V loňském roce představil Renault čtvrté pokračování pětidveřového Méganu, respektive sedan a kombi Talisman, nahrazující Lagunu. Ani letos však automobilka s výrazným diamantem ve znaku zahálet nebude, což uvidíme už v Ženevě. Tam budou mít premiéru Mégane Grandtour a Scénic, oba ve čtvrté generaci.
Praktičtější varianta populárního modelu nižší střední třídy nabízí v zásadě stejné tvary jako hatchback. To znamená přední světla s LED diodami denního svícení ve tvaru písmene C či dokonce příplatkovou technologii LED Pure Vision. Zadní světla jsou protažena hluboko do středu pátých dveří. Dalším odlišovacím prvkem jsou matné hliníkové střešní ližiny a chromované orámování bočních oken a C-sloupků. Uvnitř máme očekávat hodně prostoru a velký kufr, konkrétní čísla ale zatím neznáme.
Na zatím zveřejněných fotografiích Renault prezentuje sportovní model GT s výraznějšími nárazníky, nástavci prahů, voštinovou maskou chladiče, difuzorem a chromovanými koncovkami výfuku. Podvozek bude vybaven řízením všech kol 4Control, pod kapotou se objeví 1.6 TCe o výkonu 205 koní nebo 1.6 dCi o výkonu 160 koní. Standardní provedení potom dostane 1.6 SCe o výkonu 115 koní, 1.2 TCe o výkonu 100 a 130 koní, 1.5 dCi o výkonu 90 a 110 koní a 1.6 dCi o výkonu 130 koní.
Nový Scénic kombinuje tvary, představené už crossoverem Captur a MPV Espace. Od klasického velkoprostorového vozu se čtvrté vydání posunulo, podobně jako Espace, blíže segmentu crossoverů. To se projevuje především zvýšenou světlou výškou. Zkrácen byl naopak zadní převis, rozšíření se dočkaly obě nápravy. Jak už bylo naznačeno, vzhledově je Scénic podobný Capturu, což je viditelné hlavně v přední části s volitelnými světly LED Pure Vision. Spodní část bočních dveří zdobí prohnuté okolí otěrových lišt, karosérie bude lakována dvěma kontrastními barvami.
Technicky bude Scénic vycházet z modulární platformy CMF, „ubytovávající“ v rámci této kratší verzi pětici cestujících. Podle zvyklostí by však měla přijít řada i na sedmimístné provedení Grand. Pod kapotou najdeme stejné motory jako u výše zmíněného Méganu, otazník visí snad jen nad nejsilnějším benzínovým a naftovým motorem, které jsou vyhrazené sportovní variantě GT.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.