S příchodem Lady 4x4 Urban se z kdysi bezkompromisního off-roadu stalo civilnější SUV. To přispělo k nové vlně tuningových úprav. Již nejde o stav v terénu ještě schopnějšího vozu, ale o "sportovní vzhled".
Jeden z příkladů takovýchto úprav může být Lada 4x4 Urban (u nás spíše známá jako Lada Niva Urban) na přiložených fotografiích. První věc, která na této terénní Ladě zaujme, jsou její velká hliníková kola. Ty pocházejí z Mazdy a obouvají pneumatiky o rozměrech 245/35 R20
Vůz dostal komplet nové osvětlení s LED technologií. LED světlomety jsou jak přední obrysová, hlavní, tak i zadní. Diodové blinkry se nastěhovaly též na vnější zpětná zrcátka. Interiér v tomto konkrétním případě je téměř sériový. Jsou zde pouze sedadla obšita modrou nití ve stejném odstínu, jako je barva karosérie a výkonnější audio.
Pod kapotou je vše při starém. Ladu 4x4 pohání zážehový čtyřválec o objemu 1690 ccm s výkonem 61 kW (83 koní), jenž umožňuje vozu rozjet se z 0 na 100 km/h během 17 s a dál zrychlovat na 137 km/h. To jsou parametry, které rozhodně nikoho neoslní. Z tohoto důvodu se v přepočtu za 45 000 Kč na Ladu 4x4 prodává turbokyt v čele s turbodmychadlem Garrett TG17 s plnícím tlakem 0,5 barů, který zvýší výkon z 83 až na konečných 135 koní. S ním se zlepší akcelerace 0 na 100 km/h přibližně o 6 s a maximální rychlost se zvýší asi o 20 km/h.
Největším trendem za posledních 10 let jsou jednoznačně vozy typu SUV. Lidé je mají rádi pro svou robustní karoserii, zvýšení podvozek a dostatek prostoru, jenže mají i nějaká negativa. Proti klasickým kombíkům mívají horší jízdní vlastnosti a také vyšší spotřebu. Vezmeme-li z obou světů to dobré, vznikne zvýšený kombík s pohonem 4x4 a přesně takové auto máme v dnešní recenzi.
Ford Mustang je už desítky let ikonou, kterou pozná asi každý. Tentokrát se podíváme na ojetý kus z roku 2022, který nabízí to nejlepší z klasického amerického receptu - karoserii typu kupé, atmosférický pětilitrový osmiválec, manuální převodovku a v tomto případě i sportovní sedadla Recaro. Je to lepší volba než posledně testovaný kabriolet s automatem?