Nemecký Opel kompletizuje ponuku modelov rodiny Astra a predstavuje Astru Sedan.
Automobilka Opel pomaly kompletizuje ponuku modelov rodiny Astra. Po tom, čo sa v roku 2009 predstavil 5-dverový hatchback, prišlo o rok neskôr praktické kombi Astra Sports Tourer a v minulom roku 3-dverové kupé GTC. Teraz sa predstavuje kompaktný sedan, ktorý zdieľa techniku, interiér a dizajnovú podobnosť s ostatnými modelmi radu Astra.
Nová Astra Sedan má rozmery 4658x1815x1476 mm, rázvor náprav má hodnotu 2685 mm. Vzhľad prednej časti automobilka na prvých oficiálnych snímkach neukázala, predná časť sedanu bude zrejme dizajnovo vychádzať z pripravovanej faceliftovanej verzie hatchbacku a kombi. Zadná časť má veľmi elegantný dizajn a plynulé línie, čo nebýva u kompaktných sedanoch pravidlom.
V zadnej časti Astry Sedan sa ukrýva batožinový priestor s objemom 460 litrov, čo je o 90 litrov viac ako v prípade 5-dverového hatchbacku. K dispozícii sú aj delené zadné sedadlá v pomere 60:40, po ich sklopení narastie objem pre batožinu na 1010 litrov.
Pri štarte predaja v júni budú mať zákazníci spočiatku na výber 7 motorov: 4 benzínové s výkonovým rozpätím od 74 kW/100 k do 132 kW/180 k a 3 naftové s výkonmi od 70 kW/95 k do 96 kW/130 k. Tri najvýkonnejšie benzínové motory sa na želanie môžu kombinovať so 6-stupňovou automatickou prevodovkou. Dve úsporné verzie Astra 1.7 CDTI ecoFLEX so systémom Štart/Stop a ďalšími technológiami zvyšujúcimi účinnosť poskytujú výkony 81 kW/110 k alebo 96 kW/130 k pri spotrebe iba 3,7 litra nafty na 100 km (emisie CO2 99g/km). Túto širokú ponuku motorov začiatkom budúceho roka rozšíri nová generácia vysoko účinných, výkonných a kultivovaných štvorvalcových benzínových motorov Opel SIDI ECOTEC s objemom 1,6 litra, prepĺňaných turbodúchadlom a vybavených priamym vstrekovaním paliva.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.
Segment ostrých hatchbacků neboli „hot-hatchů“ mám velice rád. Jedná se o dostupné vozy s levným servisem, které řidiče baví při každé jízdě a zároveň se s nimi dá jezdit i každý den po městě. V posledních letech jsou bohužel téměř vyhynulým druhem – mluvím například o hravé Fiestě ST, precizním Hyundai I20 N, ale i o Renaultu Clio RS, Peugeotu 208 GTI či VW Polo GTI. Je nová Škoda Fabia 130 autem, které zaujalo místo po těchto legendách?