Automobilka Subaru odhalila na právě probíhajícím autosalonu v New Yorku již šestou generaci populárního Outbacku. Jeho design je sice spíše evolucí, než revolucí, pod kapotou však došlo k celé řadě zajímavých změn. Outback je nově výkonnější, sofistikovanější a nabídne bohatou paletu chytrých technologií.
Nové Subaru Outback vychází technicky i designově z nového Subaru Legacy, oproti němu však nabídne zvýšenou odolnost a dobrodružnější charakter, což ostatně potvrzuje třeba i jeho výraznější oplastování, vyšší světlo výška nebo specifické nárazníky.
Nový Outback je postaven na nové platformě Subaru, což by mu mělo zajistit až o 70 % vyšší torzní tuhost tuhost a schopnost absorbovat až o 40 % více energie při čelním nebo bočním nárazu. Řidiče pak jistě potěší lepší ovladatelnost a to navzdory světlé výšce cca 22 cm, kterou Outback coby crossover mezi kombi a SUV předčí i některá čistokrevná SUV.
Z nabídky motorů sice mizí šestiválec, ten však nahrazuje přeplňovaný 2.4 litrový motor o výkonu 194 kW (260 k) s točivým momentem 376 Nm. Základní model je osazen 2.4 litrovým atmosferickým motorem o výkonu 136 kW (182 k) s točivým momentem 239 Nm. Obě pohonné jednotky jsou spojeny s převodovkou CVT, která posílá výkon na všechna kola.
Největší změny u šesté generace jsou vidět při pohledu do interiéru, který působí mnohem luxusněji. Svůj podíl na tom má i nový displej informačního systému s úhlopříčkou 11.6 palce, který je umístěn vertikálně ve středu přístrojové desky.
Outback je standardně dodáván se systémem Subaru EyeSight, který je schopen kromě jiného udržet vůz uprostřed jízdního pruhu. Paleta asistenčních systémů navíc může být rozšířena o LED světlomety reagující na natočení kol, automatické brzdění při couvání atd..
Zajímavostí nové generace by měla být speciální Onyx Edition, která se vyznačuje temnými doplňky exteriéru, tmavými 18-palcovými koly a interiérem ve dvou odstínech šedé. Sedačky by navíc měly být vyrobeny z vodu-odpuzujícího materiálu a off-road systém X-Mode by měl nabídnout více jízdních režimů.
Detaily ohledně ceny by Subaru mělo zveřejnit na podzim, krátce před uvedením modelu na trh.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.
Segment ostrých hatchbacků neboli „hot-hatchů“ mám velice rád. Jedná se o dostupné vozy s levným servisem, které řidiče baví při každé jízdě a zároveň se s nimi dá jezdit i každý den po městě. V posledních letech jsou bohužel téměř vyhynulým druhem – mluvím například o hravé Fiestě ST, precizním Hyundai I20 N, ale i o Renaultu Clio RS, Peugeotu 208 GTI či VW Polo GTI. Je nová Škoda Fabia 130 autem, které zaujalo místo po těchto legendách?