Peugeot 908 RC - není to jen pouhý sen?

Jan Fiala, 13. října 2006, 23:39 Google+

Velkolepá limuzína zaujímající hrdé místo v expozici Peugeot na Pařížském autosalonu.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
908 RC

908 RC | foto: Peugeot

Sdílejte článek

Připusťme, že jde pouze o koncept vyrobený u příležitosti této výstavy a nesoucí značku ze Sochaux. A rozhodně není toto cvičení ze stylu a designu určeno k masové produkci, podobně jako mnoho dalších konceptů v minulosti ...

Přesto, Peugeot 908 RC je nepoměrně propracovanější a slibnější nežli koncept 907, představený v roce 2004. Vraťme se na chvíle zpět do minulosti: koncept 907 byla berlinetta s vepředu umístěným motorem, jasně a neobratně evokující Ferrari 60tých let minulého stolet, vyšperkovaná dvanáctiválcem V12, vzniklým spojením dvou běžných motorů V6. Od Peugeotu a jeho stylistického ředitele Gerarda Weltera bylo očekáváno více a koncept 907 byl mírným zklamáním.

Nový koncept 908RC je zcela něco jiného. Tentokrát Peugeot a G. Welter vyzvali k duelu na své půdě německé luxusní limuzíny. Zatímco Peugeot 607, ačkoli splňující veškeré kvalitativní požadavky, vypadá v porovnání s Mercedes S-Klasse, BMW 7 a Audi A8 drobně a tuctově, 908 RC dravě vystupuje do popředí zájmu zejména svými působivými rozměry, svalnatým vzhledem a okázalým, agresivním stylem. Protože jde vskutku o náhradu modelu 607, který je pokořen nadměrnými rozměry konceptu 908.

Není důležité, jak se nový model bude jmenovat. A není důležité, zda budoucí velký Peugeot převezme z 908 RC všechny přednosti a finesy. Zcela jistě bude mít konvenčnější stavbu a pravděpodobně méně výkonný motor. Ale rozhodně bude, podobně jako 908 RC, dávat na odiv mnohem silnější a výraznější osobnost než 607, jehož produkce pomalu končí.

Jen se podívejme na zamračená světla se lstivými svítilnami a zírající, šklebící se masku: lev je připraven ke skoku. A to je dost dobrá zpráva. Peugeot se rohodl, zdá se, přinejmenším bojovat a zvednout hlavu, raději než se skromně sklonit. Bez ohledu na náklady se francouzský výrobce rozhodl vyzvat výše zmiňované konkurenty na souboj. Pojďme se na 908 Rc podívat blíže. Silueta působí jako šoférovaná limuzína s délkou 5,12m a honosí se také dech beroucími technickými specifikacemi.

Pod kapotou je opět dvanáctiválec V12, avšak tentokrát jako plnohodnotná jednotka, nikoliv skládanka ze dvou V6 motorů. Je to dokonce závodní motor, a nejde  o nic jiného než HDI diesel vyvinutý za účelem zvítězit v závodu 24 hodin Le Mans 2007. Jde rozhodně o soupeře pro Audi R10, které zvítezilo v tomto závodě v letošním roce. Motor má objem 5,5 litru a je dopován dvěma turbodmychadly. Je spřažen se sekvenční šestistupňovou převodovkou a oficálně podává výkon 700 koní a točivý moment 1200 Nm. Skutečný výkon je pravděpodobně ještě vyšší, avšak můžeme se jen dohadovat - jde o pečlivě střežené tajemství.

Nejvíce překvapivou záležitostí je, že tento motor V12 HDI je umístěn napříč nikoliv pod kapotou, nýbrž uprostřed zadní části vozu. Takové umístění bývá obvyklé u dvousedadlových sportovních aut, nikoliv u luxusních limuzín - v tomto segmentu je takové umístění použito vůbec poprvé.

Koncept 908 RC, auto evokující motorsport, ujede 1km s pevným startem za 22s a dosáhne maximální rychlosti 300 km/h. Koncept má karbonovou karoserii o vysoké pevnosti a nízké hmotnosti. Tato karoserie však při masové výrobě bude jistě nahrazena karoserií z tradičnějších materiálů.

Obrovská kola (vpředu o průměru 20 palců, vzadu o průměru 21 palců) budou také v produkované verzi skromnější a na karbonovo/keramické brzdy můžeme také zapomenout. Ale dvojité nezávislé zavěšení by mělo zůstat zachováno, protože vychází ze zavěšení, použitého v současném modelu 407.

K přístupu do prostoru pro pasažéry a otevření bezklikových dveří  je používán telefon s dotykovým displejem. Po nastoupení jste obklopeni prostorem a můžete vnímat obložení z tmavého dubu, ametystově šedou kůži a čtyři skořepinová sedadla oddělená dlouhým středovým tunelem procházejícím interiérem ve stylu Jaguaru R-coupé (koncept roku 2001, který se nikdy nedostal do sériové výroby).

Pod obrovským čelním sklem - vyvolávajícím vzpomínky na RC Pique a RC Carreau, předchozí známé koncepty Peugeotu - je digitální ovládací panel, středová konzola s dotykovými ovládacími prvky, tradiční hodiny Bell & Ross a velkolepý volant, který vyvolává svrbění v rukou a nutkavou touhu jej uchopit co nejdříve ... i když jde jen o pouhý sen.

Foto: Peugeot

Vytisknout

Diskuze: Peugeot 908 RC - není to jen pouhý sen?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Polski Fiat 126p

Legendární maluch motorizoval Polsko, vymysleli ho ale Italové

Ilustrační foto

Absurdní žaloba New Yorku proti Hyundai a Kia

MG ZS

Akční modely MG s bonusem až 90 000 Kč

peugeot 408

TEST Peugeot 408 PureTech 130 Allure Pack – kliďas s tváří agresora

Volkswagen Amarok

Nový Volkswagen Amarok má české ceny

OD DS E-TENSE FE23 PO NOVOU DS 7 E-TENSE 4×4 360

Co má společného prémiové SUV DS s vozy Formule E?

HoppyGo Fiat Ducato

Dovolená s karavanem? Desatero, aby cestování bylo hračkou!

Škoda Kodiaq RS

Škoda připravuje revoluční změnu při tankování

Toyota představila Corollu sedan ve výbavovém stupni GR SPORT

Toyota zapsala nový rekord

Subaru Outback

Subaru Outback - zvednuté kombi, které (nejenom) v terénu zesměšní většinu SUV

Kia EV9

Vrcholné SUV Kia EV9 s diskutabilním designem

Škoda Superb

Škoda díky odkladu Euro 7 mění plány

Ilustrační foto

Poradenská společnost odkryla ziskovost automobilek

Toyota RAV4 PHEV

Toyota plánuje plug-in hybrid s dojezdem 200 kilometrů

Ilustrační foto

Osm zemí EU včetně ČR se postavilo Evropské komisi

reklama

Doporučujeme

9-5

Saab bojuje proti opilcům

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Nový Volkswagen Amarok má české ceny

  2. TEST Peugeot 408 PureTech 130 Allure Pack – kliďas s tváří agresora

  3. Akční modely MG s bonusem až 90 000 Kč

  4. Legendární maluch motorizoval Polsko, vymysleli ho ale Italové

  5. Absurdní žaloba New Yorku proti Hyundai a Kia

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud