Chystáte se na dovolenou autem? Pozor na některé novinky

ar6, 11. června 2016, 03:15 Google+

Období letních prázdnin začíná za necelý měsíc a k moři nebo za turistikou vyrazí do zahraničí mnoho lidí automobilem nebo karavanem. Tento způsob cestování s sebou nese celou řadu povinností, včetně přizpůsobení povinné výbavy zemi, do níž nebo přes níž se cestuje. Ústřední automotoklub (ÚAMK) si proto připravil přehled nejdůležitějších změn v zahraničních dopravních předpisech.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Na dovolenou můžete vyrazit například v karavanu.

Na dovolenou můžete vyrazit například v karavanu. | foto: T.E.C.

Sdílejte článek

Dopravní předpisy nebo složení povinné výbavy se každým rokem a s každým státem výrazně mění. Jednou je to nová dálniční známka, podruhé zase zákaz vjezdu starších vozidel do center měst. ÚAMK proto pro motoristy připravil přehled nejdůležitějších změn na zahraničních cestách. Pro celou Evropskou unii (EU) například nově platí, že s vozidlem zapůjčeným mimo členský stát, a tím pádem v tomto státě registrovaným, nemůžete vjet na území státu EU. Pozor by si tak měli dávat turisté, kteří si půjčí auto ve Švýcarsku. Do Francie, Itálie nebo Německa se s autem registrovaným v zemi helvetského kříže nedostanou, a to i přes bilaterální smlouvy, které Švýcarsko s EU má.

Podstatné změny čekají na řidiče v Itálii, kde byl nově zaveden zákaz kouření v autě, v němž je převáženo dítě do dvanácti let nebo těhotná žena. Pokud by tento přestupek řešila policie, skončil by pokutou v rozmezí 500 až 5000 eur (cca 13 500 až 135 000 korun). Převážení jízdních kol na tažném zařízení nebo na držáku za karavanem je ve stejné zemi podmíněno šrafovanou deskou o rozměru 50x50 centimetrů. Ta se dá zakoupit na téměř kterékoliv čerpací stanici na cestě do Itálie nebo přímo v Itálii, pokuta za její absenci je až 335 eur (cca 9000 korun). Téměř zakázáno je na Apeninském poloostrově dovážení pohonných hmot. V homologovaném kanystru může být maximálně 10 litrů paliva, porušením se řidič vystavuje sankci přes 7700 eur (cca 208 000 korun) nebo dokonce odnětím svobody.

Ceny pohonných hmot ve vybraných státech EU

  Natural 95 Nafta
Česko 29,19 Kč 27,38 Kč
Slovensko 32,99 Kč 28,12 Kč
Rakousko 30,83 Kč 28,12 Kč
Německo 36,77 Kč 29,47 Kč
Polsko 26,54 Kč 24,34 Kč
Maďarsko 30,10 Kč 29,58 Kč
Francie 37,32 Kč 33,26 Kč
Itálie 42,45 Kč 37,59 Kč
Slovinsko 32,99 Kč 29,47 Kč
Chorvatsko 31,97 Kč 28,84 Kč

U našich slovenských sousedů od nového roku neseženete klasické papírové dálniční známky. Místo ní je používána elektronická viněta, kterou zakoupíte u nás nebo na webu. Slováci rovněž zvýšily pokuty za vybrané přestupky. V sousedních zemích ještě zůstaneme, tentokrát však zamíříme do Rakouska. Tam je důležité dodržovat bezpečnou vzdálenost, včas vytvořit průjezd pro vozidla záchranných složek a také mít reflexní vestu pro řidiče. Za porušení některého z těchto pravidel hrozí pokuta 2180 eur (cca 59 000 korun). Za špatný technický stav vozidla policie zabavuje SPZ a ukládá pokutu ve výši až 5000 eur (cca 135 000 korun). Stejnou částkou je sankciováno nepřipoutané dítě v sedačce či špatně upevněný náklad. V Rakousku též platí zákaz onboard kamer.

Paříži, kde se mimo dalších měst hraje fotbalové Euro, platí od 1. července zákaz vjezdu aut s emisní normou Euro 2 a nižší do nízkoemisních zón. Platnost zákazu je od pondělí do pátku mezi osmou hodinou ranní a osmou hodinou večerní. Pokuta se pohybuje ve výši 35 až 78 eur (cca 946 až 2 108 korun), vybírat se však začne až od 1. září. V celé Francii také platí zákaz řízení dopravního prostředku se sluchátky, povinná výbava by měla obsahovat alkohol tester (jeho absence nicméně není pokutována). Povinná výbava v různých koutech Evropy je vůbec velkým tématem. Například reflexní vesty pro každého jsou povinné v Itálii, Francii, Slovinsku, Maďarsku, nově i v Polsku a za jistých okolností na Slovensku a u nás. Hasicí přístroj je zase vyžadován v Polsku, na Ukrajině nebo v Řecku.

Vytisknout

Diskuze: Chystáte se na dovolenou autem? Pozor na některé novinky

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Škoda Superb Combi IV

TEST Škoda Superb IV 2,0 TDI 110 kW L&K – nový manažerský ideál přijíždí!

subaru brz

TEST Subaru BRZ Limited AT – je lepší volbou automat či manuál?

EcoWheel Squer mini

TEST EcoWheel Squer mini – celoroční alternativa ke skútru, která zaparkuje všude

Subaru Crosstrek

TEST Subaru Crosstrek e-BOXER Executive – sen každého chalupáře či správce lesů?

Amarok

TEST Volkswagen Amarok Aventura – lepší i levnější, než první generace, bravo!

Subaru Forester

OFF ROAD TEST: Subaru Forester – jak zvládá náročný terén ?

Peugeot 508

TEST Peugeot 508 GT Plug-in Hybrid 225 – jeden z nejlepších liftbacků na trhu?

Cupra Formentor VZ

TEST: Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310k – sportovní SUV, které dá stovku pod 5 vteřin

Ilustrační foto

Zelená karta v mobilu. Vystačíte s ní v zahraničí?

citroën berlingo

Akční ceny u nového Citroënu Berlingo - je k mání s benzínem, dieselem i elektromotorem

volkswagen caddy

TEST Volkswagen Caddy 2.0 TDI Life – rodinný univerzál s kompromisy

Citroen C4 X

TEST: Citroen C4 X 1.5 BlueHDI 130 Shine – moderně vypadající retro za skvělou cenu

For Caravan

Na karavany a lodě? Již tento víkend v PVA EXPO PRAHA

reklama

Doporučujeme

Citroën C4L po faceliftu připomíná novou C6.

Citroën C4L v Evropě nepotkáte, v Číně nově vypadá jako malá C6

Čtěte dále

Nejčtenější články

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud