Audi představuje koncept e-tron GT: 590 koní, extrémně rychlé nabíjení a veganský interiér

Antonín Marek / AutoRoad.cz, 29. listopadu 2018, 09:40 Google+

Audi e-tron potřetí: Značka se čtyřmi kruhy představuje ve filmové metropoli Los Angeles jednu z hvězd tamního autosalonu. Elektricky poháněné Audi e-tron GT concept oslavilo debut jako studie čtyřdveřového kupé. Sériová verze bude následovat za dva roky.

Počet komentářů:  2 komentáře (Poslední 12.12. 18:16) Napište svůj názor
Audi E-Tron GT

Audi E-Tron GT | foto: Audi

Sdílejte článek

Po SUV Audi e-tron a modelu Audi e-tron Sportback, který bude následovat v roce 2019, se tak na start postaví další elektrické Audi. Tentokrát na platformě s plochou podlahou, která umožnila vytvořit automobil se vzrušujícími proporcemi a nízkým těžištěm. Jízdní vlastnosti hodné sportovního vozu zaručí nejvyšší výkon 434 kW (590 k). Pro tak dynamické Audi je samozřejmostí, že je točivý moment přenášen na vozovku prostřednictvím trvalého pohonu všech kol quattro s cíleným rozdělováním hnací síly mezi jednotlivá kola. Za realizaci sériového modelu nese odpovědnost dceřiná firma pro sportovní vozy Audi Sport GmbH.

Inspirace z aerodynamického tunelu: design a karoserie

Nízký a široký automobil s dlouhým rozvorem – to jsou proporce klasického gran turisma. A platí to i pro studii Audi e-tron GT concept s vnější délkou 4,96 metru, šířkou 1,96 metru a výškou 1,38 metru. Karoserie čtyřdveřového kupé kombinuje ve své lehké konstrukci různé materiály. Střecha je vyrobena z uhlíkového kompozitu, velký počet různých komponentů je z hliníku a nosné prvky jsou z vysokopevnostní oceli. Technika tohoto automobilu byla vyvinuta v úzké spolupráci se značkou Porsche. Design a charakter zároveň maximálně vyjadřují nezaměnitelnou DNA značky Audi.

Daleko dozadu protažená, pozvolna klesající linie střechy studie e-tron GT concept je inspirována pro značku Audi typickým uspořádáním karosářských verzí Sportback. Studie však jednoznačně míří do budoucnosti a ukazuje směřování k dalšímu evolučnímu stupni designérského stylu Audi. V porovnání s aktuálními modely Audi je nápadná kabina, která se směrem k zádi výrazně zužuje. Zvýrazněné podběhy kol a ramenní oblast, společně s neobvykle plochou podlahou elektromobilu, vizuálně umocňují nízké těžiště a dynamický potenciál studie Audi e-tron GT concept.

Dlouhé linie a četné funkční prvky karoserie, jakož i ventilační otvory v oblasti podběhů kol a velký zadní difuzor prozrazují svůj původ z aerodynamického tunelu. Vnější design je nepřehlédnutelně podřízen požadavkům na nízkou hodnotu součinitele aerodynamického odporu vzduchu, která snižuje spotřebu elektrické energie, a na minimalizaci vztlakových sil.

Oblast prahů mezi podběhy kol vystupuje do šířky a je zřetelně oddělena od kabiny. Tímto způsobem je pozornost přiváděna k místu uložení akumulátorů, energetickému centru studie Audi e-tron GT concept, pod podlahou. Pozornost při pohledu na vůz z profilu k sobě přitahují také 22“ kola s pneumatikami rozměru 285/30. Rovněž dynamický design kol s pěti dvojitými paprsky je viditelně podřízen funkci, protože optimalizuje chlazení brzdových kotoučů a zároveň snižuje aerodynamický odpor vzduchu.

Uprostřed přídě se nachází pro značku typická maska chladiče Singleframe. V porovnání s oběma SUV e-tron je její uspořádání výrazně horizontálnější. Horní část tvoří kryt lakovaný v barvě karoserie. Jeho povrchová struktura připomíná typický voštinový vzor masky chladiče modelů Audi RS. Studie tím dává vizuálně najevo, že se Audi e-tron GT concept v budoucnosti promění v produkt společnosti Audi Sport GmbH.

img-responsive

Audi E-Tron GT | foto: Audi

Velké otvory pro přívod vzduchu na přídi přispívají cíleným vedením vzduchu karoserií k účinnému chlazení agregátů, akumulátorů a brzd. Přední kapota s aerodynamicky tvarovaným povrchem je inspirována oběma nejnovějšími studiemi značky, Aicon a PB18 e-tron. Její tvarové řešení zajišťuje stabilní proudění vzduchu s minimem nežádoucích turbulencí.

