Volkswagen Golf GTI sedmé generace je tu s námi již delší dobu a tak si výrobce připravil novou exkluzivní edici. Ta dostala název Clubsport a za krátký čas se oficiálně představí na letošním autosalonu ve Frankfurtu.
Nový ostrý Golf byl vytvořen na oslavu 40. let existence modelu Golf GTI a nová verze Clubsport vypadá skoro stejně jako dříve představený koncept. Inženýři ve VW navíc byly schopni z klasického 2,0 litrového přeplňovaného benzínového motoru dostat výkon 265 koní. K tomu se přidává i funkce overboost , která po dobu asi deseti sekund zvyšuje výkon na více než 290 koní.
Pohonná jednotka je standardně spojena se šestistupňovou manuální převodovkou a v tomto případě vůz zrychlí z 0-100 km / h za 6 sekund. S příplatkovým automatem DSG čas klesne o 0.1 sekundy. Bez ohledu na výběr převodovky, může Golf GTI Clubsport dosáhnout maximální rychlosti 250 km / h, která je pravděpodobně elektronicky omezena. Ti, kteří se zajímají o spotřebu paliva by měli vědět, že manuální verze spotřebuje 6,9 l / 100 km, automat je pak o 0,2 litru na 100 km žiznivější.
A v čem se vlastně Clubsport lidí od klasického GTI? Ve srovnání s ním získal sportovnější přední a zadní nárazník, nové boční prahy, zadní difuzor, na míru vyrobená kola s rozměrem 18 palců (volitelně budou v nabídce 19-palcová) a taktéž bílý lak karoserie s černou kontrastní střechou a zadní spoiler. K dispozici je také černý pruh na bocích a nápisy Clubsport. Mezi ostatní vizuální vylepšení patří tmavě červená LED zadní světla, výfukové koncovky z chromu a zadní difuzor má lesklý černý lak.
Po usednutí do kabiny přivítají majitele závodní sedačky s Alcantarou a ozdobné proužky na přístrojové desce, středové konzole a dveří. Alcantara byl také použita pro sportovní volant, který je ozdoben znakem GTI. Nové jsou i podlahové rohože s červeným okrajem a nerezové prahové desky s červeným nápisem GTI.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.