Britská automobilka McLaren se pochlubila, že jejich model McLaren P1 zajel nový traťový rekord na Nürburgringu. Trať dlouhou 20,8 km prý zvládl zajet za méně než sedm minut!
Přesný čas automobilka zatím nezveřejnila, ale podle tiskové zprávy byla průměrná rychlost vyšší než 178 km/h. Pokud by opravdu byla průměrná rychlost 178 km/h, znamenalo by to, že model P1 zajel tento okruh za rovných 7 minut.
V případě vyšší rychlosti výsledný čas ještě více klesá. Při průměrné rychlosti 180 km/h by výsledný čas činil 6 minut a 56 sekund, čímž by P1 pokořil Porsche 918 Spyder, které okruh zajelo s časem 6 minut a 57 sekund.
Testovací McLaren P1 měl zapnutý režim "Race", což znamená prodloužené aktivní zadní křídlo o 300 mm. Světlá výška pak byla o 50 mm nižší než je tomu v běžném módu. Zavěšení vozidla bylo v režimu Race tužší o 300%.
Za volantem rekormandského McLarenu P1 seděl hlavní testovací jezdec značky, Chris Goodwin, který dokázal jet na rovince Döttinger Höhe maximální rychlostí 330 km/h! Dle palubních údajů byl Goodwin nucen řadit průměrně každých 6 sekund a systém DRS využil hned sedmkrát.
Na lyžování do Alp jezdí kde kdo. My jsme si pro zimní dovolenou vybrali český rodinný ideál v podobě nové Škody Kodiaq. Jeli jsme ve 4 lidech do přibližně 400 km vzdáleného Rakouska. Bohužel sněhu příliš nebylo, takže jsme neměli prostor otestovat pohon všech kol. S jakou spotřebou to plně naložený Kodiaq zvládl?
Na začátku roku 2024 dorazila na trh zcela nová, v pořadí už druhá generace tohoto modelu. Proměnou neprošel jen vzhled karoserie, ale také interiér, přičemž úpravy se dotkly i techniky – konkrétně podvozku a nabídky motorizací. V této recenzi se podíváme na to, zda nová generace skutečně představuje posun oproti svému předchůdci, který už má něco za sebou. Zároveň se zaměříme i na otázku, jak si v přímém srovnání stojí Kodiaq vůči Superbu.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.