Šípovitý tvar čelní partie zvýrazňuje také světlomety Matrix LED s laserovými dálkovými světly a umocňuje dynamický vzhled studie Audi e-tron GT concept dokonce i v klidu. Stejně jako u aktuálních vizionářských studií značky vytváří i v tomto případě světlomety atraktivní animace. Vůz například přivítá řidiče krátkými sekvencemi světla, které se horizontálně rozšiřuje. Tento nový světelný design nalezne v budoucnosti uplatnění v sériové výrobě.

V celé šířce zádě probíhá světelný pruh, který na vnějších okrajích ústí do jednotlivých klínovitých segmentů LED, tvořících vlastní zadní svítilny. Toto uspořádání spojuje studii e-tron GT se sériově vyráběným SUV e-tron. Oba vozy jsou díky němu i za tmy rozpoznatelné jako elektromobily Audi.

img-responsive

Audi E-Tron GT | foto: Audi

Funkční, nikoli však technicky chladná je nová barva karoserie Kinetic Dust – teplý, tmavý odstín připomínající titan. V závislosti na úhlu dopadu a pohybu světla vytváří lak výrazné kontrasty mezi plochami karoserie. Prvky z matného hliníku, rovněž v teplém odstínu, na okenních lištách a kolech tyto efekty ještě více umocňují.

Trvale udržitelný a moderní interiér

Audi e-tron GT concept se čtyřdveřovou karoserií s rozvorem 2,90 metru nabízí ve čtyřmístném interiéru vysokou úroveň praktičnosti pro každodenní provoz, ve spojení s nejvyšší kvalitou. Funkční centrum interiéru studie Audi e-tron GT se nachází vpředu vlevo a je zřetelně zaměřeno na řidiče. Středová konzola, velkoplošný dotykový displej v horní části a linie horní části výplní dveří a přístrojové desky ohraničují pracoviště řidiče, který má k dispozici ergonomicky dokonale uspořádané ovládací prvky a informační a zábavní systém. Středová konzola a do prostoru vyčnívající panel sdružených přístrojů vyvolávají dojem, že se vznášejí. Světlé barevné odstíny v horní části přístrojové desky směrem k prostoru pro nohy postupně přecházejí do tmavších odstínů, čímž je umocněn dojem velkorysého světlého prostoru. Motoristickým sportem inspirovaná sportovní sedadla v obou řadách poskytují vynikající oporu těla v příčném směru i při rychlé jízdě zatáčkami.

Jak displej panelu sdružených přístrojů, tak i dotykový displej nad středovou konzolou mají vzhled černého panelu, čímž umocňují velkoplošný, klidný design interiéru s převážně horizontálním základním uspořádáním. Řidič si může pro displeje nakonfigurovat různá uspořádání s virtuálními kruhovými přístroji, přehlednými navigačními mapami s informacemi o dojezdu nebo různými funkčními menu informačního a zábavního systému. Ovládání probíhá na dotykovém displeji s haptickou zpětnou vazbou.

img-responsive

Audi E-Tron GT | foto: Audi

Designéři se u koncepčního vozu záměrně rozhodli pro důsledné použití trvale udržitelných materiálů, které zřetelně vyjadřují moderní charakter tohoto automobilu. Zcela upustili od použití produktů živočišného původu. Audi e-tron GT concept má díky tomu veganský interiér. Sedadla a další plochy v interiéru jsou čalouněny velmi kvalitní syntetickou kůží. Na sedacích plochách, loketních opěrkách a středové konzole jsou použity tkaniny, vyrobené z recyklovaných vláken. Na stropě a obloženích střešních sloupků nalézá uplatnění materiál z mikrovláken. Dokonce i podlahové koberce s dlouhým vlasem jsou vyrobeny z trvale udržitelného vlákna Econyl, které se vyrábí recyklací použitých rybářských sítí.

Se dvěma zavazadlovými prostory je studie Audi e-tron GT concept jako stvořená pro cestování ve velkém stylu. Využívá přitom výhodu koncepce elektromobilu s kompaktní konstrukcí systému pohonu. V zádi s velkým výklopným víkem lze přepravovat zavazadla o objemu 450 litrů. Pod přední kapotou je další zavazadlový prostor o objemu 100 litrů.

