Tým Toyota Racing sází v roce 2014 opět na hybridní pohon

Jan Valečka, 1. února 2014, 16:24 Google+

Závodní tým Toyota Racing odhaluje první podrobnosti ke své účasti v letošním světovém šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC), kde se chystá opět posunout hranice hybridních technologií na poli motorsportu.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Toyota

Toyota | foto: Toyota

Sdílejte článek

Do sezóny šampionátu WEC (vč. závodu 24 hodin Le Mans) nasadí Toyota Racing dva vozy; kompletní sestavu vozů pro šampionát ještě potvrdí 13. února skupina Automobile Club de l’Ouest.

Vozy Toyota Racing budou již třetím rokem v řadě pilotovat Alex Wurz, Nicolas Lapierre, Kazuki Nakajima, Anthony Davidson, Sébastien Buemi a Stéphane Sarrazin. Jako testovací a náhradní jezdec se k nim letos připojí ještě Mike Conway.

Prototyp vozu TS040 HYBRID byl navržen v souladu s novými předpisy, jejichž cílem je aplikovat v rámci šampionátu WEC a závodu Le Mans nejnovější výsledky technického vývoje silničních vozů.

Nový TS040 HYBRID se veřejnosti poprvé představí během oficiálního testování WEC ve dnech 28.-29. března, kde poprvé vyjede na trať společně s prototypy od Audi a Porsche.

Tým Toyota Racing se svým předchozím modelem TS030 HYBRID etabloval coby průkopník hybridních pohonných jednotek ve světě motorsportu; následník TS040 HYBRID posouvá tuto technologii ještě o stupeň výše.

Po montáži motorgenerátoru od společnosti Aisin AW na přední nápravě v kombinaci s jednotkou firmy DENSO umístěnou vzadu je pohonné ústrojí Toyota HYBRID System – Racing nyní schopné dodávat výkon na všechna čtyři kola.

Při zpomalování se o brzdnou sílu starají motorgenerátory v kombinaci s klasickými mechanickými brzdami, přičemž rekuperovaná energie se přenáší přes měnič DENSO do vysokokapacitního kondenzátoru od Nisshinbo. Naopak při akceleraci se funkce motorgenerátoru obrátí a tento se začne chovat jako elektromotor, jenž se postará o výrazné výkonové posílení.

Hybridní pohon všech čtyř kol je sladěn se zážehovým vidlicovým osmiválcem; v obou případech se o vývoj postarala divize Motor Sports Unit Development Division pod japonským technickým střediskem Higashifuji, kde se připravují i budoucí generace technologií Toyota pro běžná silniční vozidla.

Tato úzká vazba mezi technologiemi motorsportu a budoucími silničními vozidly je pro tým Toyota Racing velmi důležitá, neboť TS040 HYBRID podobně jako jeho předchůdce slouží i k testování nejnovějších hybridních technologií Toyota za reálných podmínek. Od uvedení prvního modelu Prius v roce 1997 přesáhly úhrnné prodeje hybridních vozů Toyota hranici 6 milionů kusů.

Konstrukci podvozku, vývoj, výrobu, montáž a provoz závodního vozu TS040 HYBRID zajišťuje společnost Toyota Motorsport GmbH (TMG) z Kolína nad Rýnem. Díky pokrokovým aerodynamickým prvkům a lehké konstrukci přináší nová verze zásadní posun oproti předešlému vozu TS030 HYBRID.

Na základě nových předpisů upravujících rozměry budou vozy kategorie LMP1 v sezóně 2014 o 10 cm užší; ke zvýšení bezpečnosti pak přispívají další opatření, jako např. zádržná lanka kol a deformační bloky v zadní části vozu.

K odladění vozu TS040 HYBRID napomohly intenzivní simulace a výpočty v TMG, včetně využití technologie HIL (Hardware-In-the-Loop) k testování jednotlivých komponent na základě dat ze skutečných okruhů a výkonného výpočetního hardwaru k optimalizaci konstrukčního návrhu.

Tyto špičkové metody jsou výrazně efektivnější než testování přímo na okruhu, neboť konstruktéři TMG mají možnost věnovat se optimalizaci všech parametrů a úprav podvozku TS040 HYBRID po delší dobu než konkurenti spoléhající se na tradiční přístupy.

Vývoj vozu TS040 HYBRID byl dokončen společně s řadou dalších externích projektů zaměřených na motorsport a automobilové technologie, realizovaných souběžně v TMG pro třetí strany a společnost Toyota Motor Corporation.

Vůz byl tento měsíc (21.-21. ledna) úspěšně představen na okruhu Paul Ricard s Alexem Wurzem a Anthonym Davidsonem za volantem. Další testování je naplánováno ještě před 6h závodem v britském Silverstonu (20. dubna), kterým bude zahájena letošní sezóna šampionátu FIA WEC.

