Zlínská dvojice Petr Krajča a Honza Houšť začala spolupráci v loňském roce, kdy Petr poprvé usedl do soudobého vozu. Na konci sezony z toho bylo 3. místo v RSS ve třídě 8, byť sahali po celkovém vítězství. Pro letošní rok se posádka nemění, přesto dochází k zajímavým změnám.
V loňském roce jste sahali po vítězství ve třídě 8, ale nakonec z toho byl bronz. Už jste překousali to zklamání?
Petr Krajča (PK) „Mě osobně to už přešlo. Nakonec jsme i ten bronzový stupínek poctivě oslavili a uvědomil jsem si, že na první rok se soudobým vozem je to pěkné umístění.“
Honza Houšť (HH) „Asi pro každého, kdo má na dosah celkové prvenství, je těžké zkousnout to, že cíle nedosáhl. Přesto, když vezmu zpět loňskou sezónu, která pro nás byla úplně ve všem nová, tak ji beru jako úspěšnou. Pro Petra nové auto s přední hnanou nápravou. Pro mě nový řidič, který jede rychle a moc času na sladění nebylo. Takže do půl sezóny jsme si vyměňovali poznatky, abychom naší spolupráci výborně vyladili. Od Pačejova už vše fungovalo na jedničku. A v Plzni na vyhlášení výsledků jsme si ceremoniál plně užili a mohli se radovat z poháru. Pochopitelně pak následovala i menší oslava (smích)“.
Jak probíhala zimní příprava, kolik času jste strávili v posilovnách?
PK „Posilovna by pro mě byla snad za trest (smích). Chodili jsme hrát jen badminton, ale musíme i tuto jedinou sportovní činnost na chvíli přerušit, protože jsem si před 14 dny podvrtnul kotník a musím ho dát do kupy, abych mohl dobře šlapat po plynu. Stále mě pobolívá, ale věřím, že na začátku sezóny bude dobrý“.
HH „Také u mne se ježí chlupy na těle při vyslovení slova posilovna. Tudíž jsem s nadšením uvítal Petrův návrh, že se pořádně zapotíme i při badmintonu. Ten jsme chodili hrávat pravidelně o víkendech, a když nám to dovolil čas, tak i v týdnu večer. Po úspěšném absolvování fyzických testů u sportovního lékaře jsme si dali jako odměnu účast na zabijačce na Pasekách. A to byla asi ta nejlepší posilovna JJJ“.
Jaké jsou plány na letošní sezónu, kde vás uvidíme a s čím?
PK „U nás má vše pod palcem Janek a podle toho, co mi prozradil, tak poprvé obleču závodní kombinézu na Valašské rally. Autu zůstávám věrný, tedy alespoň značce a skupině N“.
HH „Dnes už na 100% víme kalendář pro letošní sezonu, takže jako jedni z prvních se ho dozvíte. Začínáme Valašskou rally a následovat bude kompletní série rallysprintů. K těmto závodům přibyde i domácí Barumka, která je po loňském výborném zážitku pro nás povinností. Ve sprintech je jen jedna podmínka, a to je, že chceme, aby se konala pačejovská rally, na kterou se moc těšíme. Naopak Rally Most nejspíše vypustíme z důvodu časového presu. Z dalšího, co se u nás nemění je, že zůstaneme věrní dvěma našim partnerům, a to je MINAŘÍK RACING a HANKOOK. Změna nenastává ani u závodní techniky. Po velkých jednáních a oslovení budoucích sponzorů se nám nepodařilo naplit rozpočet na vůz Clio R3 a tak zůstáváme věrní vozu Renault Clio sport specifikace N. Luba Minařík teď auto dává dohromady a připravuje ho na první závod. Jedinou změnou tedy zůstane zcela nový design auta, který bude v našich oblíbených zlínských barvách“.
Jaké jsou cíle?
PK „Naším cílem bude samozřejmě obsadit přední příčky na každém závodu tak, abychom mohli bojovat i o body do Hankook cupu. A v MČR uvidíme, jak se nám bude dařit, ale chtěl bych jet stále plný plyn a držet to, co to dá a být jeden z nejrychlejších“.
HH „Cíle máme jen ty největší JJJ. Ne, chceme samozřejmě zajet ty nejlepší výsledky a udělat sponzorům pořádnou reklamu. Ale vše je podloženo formou a tréninkem, který budeme muset zvýšit během celé sezóny. Budeme muset i častěji sednout do závodničky a po delší pauze si to opět ošahat, hlavně před Pačejovem, protože zrovna tam je delší pauza. Nezbývá už nic jiného, než jen poděkovat partnerům, díky kterým můžeme tenhle krásný a rychlý sport dělat. A abych nezapomněl ani na fanoušky, jste skvělí – držte nám i letos palce, jste vidět na každém závodě“.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.