GT3 - PÁTEK: Hned v úvodní jízdě evropského šampionátu FIA GT3 v Brně udělal Erik Janiš velkou radost domácím fanouškům. Ve vyrovnaném poli pětatřiceti monster třídy Grand Turismo zajel nejrychlejší čas. Jeho výkon nikdo nepřekonal ani ve druhém volném tréninku.
Zítra se pojede už jen kvalifikace a první ze dvou závodů. Devatenáctiletý pilot týmu s berg racing se bude v hodinových bitvách střídat s Jaromírem Jiříkem.
Obě jízdy se konaly za krásného počasí na rozhraní léta a podzimu. Byly ideální pozvánkou na víkendový program Masarykova okruhu. Kromě dvojice E. Janiš, Jiřík, jedou ve FIA GT3 ještě další Češi, Martin Matzke s Jiřím Skulou (Corvette Z06 GT3) a v hlavním programu víkendu, závodě FIA Grand Turismo, se představí Tomáš Enge s americkým Spleenem S70R.
Erik Janiš v médiích: - v těchto dnech vychází nové číslo magazínu Maxim, v němž je reportáž LIVE FOR SPEED, která líčí souboj Erika Janiše s redaktorem časopisu Mikem Alanem Jonesem v „jízdě“ na simulátoru závodních automobilů 301 - v úterý 25. 9. 2007 v pořadu Všechnopárty Karla Šípa vysílané od 21 hodin na ČT1 bude spolu s motocyklistou Lukášem Peškem a legendou Rallye Dakar hostem také Erik Janiš
Erik Janiš: „Takový úvod se mi moc líbí. Doufám, že předvedu stejný nebo podobný výkon i v zítřejší kvalifikaci a pak i s Járou Jiříkem v obou závodech. Jsme doma, naše Lamborghini Gallardo týmu s berg racing funguje výborně, tak snad u nás bude stát i štěstí, které nám chybělo v řadě předchozích bitev. Počasí bylo skvělé a má vydržet, věřím, že diváci si najdou k okruhu cestu, a že během závodů bude výtečná atmosféra. Předem jim za to děkuji.“
Výsledky, 1. volný trénink FIA GT3 v Brně 1. E. Janiš, Jiřík (Lamborghini Gallardo GT3) 2:06,377 2. Lagniez, Makowiecki (Aston Martin DBRS9) -0,579 3. Peyrolles, Ruffier (Corvette Z06 GT3) -1,552 4. Vannelet, Moser (Ferrari 430 Challenge GT3) -1,568 5. Bererich-Martini, Ludwig (Corvette Z06 GT3) -1,600 6. M. Rodrigues, J, Rodrigues (Aston Martin DBRS9) -2,201 7. Daniš, Kuzminych (Lamborghini Gallardo GT3) -2,279 8. Khan, Daoudi (Ferrari 430 Challenge GT3) -2,330 Startovalo 35 vozů BPA
Škoda Scala je na trhu už několik let a vždy byla mezi svými rivaly tak trochu opomíjenou volbou. Není vnímána tak prestižně, jako třeba Golf a ani není extravagantní jako třeba Peugeot 308, ale přesto bychom si v této kategorii vybrali právě Scalu, proč?
Šéf Škody Auto Klaus Zellmer dnes oznámil zásadní redukci pracovních míst, která postihne zhruba 15 % zaměstnanců automobilky v Česku. To by znamenalo ztrátu téměř 6000 pracovních míst, přičemž největší dopad se očekává na agenturní pracovníky, kteří tvoří asi desetinu celkového počtu. Redukce však zasáhne i kmenové zaměstnance. Uvedl to ekonom Lukáš Kovanda.
Prodej Tesly v Evropě dramaticky klesá – jen minulý měsíc se propadl o polovinu. Za útlumem zájmu nemusí stát jen konkurence, ale i kontroverzní výroky a politická angažovanost samotného Elona Muska, upozorňuje The Guardian.
V poslední kapitole naší recenze hybridního modelu DS 4 si vše hezky shrneme. Nebude chybět ani srovnání s Lexusem UX, který by se dal nazvat hlavním rivalem. V čem je lepší DS, jaké má slabší stránky a který crossover bychom si koupili?
Peugeot se vrací do boje! Tým Peugeot TotalEnergies vstupuje do své třetí sezóny FIA WEC a hned na úvod ho čeká výzva v podobě maratonu 1812 km Kataru.
BMW Group posouvá hranice elektromobility a na Tech Days v Landshutu odhaluje detaily nové generace elektrického pohonu. Inovativní 800voltová technologie slibuje rychlejší nabíjení a vyšší efektivitu, přičemž bude součástí všech modelů připravované řady Neue Klasse. První vozy s revolučním pohonem zamíří do výroby ještě letos v maďarském Debrecínu.
V rámci aktuálního trendu oživování retro ikon se na scénu vrací Yugo, bývalý balkánský bestseller, který si vysloužil kultovní status, ale také označení "nejhorší auto na světě". Nyní se objevily první náčrty nového modelu, který by měl spatřit světlo světa v roce 2027. Tento malý vůz s klasickým spalovacím motorem slibuje návrat legendy.
BMW posouvá hranice elektromobility a dokazuje, že extrémní výkon nemusí znamenat nekontrolovatelnou sílu. Na Auto Shanghai představí koncept „Vision Driving Experience“, který ukáže, jak lze obrovský výkon zkrotit pro maximální jízdní dynamiku.
Kia odhalila první snímky svého nového elektromobilu EV4, který přichází jako součást rozšiřujícího se portfolia značky. Tento model je postaven na pokročilé platformě E-GM a 400voltové architektuře, což by mu mělo zajistit dojezd přes 600 km na jedno nabití. Cena modelu se očekává od 40 000 eur (cca 1 milion korun).
Tesla model Y Juniper byla představena teprve nedávno. Už se ale našla společnost, která si ji vzala do parády a přetvořila ji v tento vytuněný klenot. Jde o společnost CarLab(Hong Kong)Detailing & Customization. Jak se vám líbí?
Porsche čelí oslabujícím prodejům a podnikání v Číně, což vedlo k zahájení programu úspor a investic. Firma zároveň oznámila snížení počtu pracovních míst v regionu Stuttgart jako součást své restrukturalizace. Informoval o tom web Auto motor und sport.
Terramar je zcela novým modelem samostatné automobilky Cupra, která za poslední roky výrazně získává na popularitě. Jedná se o SUV s lehce rozdvojenou osobností – snaží se být ekologicky šetrné a zároveň se tváří jako maniak, který v zatáčkách natrhne zadek kde komu. Odvaha mu obzvláště v této fialové metalíze nechybí, nicméně jak obstojí v naší recenzi ? Vyplatil se risk a nebo jde o propadák?