Pohon se sportovními výkony a dlouhým dojezdem

Pozoruhodný nejvyšší celkový výkon 434 kW (590 k) prozrazuje mimořádný potenciál čistě elektrického pohonu. Na přední i zadní nápravě je uložen vždy jeden elektromotor. V obou případech se jedná o synchronní elektromotory s permanentním magnetem. Točivý moment je tak přenášen na vozovku vždy prostřednictvím všech kol. I nová studie Audi e-tron GT concept je tedy samozřejmě opravdové quattro. Přesně vzato se jedná o e-quattro, protože mezi přední a zadní nápravou neexistuje žádné mechanické spojení. Elektronicky řízený systém koordinuje poměr hnací síly na obou nápravách a rozdělování hnací síly mezi jednotlivá kola. Tím je zajištěna optimální trakce s požadovanou mírou prokluzu.

img-responsive

Audi E-Tron GT | foto: Audi

Díky tomu je zrychlení z 0 na 100 km/h otázkou 3,5 sekundy a za sotva více než 12 sekund pokoří elektromobil hranici 200 km/h. Nejvyšší rychlost je v zájmu dojezdu omezena na 240 km/h. Mezi konkurencí vyniká i možnost užívat si maximálního zrychlení opakovaně, v rychlém sledu za sebou, což není dosud samozřejmostí. Zatímco v jiných elektromobilech se výkon elektrického pohonu v těchto situacích snižuje, aby nedošlo k přehřátí, dokáže Audi e-tron GT concept díky své důmyslné strategii chlazení poskytovat řidiči maximální výkonový potenciál obou elektromotorů a akumulátorů.

Dojezd koncepčního vozidla podle nové zkušební metodiky WLTP přesáhne hranici 400 kilometrů. Potřebné napájení zajišťují lithium-iontové akumulátory s energetickou kapacitou více než 90 kWh. Plochá sada akumulátorů zaujímá veškerý prostor pod podlahou mezi přední a zadní nápravou. Rozhodující předností této konstrukce je extrémně nízké těžiště automobilu – porovnatelné s modelem Audi R8 – které má rozhodující vliv na jízdní dynamiku. Řízení všech kol navíc přispívá k dokonalé syntéze agility a preciznosti sportovního vozu, doplněné o nejvyšší úroveň směrové stability.

Systém rekuperace v elektromobilech Audi prodlužuje dojezd až o 30 procent, což je zásadní i u tak sportovního vozidla, jakým je Audi e-tron GT concept. Na rekuperaci se podílejí jak oba elektromotory, tak i elektrohydraulická brzdová soustava. Dochází přitom ke kombinování různých druhů rekuperace: rekuperace manuálně ovládaným brzděním motory prostřednictvím páček na volantu, automatická rekuperace brzděním motory prostřednictvím asistenta pro předvídavou hospodárnou jízdu a rekuperace při brzdění s plynulými přechody mezi elektrickým a hydraulickým zpomalováním. Do hodnoty zpomalení 0,3 g probíhá rekuperace bez použití konvenčních brzd studie Audi e-tron GT concept, výhradně prostřednictvím elektromotorů – to je případ více než 90 procent všech zpomalování. Prakticky všechny normální brzdné manévry jsou tak využívány k nabíjení akumulátorů. Až v situaci, kdy řidič pedálem brzdy požaduje zpomalení větší než 0,3 g, přicházejí do hry třecí brzdy. Studie Audi e-tron GT concept je vybavena výkonnými brzdami s keramickými kotouči, jejichž výkon neklesá ani po opakovaných extrémních zpomaleních.

img-responsive

Audi E-Tron GT | foto: Audi

Zkrácení doby nabíjení díky 800V systému

Akumulátory studie Audi e-tron GT concept lze nabíjet různými způsoby: kabelem, který se připojí do zásuvky pod víčkem v levém předním blatníku, nebo bezkontaktně indukčním nabíjením (tzv. Audi Wireless Charging). V tomto případě je parkovací místo vozidla vybaveno nabíjecí deskou s integrovanou cívkou, připojenou k elektrické síti. Střídavé magnetické pole indukuje přes vzduchovou mezeru střídavé napětí v sekundární cívce, která je uložena v podlaze automobilu. S nabíjecím výkonem 11 kW lze tak Audi e-tron GT concept komfortně nabíjet přes noc.

Mnohem rychleji probíhá nabíjení kabelem, protože čtyřdveřové kupé je vybaveno 800V systémem, který výrazně zkracuje doby nabíjení v porovnání s konvenčními, v současnosti běžnými systémy. Na 80 procent kapacity se akumulátory nabijí za pouhých 20 minut. Řidič pak má k dispozici dostatek elektrické energie pro ujetí více než 320 kilometrů (WLTP). Elektromobil e-tron GT concept lze však nabíjet také na nabíjecích stojanech s nižším napětím, takže řidič může využívat kompletní síť nabíjecích stanic.

