uložena pokuta 200 - 500 EUR. Pokud řidič odmítne testování na drogy nebo přítomnost alkoholu v krvi, musí zaplatit pokutu 200 - 500 EUR.

Řízení bez řidičského průkazu. Za tohle hrozí pokuta 200 - 500 EUR. Jízda v neregistrovaném vozidle, může být udělena pokuta 200 - 500 EUR. Řidič, který se agresivně rozjíždí s vozidlem a způsobuje i vysokou hladinu hluku, může být pokutován 25 - 125 EUR.

Překročení stanoveného rychlostního limitu

O více než 30 km/h, pokuta od 200 do 500 EUR, mezi 20 až 30 km/h nad povolenou rychlost, může být uložena pokuta 50 - 150 EUR, mezi 10 až 20 km/h nad povolenou rychlost, pokuta 25 EUR.

Řízení pod vlivem alkoholu

Je-li podíl alkoholu více než 1,5 g/1 kg hmotnosti, dostane každý pokutu ve výši 200 - 500 EUR. Navíc může být osoba zadržena ve vazbě na policejní stanici, a to maximálně po dobu 12 hodin, mezi 0,8 až 1,5 g/1 kg, pokuta 50 - 150 EUR, mezi 0,3 a 0,8 g/1 kg, pokuta 25 - 125 EUR, do 0,3 g/1 kg (pouze pro řidiče mladší než 21 let, profesionální a začínající řidiče), pokuta 25 EUR.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Zásadně přísnější pokuty mají v Bosně a Hercegovině! Na co si dát pozor?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Japonská policie obdržela darem sportovní Nissan GT-R

Godzilla v policejních garážích? Kriminálníci teď nebudou mít šanci

Ford Escort papeže Jana Pavla II.

Zapomenutý vůz zbožňovaného světce? Stařičký Ford Jana Pavla II. míří do aukce

New BMW 8-series

Tady je specifikace nového BMW řady 8. Jedna věc však mnohé zklamala

automobily Václava Havla

Co ukrývala garáž Václava Havla? Nádherné vozy mu pořádně komplikovaly život

Ilustrační foto

Autem na dovolenou? V tyto dny si o prázdninách zaručeně postojíte v kolonách

K pohonu slouží litrový tříválec, Suzuki Celerio.

Toto jsou nejlevnější nová auta na trhu v Česku. Tohle koupíte do 250 tisíc

reklama
reklama

Doporučujeme

Lamborghini Aventador

U Lamborghini mají velký problém. Majitelé Aventadorů musí nutně do servisů

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Co ukrývala garáž Václava Havla? Nádherné vozy mu pořádně komplikovaly život

  2. Úchvatný off-road Škoda 973? Babeta chtěla do světa, ale z Moskvy přišlo ne

  3. Čelní srážka s kamionem? Volvo opět ukázalo, jak neuvěřitelně bezpečná auta umí postavit

  4. My se Zdeňkovi Svěrákovi smáli. Jemu by se tohle určitě nestalo...

  5. Jak se stát celosvětovou celebritou za pár hodin? Tahle slečna našla unikátní způsob

  6. Japonská kopie legendárního Humvee? Mega Cruiser je dodnes největším SUV Toyoty

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud