Krátce před oficiální premiérou na autosalonu v Ženevě, která by se měla uskutečnit 5. března, odhalil Peugeot finální podobu svého nového sedanu s označením 508. Jak už nám napovědělo pár uniklých fotografií, nová 508 nabídne více stylu a hlavně svalnatější křivky karoserie.
Fotografie, které jako první zveřejnily weby Namasce nebo Motofilm, nabízí kompletní pohled na interiér i exteriér. V přední části bezpochyby zaujme klasická koncepce masky, která je po stranách lemována úzkými světlomety s vertikálními LED pruhy denního svícení, které hluboce zasahují až do nárazníku.
Sportovní charakter se projevuje zajímavě tvarovanou kapotou, na které navazuje ostře skosené čelní sklo. Díky nízké střeše a zajímavě propracovaným liniím pak vůz působí trochu jako kupé, což byl i nejspíš designérský zájem. Zadní část se může pochlubit relativně úzkými světlomety, integrovaným spoilerem a dvěma chromovanými koncovkami výfuku - tedy alespoň u varianty GT.
Když už jsme zavedli řeč o variantě GT, v tomto výbavovém stupni se kromě jiného očekává i upravená maska s jedinečnou mřížkou chladiče, sportovněji tvarované prahy a samozřejmě výraznější kola v podbězích. Z fotografií jsou také patrné černé krytky zrcátek a zatmavená skla.
Uvnitř vozu na nás podle všeho čeká staré dobré pojetí i-cockpitu s malým volantem a digitálním přístrojovým, které však bude lemováno luxusními materiály. Těšit se tak můžeme na kožené čalounění, dřevěné obložení, audio od společnosti Focal nebo LED ambientní osvětlení.
Nabídka motorů je stále obestřena tajemstvím, ovšem některé spekulace již počítají s naftovými jednotkami 1.5 a 2.0 Blue HDi, samozřejmostí ale bude i nabídka benzínových motorů. Na vrcholu slávy by se pak mohl objevit i hybrid, který by mohl produkovat až úctyhodných 300 koní.
Segment ostrých hatchbacků neboli „hot-hatchů“ mám velice rád. Jedná se o dostupné vozy s levným servisem, které řidiče baví při každé jízdě a zároveň se s nimi dá jezdit i každý den po městě. V posledních letech jsou bohužel téměř vyhynulým druhem – mluvím například o hravé Fiestě ST, precizním Hyundai I20 N, ale i o Renaultu Clio RS, Peugeotu 208 GTI či VW Polo GTI. Je nová Škoda Fabia 130 autem, které zaujalo místo po těchto legendách?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval Superb s benzinovým dvoulitrem 2,0 TSI o výkonu 150 kW. Na papíře možná nepůsobí tak působivě jako vrcholná verze s pohonem všech kol, ale právě během běžného provozu ukazuje, proč by mohl být pro většinu zákazníků tou nejlepší volbou.