276 km/h? BMW 535d v úpravě Hamann!

Jan Fiala, 23. listopadu 2006, 18:45 Google+

HAMANN je známý úpravce vozů BMW z Laupheimu a jeho dalším terčem úprav se stává nové BMW 5 E60/61, včetně vozů s aerodynamickým M paketem.

Počet komentářů:  1 komentář (Poslední 07.04. 21:47) Napište svůj názor
5

5 | foto: Hamann

Sdílejte článek

Vedle aerodynamických dílů nabízí HAMANN také další možnosti úprav. Pro řidiče vozů s dieselovým motorem je k dispozici výrazné navýšení výkonu a to až na 350 koní!

Maximální rychlost 276 km/h - s dieselem!

Rozsah motorů, které má BMW v nabídce, uspokojí snad všecha přání zákazníků. Lze vybírat ze čtyř typů vozů, vybavených dieselovým motorem, a to 520d, 525d, 530d, or 535d. Bavorský výrobce tak nabízí na výběr pro každého to, co potřebuje. V případě, že se nároky zákazníka po určité době zvýší, je zde se svou nabídkou navýšení výkonu HAMANN. Tato firma sídlící v Laupheimu nabízí mimo jiné pro všechny uvedené verze motorů přeprogramování sériové řídící jednotky.


Podívejme se například na úpravu motoru u vozu 535d. HAMANN u tohoto špičkového dieselového modelu navýšil výkon na 319 koní/235 kW. Maximum točivého momentu dosahuje 630 Nm a sedan 535d pak sprintuje z klidu na rychlost 100 km/h za 5,9 sekundy, což znamená oproti standardní hodnotě 6,5 s zlepšení o 0,6 s. U verze touring je pak zrychlení trvá o desetinu sekundy déle. Zvýšila se také dosahovaná maximální rychlost, která je u sériového modelu elektronicky omezena na 250 km/h. HAMANN samozřejmě toto omezení odstraňuje a díky vyššímu výkonu tak lze dosáhout maximální rychlosti 267 km/h. A to není vše - k dispozici je ještě výkonnější úprava pro sportovní verze, u které tento řadový třílitrový přeplňovaný šestiválec dosahuje výkonu 350 koní/257 kW a maximálního točivého momentu 660 Nm. Zrychlení je proti předchozí verzi úpravy ještě o desetinu sekundy rychlejší a maximální rychlost dosahuje 276 km/h. Pro diesel vyšší střední třídy hodnoty vskutku neobvyklé ...
HAMANN samozřejmě nabízí tuning nejen pro dieselové motory, ale také pro vozy, které mají pod kapotou benzinové agregáty.

Pro všechny majitele BMW E60/E61 s aerodynamickým paketem M pak HAMANN připravil odpovídající aerodynamické komponenty, navržené speciálně pro tento typ. Čelní části vozu vévodí působivý přední spoiler, který snižuje vztlak, vznikající na přední nápravě. Jeho design současně navazuje na design sériového M paketu. Klasický znak BMW, tedy dvě ledvinky, lze zamaskovat krytem HAMANN, který diskrétně podtrhuje sportovní výraz vozu.

Dvojice prahových nástavců HAMANN dává vozu nejen opticky nižší postoj, ale také zajišťuje působivější a uhlazenější dojem při pohledu z boku. Jako optická protiváha předního spoileru působí pak zadní spoiler HAMANN (k dispozici pouze pro sedan). I tento zadní spoiler  poháná snížit vztlak, vznikající na zadní nápravě. V případě, že si zákazník objedná výfuk HAMANN se čtyřmi koncovkami, je doporučováno objednat také stylingový kit zadní části vozu, který zahrnuje také integrovaný difuzér, a to proto, aby se dosáhlo optimálního vizuálního dojmu. Jako třešnička na dortu pak působí sportovní zpětná zrcátka HAMANN, která  jsou elektricky nastavitelná a vyhřívaná.

Velká kola a kit pro snížení světlé výšky

Pro dokreslení dojmu doporučuje HAMANN u upravených vozů použití dvacetipalcových kol. HAMANN má jako vrchol své nabídky kola v designu "Edition Race". Vzhled těchto třídílných ultralehkých kovaných kol s černým středem je charakterizován především devíti hlavními paprsky, z nichž každý se rozvětvuje na dvojici dalších. Krom designu stojí za zmínku i to, že pro materiál kol byl částečně použit také titan. Kromě designu "Edition Race" nabízí HAMANN také další typy kol, a to modely "PG3" a "Anniversary I". Doporučovány jsou následující kombinace kol a pneumatik: na přední nápravu ráfky o rozměru 9J x 20 s pneumatikami 245/30 ZR20 nebo 255/30 ZR20 a vzadu ráfky o rozměru 10,5J x 20 s pneumatikami 255/30 ZR20 nebo 295/25 ZR20.

V nabídce je také kit pro snížení světlé výšky vozu, a to pomocí pružin s progresivním účinkem. S tímto kitem se sníží světlá výška BMW řady 5 v úpravě HAMANN o 40 mm vepředu a o 20 mm vzadu. Jako alternativu nabízí HAMANN také sportovní podvozek. Na vyžádání je k dispozici i sportovní brzdný systém pro přední nápravu, pomocí něhož lze zlepšit účinnost i odolnost brzd.

V nabídce úpravce z Laupheimu najdeme pro BMW řady 5 také množství doplňků interiéru. Například lze zvolit karbonový styling přístrojové desky a středové konzoly a dodat tak kokpitu vzhled závodního vozu. K umocnění tohoto dojmu jsou v nabídce také různé hliníkové díly, jako například nožní opěrka, táhlo ruční brzdy a pedály. Aby byla transformace úplná, je v nabídce také sportovní třípaprskový volant HAMANN s airbagem.

Foto: Hamann

Google+ Vytisknout

Diskuze: 276 km/h? BMW 535d v úpravě Hamann!

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 07.04.2011 21:47 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Hispano Suiza Maguari HS1 GTC

Masarykova oblíbená značka má unikátní problém, rozhodly se jí oživit dvě automobilky

Čínská dálniční síť se podle Clarksona stává aspirantem na osmý div světa

Clarkson našel v Číně osmý div světa. Ten pohled vás také jistě dostane

První uniklé snímky nové generace Peugeotu 208

Peugeot neuhlídal fotky nové generace 208! Agresivnější prcek přináší velké změny

Toyota

Jak změnila Toyota motoristický svět? Podívejte se na 10 přelomových momentů z její historie

Světová premiéra digitalizovaného modelu Multivan 6.1

Volkswagen představuje Multivan 6.1: Elegantnější a s moderní technologickou výbavou

Organizace IIHS prověřila systémy automatického brzdění u 11 kompaktních SUV

Systém, který chrání chodce před sražením? V testu 11 SUV propadlo jen jedno

reklama
reklama

Doporučujeme

RAV4 2.0 D-4D

Vylepšené motory pro Land Cruiser

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Čeští vojáci v Litvě zazářili, cestou ze cvičení neváhali pomoci zoufalému motoristovi

  2. Mercedes vypustil Unimog na obtížný terénní polygon, řidiče však nic nezastavilo

  3. Extrémní vzpěrač dokázal nadzvednout převrácený Jeep, zřejmě tak zachránil lidský život

  4. Evropský pick-up Peugeotu se ukázal na fotkách, příslušnost ke značce nezapře

  5. Největší SUV světa? Monstrózní Dhabiyan 10x10 vznikl přestavbou amerického armádního tahače

  6. Jak využít staré baterie elektromobilů? Nissan přišel s dalším originálním nápadem

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud