Po oblíbené první generaci vozu připravuje Nissan nový Qashqai. Malý crossover je jedním z nejlépe prodávaných modelů automobilky a ta by chtěla druhou generací na tento úspěch navázat.
Nissan se zaměří na dosažení většího pocitu kvality a stylovosti modelu. Druhá generace crossoveru se má zaměřit nejen proti modelům jako je Kia Sportage, Škoda Yeti nebo Peugeot 3008, ale také prémiovým vozům jako jsou Audi Q3 a BMW X1.Víceprezident Nissanu, Andy Palmer prohlásil, že rozměry a pojetí vozu zůstanou stejné, rozdíly však budou v detailech. Délka vozu zůstává stejná jako u současné generace - 4330 mm, přesto se podařilo dosáhnout prostornějšího interiéru a většího kufru.Designovou inspiraci si model bere z konceptu Hi-Cross, který byl představen na letošním autosalónu v Ženevě. Koncept Hi-Cross však byl "o třídu" větší, než budoucí Qashqai, proto jsou jednotlivé detaily úměrně zmenšené. Nízké přední světlomety a nová maska chladiče zajišťují vozu moderní vzhled. Střešní spojler a chromové naznačení koncovek výfuku dodává vozu také sportovní nádech.Největší rozdíl bude patrný v interiéru vozu. Podle Palmera má automobilka systém bodování kvality vozu a nový Qashqai bude prvním modelem značky, který dosáhne šesti bodů. Automobilka ví, že se musí zaměřit hlavně na interiér vozu. Většině lidí se líbí exteriér vozu, ale jejich nadšenípoklesne, když vstoupí do interiéru. Palmer prohlásil, že kvalita interiéru překoná německou konkurenci.Pod kapotou najdeme nový čtyřválec s objemem 1,2 litru, nahrazující původní šestnáctistovku, nabídne 115 koní a 190 NM. Průměrná spotřeba vozu s tímto motorem by měla být, dle výrobce, 4,6 litru na 100 kilometrů. Druhý motor, dieselová šestnáctistovka nabídne 130 koní a 320 Nm a průměrnou spotřebu 4l/100 km.Nový Qashqai se do prodeje dostane v roce 2014. Koncept bude pravděpodobně představen na některém autosalónu v příštím roce.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.
Segment ostrých hatchbacků neboli „hot-hatchů“ mám velice rád. Jedná se o dostupné vozy s levným servisem, které řidiče baví při každé jízdě a zároveň se s nimi dá jezdit i každý den po městě. V posledních letech jsou bohužel téměř vyhynulým druhem – mluvím například o hravé Fiestě ST, precizním Hyundai I20 N, ale i o Renaultu Clio RS, Peugeotu 208 GTI či VW Polo GTI. Je nová Škoda Fabia 130 autem, které zaujalo místo po těchto legendách?