Dvěma čtvrtými místy v šotolinových soutěžích Mistrovství Evropy Rally Cyprus a Acropolis Rally ozdobili svůj závěr sezony Jaromír Tarabus s Danielem Trunkátem. Před posledním podnikem evropského šampionátu drží v jeho klasifikaci páté místo v absolutním pořadí.
„Kypr i řecká Acropolis byly pro náš tým de fakto dvojzávodem, protože technika se zázemím zůstávala na jihu, stejně jako většina kluků z týmu. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme se po Barumce na tyto dva šotolinové podniky vrátili zpět do kokpitu naší osvědčené Fabie S2000. Vzhledem k náročnosti podniků a složité logistice byla potřeba nadstandardní zásoba náhradních dílů, která byla k dispozici právě na Škodu Fabia S2000. Navíc je pravdou, že na Fabii R5 jsme stejně ještě neměli k dispozici šotolinový podvozek,“ osvětluje Jaromír Tarabus okolnosti startu na obou závěrečných šotolinových podnicích letošního evropského šampionátu.
S oběma závody již měla posádka zkušenosti. S legendární Rally Acropolis ještě čerstvou z loňského roku, z Kypru naopak pět let starou z roku 2010. Pozitivní očekávání od obou podniků se naplnila. „I když šlo o jediné šotolinové podniky které jsme letos jeli, tak se nám na obou závodech dařilo a z obou dvou soutěží jsme si převezli slušné množství bodů za čtvrtá místa. Samotné závody však byly velmi rozdílné. Na Kypru náš čekalo vedro a prach, a také zcela odlišné RZ od těch, které jsme zde zažili před pěti lety. Sobota byla klasičtější a techničtější, neděle naopak byla profilem rychlostních zkoušek spíše variací na téma Safari rallye v otevřeném terénu, než klasickou evropskou rallye. Do Rally Acropolis letos notně promluvilo počasí, když kvůli dešťům a rozbahněné trati na hranici sjízdnosti byla zrušena poslední sekce soutěže. Nicméně, všechny rychlostní zkoušky, které se podařilo odjet, pro nás byly i tak perfektním zážitkem, zcela odlišným od loňského suchého ročníku. Oba závody jsme si tedy maximálně užili. Děkujeme také všem z Kresta Racingu, oba náročné podniky zvládnul tým skvěle,“ shodují se Jaromír Tarabus s Danielem Trunkátem. Zároveň oceňují vzorové sportovní chování svých tradičních blízkých soupeřů, francouzské posádky Robert Consani - Maxime Vilmot: „Na extrémně kluzkém rozbláceném místě na první rychlostní zkoušce, kde skončili mimo trať, nás i ostatní posádky Robert s Maximem svojí výraznou signalizací důsledně zpomalovali. Jinak bychom tam určitě skončili také.“
Kolotoč Mistrovství Evropy nyní čeká poslední podnik, kterým bude v samotném závěru října Rallye International du Valais. Na rozdíl od loňska zde však „T&T“ letos neuvidíme. „Po zralé úvaze jsme se rozhodli ve Švýcarsku nestartovat. Zejména proto, že boj o absolutní třetí příčku v Mistrovství Evropy pro nás byl již od léta ztracen, především díky nešťastné události na Barumce. Zvolili jsme tedy variantu spíše pošetřit část rozpočtu na příští sezonu. Aktuálně držíme ve FIA ERC páté místo, pouze čtyři body za čtvrtým. Naše konečné umístění ale ještě může ovlivnit výsledek portugalského šampiona Bruna Magalhãese, který se na Rallye du Valais přihlásil. Naši letošní evropskou sezonu můžeme již nyní prohlásit za úspěšnou, ale s jejím celkovým hodnocením i s výhledem na příští rok tedy počkáme až po Rallye du Valais,“ shrnuje závěr sezony za „T&T“ z pozice týmového manažera Dan Trunkát.
Foto: Josef Petrů
Na lyžování do Alp jezdí kde kdo. My jsme si pro zimní dovolenou vybrali český rodinný ideál v podobě nové Škody Kodiaq. Jeli jsme ve 4 lidech do přibližně 400 km vzdáleného Rakouska. Bohužel sněhu příliš nebylo, takže jsme neměli prostor otestovat pohon všech kol. S jakou spotřebou to plně naložený Kodiaq zvládl?
Na začátku roku 2024 dorazila na trh zcela nová, v pořadí už druhá generace tohoto modelu. Proměnou neprošel jen vzhled karoserie, ale také interiér, přičemž úpravy se dotkly i techniky – konkrétně podvozku a nabídky motorizací. V této recenzi se podíváme na to, zda nová generace skutečně představuje posun oproti svému předchůdci, který už má něco za sebou. Zároveň se zaměříme i na otázku, jak si v přímém srovnání stojí Kodiaq vůči Superbu.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.