Jaguar představil všemi očekávanou novinku. Tou je zběsilý Jaguar F-Type Coupé R, který vychází z velmi zajímavého konceptu C-X16, který se představil předloni na autosalonu ve Frankfurtu.
Základní verzí je F-Type využívající sílu třílitrového šestiválce s kompresorem o výkonu 340 koní a točivým momentem 450 Nm. Tato verze zrychlí z 0 – 100 km/h za 5,1 sekundy a maximální rychlost se zastaví na 259 km/h. Střední variantou je F-Type Coupe S V6, který se stejným motorem disponuje výkonem 380 koní a točivým momentem 510 Nm. Tato verze zrychlí z 0-100 km/h za 4,9 sekundy a maximální rychlost byla posunuta na 275 km/h.
Nyní však přichází nejostřejší verze F-Type Coupe R.. To znamená zvýšený výkon na hranici 550 koní a točivý moment 680 Nm. Zrychlení z 0 – 100 km/h se uskuteční za rovné 4 sekundy, maximální rychlost je omezena na 300 km/h.
Jaguar také vyslyšel požadavky novinářů na silnější brzdové ústrojí a tak verze R bude nabízena s karbon-keramickými kotouči, které ušetří na voze až 21 kilogramů. Všechny motorizace jsou standardně vybaveny osmistupňovou automatickou převodovkou Quickshift s pádly pro řazení na volantu.
První vozy Jaguar F-Type R ke svým zákazníkům zamíří už v březnu roku 2014.Jaguaru F-Type Coupé už také oznámil ceny pro britský trh. Základní model startuje na částce 51.235 liber, za silnější třílitrový šestiválec zákazníci zaplatí 60.235 liber. Nejdražší verze R s motorem 5.0 V8 bude stát minimálně 85.000 liber (v přepočtu 2,6 milionu Kč).
Na lyžování do Alp jezdí kde kdo. My jsme si pro zimní dovolenou vybrali český rodinný ideál v podobě nové Škody Kodiaq. Jeli jsme ve 4 lidech do přibližně 400 km vzdáleného Rakouska. Bohužel sněhu příliš nebylo, takže jsme neměli prostor otestovat pohon všech kol. S jakou spotřebou to plně naložený Kodiaq zvládl?
Na začátku roku 2024 dorazila na trh zcela nová, v pořadí už druhá generace tohoto modelu. Proměnou neprošel jen vzhled karoserie, ale také interiér, přičemž úpravy se dotkly i techniky – konkrétně podvozku a nabídky motorizací. V této recenzi se podíváme na to, zda nová generace skutečně představuje posun oproti svému předchůdci, který už má něco za sebou. Zároveň se zaměříme i na otázku, jak si v přímém srovnání stojí Kodiaq vůči Superbu.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.