Výrobou sportovně orientovaných modelů ve světe indická Tata zrovna neproslula. Spíše se o ní mluví jako o tvůrci modelu Nano, svého času nejlevnějšího automobilu planety. V Ženevě se ale značka chce tohoto cejchu zbavit a představuje model Racemo, první vůz divize Tamo.
Vznik divize Tamo, zaměřující se na sportovněji laděné vozy, oznámila Tata před několika týdny. Prvním produktem ale Racemo úplně není, v Indii měl nedávno premiéru koncept ostrého hatchbacku, který ale pravděpodobně nikdy neopustí vývojové stádium. To Racemo by se v sériové výrobě teoreticky objevit mohlo.
Jedná se o dvoumístné kupé se sendvičovitou konstrukcí a uprostřed uloženou přeplňovanou tříválcovou dvanáctistovkou o výkonu 140 kW (190 k) s točivým momentem 210 Nm. To jsou slušné parametry. Na kola ovšem sílu přenáší šestistupňový automat, celkově tak sporťák zrychluje z 0 na 97 km/h pod šest sekund. Vedle silniční verze existuje ještě závodní Racemo+, jeho parametry ale známé nejsou.
Za designem stojí studio značky v italském Turíně, které Racemu vtisklo zajímavou tvář. Netypická je vyšší světlá výška i stavba karosérie, detaily ale snad až na vzhůru se vyklápějící dveře a Bi-LED přední světla působí docela reálně. Použitím tří digitálních obrazovek před volantem, nahrazující přístrojový panel i infotainment, je Racemo údajně prvním globálním „phygitálním“ autem z Indie. Ono spojení „phygitální“ značí spojení mezi digitálním a fyzickým. A mimochodem, povozit se v autě můžete i ve hře Forza Horizon 3!
Největším trendem za posledních 10 let jsou jednoznačně vozy typu SUV. Lidé je mají rádi pro svou robustní karoserii, zvýšení podvozek a dostatek prostoru, jenže mají i nějaká negativa. Proti klasickým kombíkům mívají horší jízdní vlastnosti a také vyšší spotřebu. Vezmeme-li z obou světů to dobré, vznikne zvýšený kombík s pohonem 4x4 a přesně takové auto máme v dnešní recenzi.
Ford Mustang je už desítky let ikonou, kterou pozná asi každý. Tentokrát se podíváme na ojetý kus z roku 2022, který nabízí to nejlepší z klasického amerického receptu - karoserii typu kupé, atmosférický pětilitrový osmiválec, manuální převodovku a v tomto případě i sportovní sedadla Recaro. Je to lepší volba než posledně testovaný kabriolet s automatem?