Audi pokračuje ve své e-ofenzivě

Značka se čtyřmi kruhy zahájila svou e-ofenzivu světovou premiérou elektricky poháněného SUV Audi e-tron v září 2018. Do roku 2025 bude Audi nabízet dvanáct automobilů s čistě elektrickým pohonem na nejdůležitějších světových trzích a přibližně třetina prodaných vozidel bude připadat na elektrifikované modely. Mezi SUV v tomto portfoliu patří mimo jiné Audi e-tron a Audi e-tron Sportback, který oslaví debut v roce 2019. Kromě toho bude nabízena řada modelů s klasickým uspořádáním karoserie, například Avant nebo Sportback. Nabídka pokryje všechny významné segmenty trhu, od kompaktní až po vyšší třídu.

img-responsive

Audi E-Tron GT | foto: Audi

Na letošním autosalonu v Los Angeles debutuje studie Audi e-tron GT concept, velmi dynamické kupé s plochou konstrukcí podlahy. Technika tohoto automobilu byla vyvinuta ve spolupráci se značkou Porsche. Design a charakter studie e-tron GT concept přidávají k technickému základu maximum nezaměnitelné DNA značky Audi. Vývoj projektu probíhá tak, aby mohla být v závěru roku 2020 zahájena sériová výroba. S předáním prvních vozů zákazníkům se počítá na začátku roku 2021.

Dalším společným projektem vývojových oddělení značek Audi a Porsche je prémiová platforma PPE pro elektrifikované vozy. Platforma PPE bude základem hned několika modelových řad Audi s čistě elektrickým pohonem, které pokryjí segmenty B až D s velkým objemem prodeje.

Vytisknout

Diskuze: Audi představuje koncept e-tron GT: 590 koní, extrémně rychlé nabíjení a veganský interiér

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 12.12.2018 18:16 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut z roku 1955 se stal nejdražším prodaným automobilem všech dob

Svět má nového nejdražšího veterána. Ferrari pokořil odvěký rival

MG EHS

Závodní premiéra nového MG EHS s výkonem 258 koní

Brabus Marine Shadow 300 Edition One

Brabus nejsou jen nabušené Mercedesy, Shadow 300 Edition One je toho důkazem

Ford Ranger Raptor

Máte zálusk na nového Raptora? Ode dneška si jej můžete objednat či nakonfigurovat

Česká chata na kolech je zajímavou alternativou

Česká chata na kolech je zajímavou alternativou

Prosklená budova ředitelství automobilky Renault v Boulogne-Billancourt

Renault se rozhodl stáhnout z Ruska, ale nechal si zadní vrátka otevřená

Ilustrační foto

Ceny zánovních aut narazily na strop a poprvé za dva roky klesají, ale...

Hyundai i20 N

TEST: Hyundai I20 N – pořádně nabroušená nákupní taška, jde o krále malých hothatchů?

on-line prodej

Ojetá auta v zemích V4? Lidé kroutí hlavami

renault kangoo

Radikální názory politiků vůči Rusku Renault nesdílí, hledá řešení

Lexus UX představuje stylový a všestranný městský crossover

Modernizovaný Lexus UX přinese spoustu novinek

e-skútr HECHT

Skútr je skvělý pro práci i zábavu, jeho provoz má ale i druhou stranu mince

Ilustrační foto

Jak vybrat havarijní pojistku?

Honda ZR-V

První zmínky o zcela novém SUV automobilky Honda

Legendy

Už máte vstupenky na Legendy 2022? Můžete si je zakoupit nyní z pohodlí domova

reklama

Doporučujeme

Interiér nového modelu Škoda Scala

Škoda Scala odhaluje svůj interiér, jak se vám líbí jeho emocionální design?

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Česká chata na kolech je zajímavou alternativou

  2. Ceny zánovních aut narazily na strop a poprvé za dva roky klesají, ale...

  3. Brabus nejsou jen nabušené Mercedesy, Shadow 300 Edition One je toho důkazem

  4. Svět má nového nejdražšího veterána. Ferrari pokořil odvěký rival

  5. Máte zálusk na nového Raptora? Ode dneška si jej můžete objednat či nakonfigurovat

  6. Renault se rozhodl stáhnout z Ruska, ale nechal si zadní vrátka otevřená

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud