Prvý štart slovenského RUFA Šport Teamu v rámci série World Rally Championship dopadol nakoniec lepšie ako sa na začiatku zdalo
Švédska posádka Per Gunnar Andersson – Jonas Andersson reprezentujúca slovenský tím totiž v rámci prvého dňa súťaže prešla iba dve rýchlostné skúšky Jordánskej rally, keď v tretej prišla pohroma v podobe kameňa na trati o ktorý posádka na vozidle Škoda Fabia S2000 poškodila prednú nápravu, čo okamžite znamenalo odstúpenie zo súťaže.
Našťastie v rally už pár rokov funguje systém Super Rally, vďaka ktorému sa mohla posádka nasledujúci deň opäť postaviť na štart. Samozrejme za neodjazdené rýchlostné skúšky jej naskočila penalizácia vo forme straty dvadsiatich piatich minút. Útechou v tíme bolo snáď len to, že Anderssonovci neboli jedinou posádkou, ktorá v rámci šampionátu SWRC musela odstúpiť zo súťaže.
O náročnosti Jordánskej Rally hovorí fakt, že do cieľa prvého dňa súťaže dorazila iba jediná posádka zaradená v súťaži zaradenej do seriálu SWRC. Nasledujúce dva dni súťaže posádka absolvovala v kľude a jazdila najrýchlejšie časy v rámci vozidiel SWRC. Nakoniec v cieli z toho bolo tretie miesto a ďalší prídel bodov v hodnotení seriálu. „Sme veľmi radi že sme v cieli. Bola to veľmi náročná súťaž. Dosiahli sme viacej ako sme mohli dúfať,“ povedal v cieli Per Gunnar Andersson.
Na lyžování do Alp jezdí kde kdo. My jsme si pro zimní dovolenou vybrali český rodinný ideál v podobě nové Škody Kodiaq. Jeli jsme ve 4 lidech do přibližně 400 km vzdáleného Rakouska. Bohužel sněhu příliš nebylo, takže jsme neměli prostor otestovat pohon všech kol. S jakou spotřebou to plně naložený Kodiaq zvládl?
Na začátku roku 2024 dorazila na trh zcela nová, v pořadí už druhá generace tohoto modelu. Proměnou neprošel jen vzhled karoserie, ale také interiér, přičemž úpravy se dotkly i techniky – konkrétně podvozku a nabídky motorizací. V této recenzi se podíváme na to, zda nová generace skutečně představuje posun oproti svému předchůdci, který už má něco za sebou. Zároveň se zaměříme i na otázku, jak si v přímém srovnání stojí Kodiaq vůči Superbu.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.