Renault se snaží už nějakou dobu udělat díru do světa se svým mikrovozem Twizy. Nelze říci, že by se mu zvlášť dařilo, některé příznivce si ale našel.
Renault Twizy je nejmenším vozem tohoto francouzského výrobce. Se dvěma sedačkami za sebou je opravdovým mikrovozem, jehož soupeřem je spíše skútr než relativně plnohodnotný vůz jako Smart ForTwo.
Nyní automobilka přidává variantu Cargo. Je určena pro rozvozy drobných předmětů a pro životnostníky, kteří toho s sebou nepotřebují mnoho vozit. Namísto zadní sedačky vestavěla automobilka kufr o relativně použitelném objemu 180 litrů. Do něj by se několik obědů pro rychlý rozvoz mohlo vejít.
Výhodou přirozeně je možnost zaparkovat prakticky kdekoliv. Oproti skútru je taková jízda pravděpodobně i o něco bezpečnější. Na druhou stranu, otevřená konstrukce bez oken neochrání řidiče před rozmary počasí o nic lépe a do deštivé České republiky se příliš hodit nebude. A kvůli své přeci jenom větší šířce nedovede parádní kousek skútru, tedy proplétání se kolonami aut.
K dispozici je varianta s výkonem 5 koní a maximální rychlostí 45 km/h, kterou je možné řídit od patnáctí let. Silnější 17koňová varianta dosáhne maximální rychlosti 80 km/h.
Vůz je možné pořídit za 8000 eur (něco málo přes 200 tisíc korun), avšak bez baterií. Ty si lze jen pronajmout za 50 euro měsíčně, tedy asi 1700 korun.
Na lyžování do Alp jezdí kde kdo. My jsme si pro zimní dovolenou vybrali český rodinný ideál v podobě nové Škody Kodiaq. Jeli jsme ve 4 lidech do přibližně 400 km vzdáleného Rakouska. Bohužel sněhu příliš nebylo, takže jsme neměli prostor otestovat pohon všech kol. S jakou spotřebou to plně naložený Kodiaq zvládl?
Na začátku roku 2024 dorazila na trh zcela nová, v pořadí už druhá generace tohoto modelu. Proměnou neprošel jen vzhled karoserie, ale také interiér, přičemž úpravy se dotkly i techniky – konkrétně podvozku a nabídky motorizací. V této recenzi se podíváme na to, zda nová generace skutečně představuje posun oproti svému předchůdci, který už má něco za sebou. Zároveň se zaměříme i na otázku, jak si v přímém srovnání stojí Kodiaq vůči Superbu.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.