Volkswagen představil vysoce výkonný přeplňovaný vznětový čtyřválec s objemem 2,0 litru. Technická prezentace se konala v německém Wolfsburgu.
Před několika měsíci, Volkswagen přišel s novým Passatem, který má v nabídce mimo jiné i čtyřválec 2,0 TDI bi-turbo o jmenovitém výkonu až 240 koní (176 kW). Stejný motor nyní dostal dvoustupňové elektricky ovládané turbodmychadlo, díky kterému se výkon vyšplhal až na hodnotu 272 koní (200 kW).
Zatím však není známo, jak velkým točivým momentem bude disponovat. Je ale více než pravděpodobné, že to bude více než 500 N.m.
Další síla se získává nejen zavedením elektrického turbodmychadla, ale také instalací nového proměnného časování ventilů a Piezo vstřikování common rail systému, který pracuje při tlacích až 2500 bar.
Volkswagen také zveřejnil další informace k chystanému deseti rychlostnímu DSG? Které bude schopné přenášet až 550 N.m. točivého momentu.
Segment ostrých hatchbacků neboli „hot-hatchů“ mám velice rád. Jedná se o dostupné vozy s levným servisem, které řidiče baví při každé jízdě a zároveň se s nimi dá jezdit i každý den po městě. V posledních letech jsou bohužel téměř vyhynulým druhem – mluvím například o hravé Fiestě ST, precizním Hyundai I20 N, ale i o Renaultu Clio RS, Peugeotu 208 GTI či VW Polo GTI. Je nová Škoda Fabia 130 autem, které zaujalo místo po těchto legendách?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval Superb s benzinovým dvoulitrem 2,0 TSI o výkonu 150 kW. Na papíře možná nepůsobí tak působivě jako vrcholná verze s pohonem všech kol, ale právě během běžného provozu ukazuje, proč by mohl být pro většinu zákazníků tou nejlepší volbou.