Další podrobnosti o vozu TS040 HYBRID, včetně technických specifikací, budou zveřejněny bezprostředně před oficiálním testováním na šampionátu WEC ve dnech 28.-29. března 2014.

Yoshiaki Kinoshita, prezident závodního týmu: „Na novou sezónu s naším novým vozem TS040 HYBRID se již moc těšíme. Sezóna 2014 je pro tým Toyota Racing důležitá; během uplynulých dvou let jsme nasbírali hodně zkušeností a nyní po zavedení nových předpisů začínají všechny týmy s rovnými podmínkami. Znamená to pro nás atraktivní výzvu a jsme rozhodnuti se s ní úspěšně poprat. Tyto nové předpisy potvrzují, že světový šampionát vytrvalostních soutěží FIA je zkušebním polem pro pokrokové technologie silničních vozidel, což dokonale ladí s naším přístupem. Soutěžíme proto, abychom vyzkoušeli nejmodernější hybridní technologie za těch nejextrémnějších podmínek motorsportu a aplikovali zkušenosti v technologiích budoucích silničních vozidel. V letošním roce budeme čerpat z výhod hybridní soustavy s pohonem všech kol, využívající k ukládání energie náš osvědčený vysokokapacitní kondenzátor, což nám přinese velmi zásadní posílení výkonu při akceleraci. Bude úchvatné sledovat, jak si budou stát různá konkurenční řešení; osobně se již nemohu dočkat, až to začne.“

John Litjens, vedoucí projektu šasi: „TS040 HYBRID je výsledkem více než ročního vývoje u TMG. První konstrukční studie jsme zahájili již v listopadu 2012 a postupně jsme u tohoto vozu navyšovali naše úsilí; vozu TS040 HYBRID jsme se plně začali věnovat krátce po závodu Le Mans v loňském roce. Máme štěstí, že TMG disponuje tak pokrokovým hardwarem pro výpočty a simulace, což nám umožnilo vyvinout vůz ve virtuálním světě. Díky tomu mohou konstruktéři věnovat více času čistému vývoji ještě před vlastním postavením vozu, což je zásadní zejména za situace, kdy se měly významně upravovat předpisy pro rok 2014. Vůz TS040 HYBRID je oproti svému předchůdci hodně zdokonalen, nicméně i původní vůz disponoval velmi dobrou aerodynamikou a mechanickým řešením; v náš nový vůz vkládáme velké naděje a na zahájení sezóny se již těšíme.“

Kalendář světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA 2014:

20. dubna     6h Silverstone (Velká Británie)
3. května    6h Spa-Francorchamps (Belgie)
14. června    24 hodin Le Mans (Francie)
31. srpna    6h Sao Paulu (Brazílie)
20. září            6h Circuit of the Americas (USA)
12. října    6h Fuji (Japonsko)
2. listopadu    6h Šanghaj (Čína)
15. listopadu    6h Bahrajn

Vytisknout

Diskuze: Tým Toyota Racing sází v roce 2014 opět na hybridní pohon

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

EcoWheel Squer mini

TEST EcoWheel Squer mini – celoroční alternativa ke skútru, která zaparkuje všude

Subaru Crosstrek

TEST Subaru Crosstrek e-BOXER Executive – sen každého chalupáře či správce lesů?

Amarok

TEST Volkswagen Amarok Aventura – lepší i levnější, než první generace, bravo!

Subaru Forester

OFF ROAD TEST: Subaru Forester – jak zvládá náročný terén ?

Peugeot 508

TEST Peugeot 508 GT Plug-in Hybrid 225 – jeden z nejlepších liftbacků na trhu?

Cupra Formentor VZ

TEST: Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310k – sportovní SUV, které dá stovku pod 5 vteřin

Ilustrační foto

Zelená karta v mobilu. Vystačíte s ní v zahraničí?

citroën berlingo

Akční ceny u nového Citroënu Berlingo - je k mání s benzínem, dieselem i elektromotorem

volkswagen caddy

TEST Volkswagen Caddy 2.0 TDI Life – rodinný univerzál s kompromisy

Citroen C4 X

TEST: Citroen C4 X 1.5 BlueHDI 130 Shine – moderně vypadající retro za skvělou cenu

For Caravan

Na karavany a lodě? Již tento víkend v PVA EXPO PRAHA

Volkswagen Polo

TEST: Volkswagen Polo 1,0 TSI – stačí základní motor s 5 stupňovým manuálem?

peugeot 408

Test Peugeot 408 Hybrid 225 e-EAT8 GT: sázka na styl a hi-tech pohon

Ilustrační foto

Toyota znovu nejlepší ze všech. A nejde o výrobu, bezpečnost ani emise

Cupra Leon Sportstourer

TEST: Cupra Leon SP 2.0 TDI – vymírající druh se skvělou spotřebou

reklama

Doporučujeme

VW Polo 2014 - anotační foto

VW Polo 2014

Čtěte dále

Nejčtenější články

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud