Elektromobily mohou zarazit bezpečnosti silničního provozu další ránu. Volvo se snaží dokázat, že umí udělat i bezpečný elektromobil.
Elektromobily jsou pro bezpečnost silničního provozu problémem. Důvodů je více, prvním z nich může být relativně vysoká hmotnost bateriových článků. Každé kilo auta znamená další energii, kterou musí karoserie pohltit. A baterie jsou poměrně hodně těžké.
Dalším rizikem je možnost narušení baterií, které by poté mohly v extrémním případě až explodovat. Nutno říci, že možnost požáru se samozřejmě týká i benzínových či plynových vozidel.
Volvo se proto rozhodlo demonstrovat, že elektromobily mohou být bezpečné. Poslalo proti bariéře svůj malý model C30 s bateriemi uprostřed trupu. Důležité sdělení je, že vydržely jak baterie, kterých se náraz vůbec nedotkl, tak i bezpečností zóny. Nebylo poškozeno ani vysokonapěťové vedení, jehož poškození by bylo mimořádným problémem pro záchranáře i oběti nárazu. Přeci jenom, napětí v těchto soustavách se pohybuje řádově ve stovkách voltů.
Nutno samozřejmě dodat, že jde o test jednoho elektromobilu. Nikdo nemůže na jeho základě říci, že elektromobily jsou bezpečné. Dá se ale říci, že když se chce, všechno jde...
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.